Azərbaycan diasporu qondarma Dağlıq Qarabağ rejiminin “prezident seçkiləri”nə etiraz edir
Dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən diaspor təşkilatları Azərbaycan Respublikasının ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağda qondarma rejimin “prezident seçkisi” keçirməsinə qəti etiraz edir. Bununla əlaqədar xaricdə yaşayan azərbaycanlılar və Azərbaycanın diaspor təşkilatları - Azərbaycan-Kipr Dostluq Cəmiyyəti, Kocaeli Derince Azerbaycan Evi Derneyi, Türkiyə-Azərbaycan Dostluq, Əməkdaşlıq və Həmrəylik Fondu, Moskvanın Azərbaycanlı İcması, Orenburq Azərbaycanlıları Milli Konqresi, Samara Vilayəti Azərbaycanlılar Liqası, “Dostluq” Primorye azərbaycanlılarının ictimai təşkilatı, İspaniya Azərbaycanlıları Birliyi, Ukrayna Azərbaycanlıları Radası, Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzi, Moldova Azərbaycanlıları Konqresi, Avropa Azərbaycanlıları Konqresi, İtaliya Azərbaycanlıları Birliyi, Almaniya Azərbaycanlıları Alyansı, Fransada yaşayan Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurası, Şərqi Avropa Azərbaycanlılarının Koordinasiya Şurası, Skandinaviya Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurası və digər ölkələrdə fəaliyyət göstərən Koordinasiya Şuraları, “Vətənpərvər” – Azərbaycanın Misirdə Diaspor Təşkilatları Birliyi, Amerikada, Türkiyədə, Rusiyada, İspaniyada, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində və digər ölkələrdə yaşayan soydaşlarımız etirazlara başlayıb. Təşkilatlar və diaspor fəalları xarici ölkələrin rəsmi qurumlarına, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların mərkəzi ofislərinə bəyanatlar, məktublar göndərərək etirazlarını bildirir və beynəlxaq ictimaiyyəti hüquqa zidd olan bu prosesə müdaxilə etməyə çağırır.
Türkiyə, Rusiya, Amerika, Şərqi Avropa və Skandinaviya ölkələri, Gürcüstan, Almaniya, İspaniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Misir və digər ölkələrin mətbuatında, eləcə də bu ölkələrin yerli dillərində sosial şəbəkələrdə yayımlanmış müraciətlərdə qeyd edilir ki, Azərbaycanın işğal edilmiş torpaqlarında yaradılan qondarma quruma, dünyada pandemiya tüğyan etdiyi bir vaxtda,“prezident seçkiləri”nin keçirilməsi və daha sonra mayın 21-də Şuşada andiçmə mərasiminin planlaşdırılması beynəlxalq hüquqa, bölgədə sülhə və sabitliyə qarşı təhdid, Azərbaycana qarşı təxribatdır.
Qarabağ Azərbaycandır! Artıq bir sıra dövlətlər və beynəlxalq təşkilatlar bu “seçki” şousunu pisləyərək, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini, qondarma Dağlıq Qarabağ Respublikasını və buradakı “seçkiləri” tanımadığını bəyan edib. Dünyanın bir çox dövlətləri, o cümlədən Avropa İttifaqı, ATƏT, NATO, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı, Qoşulmama Hərəkatı, Türk Şurası, GUAM, Avropa Parlamenti, TÜRKPA kimi beynəlxalq təşkilatlar, nüfuzlu KİV-lər, eləcə də görkəmli şəxsiyyətlər bu “seçkiləri” məqsədli təxribat, Qafqazda sülhə, sabitliyə yönəldilən məsuliyyətsiz siyasi addım, münaqişənin sülh yolu ilə nizamlanmasına qarşı ciddi əngəl, beynəlxalq hüquq normalarına təhdid kimi dəyərləndirərək, bu qondarma “seçkilərin” və onların nəticələrinin qanunsuz olduğunu bəyan etdilər. Yalnız Ermənistan rəhbərliyi, qondarma rejimlər və erməni lobbisi tərəfindən dəstək görən, heç bir beynəlxalq təşkilat və ölkə tərəfindən tanınmayan işğalçı rejim və onun burada təşkil etdiyi qondarma “seçkilər” beynəlxalq hüquqa ziddir.
Eyni zamanda, Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllinə dair aparılan danışıqlara böyük zərbə olan bu addım, qarşı tərəfin əsil niyyətini üzə çıxararaq məsələnin həllində maraqlı olmadığını bir daha göstərmiş olur. Qanunsuz parlament tərəfindən saxta seçkilərin keçirilməsi Ermənistanın sülh danışıqlarında beynəlxalq ictimaiyyəti aldatmağa cəhd göstərdiyini sübut edir. Bu səbəbdən dünya dövlətləri, eləcə də beynəlxalq təşkilatlar Ermənistana qarşı daha ciddi təzyiq və sanksiyalar tətbiq etməklə onu beynəlxalq hüquq normalarına hörmətlə yanaşmağa məcbur etməlidir.
Azərbaycanın beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən tanınmış ərazilərində saxta prezident seçkisinin keçirilməsi və andiçmə mərasiminin təşkili yolverilməzdir. Biz azərbaycanlılar bunu işğal olunmuş Azərbaycan torpaqlarında, başda Xocalı faciəsi olmaqla dinc insanların qatili olan separatçı rejimin və işğalçı Ermənistanın cinayətkar fəaliyyətlərinin davamı kimi qiymətləndirərək, bu təxribatçı, eləcə də cinayətkar əməlləri kəskin şəkildə pisləyirik.
Soydaşlarımız və diaspor təşkilatları tərəfindən yayımlanmış müraciətlərdə beynəlxalq ictimaiyyətdən separatçı rejimin saxta prezidentinin andiçmə mərasiminin qarşısının alınması və Ermənistanın bu cinayətkar əmələ dəstəyinin dayandırılması üçün məsələyə təcili müdaxilə edilməsi xahiş olunur.
Müraciətlə bağlı sosial şəbəkədə yüzlərlə statuslar paylaşılıb, etirazlar bildirilib və proses davam edir. Müraciətlə daha ətraflı şəkildə bu linklərdə tanış olmaq mümkündür:

Диаспорские организации, функционирующие в различных странах мира, выражают решительный протест против проведения пресловутым режимом «президентских выборов» в Нагорном Карабахе, являющемся неотъемлемой составной частью Азербайджанской Республики. В связи с этим проживающие за рубежом азербайджанцы и азербайджанские диаспорские организации – Общество дружбы Азербайджан-Кипр, Общество Дома Азербайджана в городе Дериндже провинции Коджаэли, Турецко-Азербайджанским фондом дружбы, сотрудничества и солидарности, Конгресс азербайджанцев Европы, Азербайджанская община Москвы, Национальный конгресс азербайджанцев Оренбурга, Лига азербайджанцев Самарской области, Общественная организация азербайджанцев Приморья «Достлуг», Объединение азербайджанцев Испании, Рада азербайджанцев Украины, Центр интеграции азербайджанцев Грузии, Конгресс азербайджанцев Молдовы, Объединение азербайджанцев Италии, Альянс азербайджанцев Германии, Координационный совет азербайджанцев Франции, Координационный совет азербайджанцев Восточной Европы, Координационный совет скандинавских азербайджанцев и координационные советы, функционирующие в других странах, наши соотечественники, проживающие в Америке, Турции, России, Испании Объединенных Арабских Эмиратах и других странах, начали протесты. Организации и активисты диаспоры направляют в официальные структуры различных стран, центральные офисы влиятельных международных организаций заявления, послания, в которых выражают протест и призывают международную общественность вмешаться в этот противоправный процесс.
В обращениях, распространенных в печати Турции, Америки, России, Восточной Европы и скандинавских стран, Грузии, Германии, Испании, Объединенных Арабских Эмиратов и других государств, а также в социальных сетях на местных языках этих стран, отмечается, что проведение в период, когда в мире бушует пандемия, «президентских выборов» в пресловутую структуру, созданную на оккупированных азербайджанских землях, и запланированная вслед за этим – 21 мая в Шуше церемония инаугурации являются угрозой международному праву, миру и стабильности в регионе, провокацией против Азербайджана.
Карабах – это Азербайджан! Ряд государств и международных организаций, осудив это «шоу» с выборами, уже заявил, что поддерживает территориальную целостность Азербайджана, не признает так называемой Нагорно-Карабахской Республики и здешних «выборов». Многие государства мира, в том числе такие международные организации, как Европейский Союз, ОБСЕ, НАТО, Организация исламского сотрудничества, Движение неприсоединения, Тюркский совет, ГУАМ, Европейский парламент, ТЮРКПА, влиятельные СМИ, а также авторитетные личности, расценив эти «выборы» как целенаправленную провокацию, безответственный политический шаг против мира и стабильности на Кавказе, серьезное препятствие для мирного урегулирования конфликта, угрозу нормам международного права, заявили о незаконности надуманных «выборов» и их результатов. Оккупационный режим, поддерживаемый лишь руководством Армении, пресловутыми режимами и армянским лобби, не признанный ни одной международной организацией и страной, и организованные им здесь так называемые «выборы» противоречат международному праву.
Этот шаг, одновременно нарушающий переговоры по урегулированию армяно-азербайджанского нагорно-карабахского конфликта, раскрывая истинное намерение противоположной стороны, еще раз демонстрирует ее незаинтересованность в разрешении вопроса. Проведение незаконным парламентом фиктивных выборов доказывает, что Армения пытается обмануть международную общественность на мирных переговорах. Поэтому государствам мира, а также международным организациям следует, применив против Армении более серьезное давление и санкции, заставить ее уважать нормы международного права.
Проведение фиктивных президентских выборов и организация церемонии инаугурации на азербайджанских территориях, признанных международной общественностью, недопустимы. Мы, проживающие в Европе азербайджанцы, расценивая это как продолжение преступной деятельности сепаратистского режима и агрессивной Армении, являющихся убийцами мирных людей на азербайджанских землях, включая Ходжалинскую трагедию, решительно осуждаем эти провокационные и преступные деяния.
В обращениях, распространенных нашими соотечественниками и диаспорскими организациями, выражается просьба срочно вмешаться в вопрос для предотвращения церемонии инаугурации фиктивного президента сепаратистского режима и прекращения поддержки Арменией данного преступного деяния.
В связи с обращением в социальных сетях опубликованы сотни статусов, выражены протесты, и процесс продолжается. Более подробно с обращением можно ознакомиться на следующих линках: