COVID-19 pandemiyası ilə mübarizənin davam etdiyi dövrdə xarici ölkələrdə yaşayan musiqiçi soydaşlarımız tərəfindən evdə qal kampaniyası çərçivəsində konsertlərin təşkili, müxtəlif layihə və təqdimatlar həyata keçirilir.
“Musiqi sərhəd tanımır” adlı növbəti layihə isə Oman Sultanlığında Sultan Qabus Universitetinin fortepiano müəllimi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Vüsalə Yusif Əmirbəyovanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilib. Belə ki, dünyanın məşhur bəstəkarlarından olan Astor Pyatsollanın “Libertanqo” adlı bəstəsini onlayn şəkildə pianoda Vüsalə xanım və Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Nərgiz Əliyeva, zərb alətində Sultan Hüseyn və violençeldə isə Orxan Cumayev birgə ifa ediblər.
Oman Sultanlığında yaşayan soydaşımız Vüsalə Əmirbəyova bildirib ki: Musiqidə sərhəd yoxdur, əksinə o sərhədləri genişləndirir. İnsanların COVID-19 pandemiyası dövründə sosial təcrid şəraitində yaşadığı bir zamanda hansı dildə və ya hansı ölkəyə məxsus olmasından asılı olmayaraq musiqi insanları birləşdirir.
V.Əmirbəyova “Biz Birlikdə Güclüyük” şüarı ilə həmvətənlətimizi hər zaman həmrəy olmağa səsləyib.
Qeyd edək ki, 2011-ci ildən Oman Sultanlığının paytaxtı Maskat şəhərində yaşayan Vüsalə Yusif Əmirbəyova Almaniya, Türkiyə, Yaponiya,Tailand, Böyük Britaniya, Sinqapur, Rusiya kimi ölkələrdə keçirilən beynəlxalq festivallarda Azərbaycanı uğurla təmsil edib və bir çox mükafatlara layiq görülüb. Beynəlxalq konfranslarda görkəmli Azərbaycan bəstəkarları Qara Qarayevin, Üzəyir Hacıbəylinin, Fikrət Əmirovun, Cövdət Hacıyevin yaradıcılığı ilə bağlı təqdimatlar edib.

В период продолжения борьбы с пандемией COVID-19 наши соотечественники-музыканты, проживающие в зарубежных странах, организуют концерты, осуществляют различные проекты и презентации в рамках кампании “Оставайся дома“.
Очередной проект под названием “Mузыка не знает границ” был реализован по инициативе преподавателя по фортепиано в Университете Султана Кабуса в Султанате Оман, доктора философии по искусствоведению Вюсали Юсиф Амирбековой. Так, Вюсаля ханым, заслуженная артистка Азербайджанской Республики Наргиз Алиева (фортепиано), Султан Гусейн (ударные) и Орхан Джумаев (виолончель) вместе исполнили произведение одного из известных композиторов мира Астора Пьяццоллы “Либертанго”.
Наша соотечественница Вюсаля Амирбекова, проживающая в Султанате Оман, сказала: Музыка не знает границ, напротив, она расширяет границы. Сегодня в период пандемии COVID-19, когда люди живут в условиях социальной изоляции, музыка, на каком бы языке она не звучала и какой бы стране не принадлежала, сближает людей.
В.Амирбекова призвала наших соотечественников к постоянной солидарности под лозунгом “Мы сильны, когда вместе”.
Отметим, что Вюсаля Юсиф Амирбекова, проживающая с 2011 года в столице Султаната Оман Маскате, успешно представляла Азербайджан на международных фестивалях в таких странах, как Германия, Турция, Япония, Таиланд, Великобритания, Сингапур, Россия, и была удостоена многих наград. Выступала на международных конференциях с презентациями, посвященными творчеству выдающихся азербайджанских композиторов Кара Караева, Узеира Гаджибейли, Фикрета Амирова, Джовдета Гаджиева.