Şimali Qafqaz bölgəsindəki diaspor rəhbərləri ilə videokonfrans keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi Rusiyanın Şimali Qafqaz bölgəsində fəaliyyət göstərən Azərbaycan diasporunun rəhbərləri və nümayəndələri ilə videokonfrans təşkil edib.
Virtual tədbirə Mahaçqala Azərbaycanlılarının Milli-Mədəni Muxtariyyətinin sədri Rakif Əzizov, İnquşetiya Regional Milli-Muxtariyyətinin sədri Rəhmətulla Babayev, "Şimali Osetiya-Alanya Respublikası "Azərbaycan Konqresi"nin fəxri prezidenti, Şimali Osetiya-Alanya Respublikasında insan hüquqları müvəkkilinin köməkçisi Şahin Məmmədov, "Araz" Azərbaycan Milli-Mədəni Muxtariyyətinin Pyatiqorsk regional bölməsinin sədri Təhmasib Zeynalov, Qaraçay-Çərkəz regional ictimai təşkilatının sədri Haqverdi Məmmədov, "Azəri" Milli-Mədəni Mərkəzinin Nalçik və Kabarda-Balkar üzrə sədrləri Akif Məmmədov və Əli Dadaşov, "İrs" ictimai təşkilatının üzvü, Dağıstandakı Azərbaycan Dram Teatrının baş inzibatçısı Qəni Panayev, eləcə də Dövlət Komitəsinin məsul əməkdaşları qatılıblar.
Konfransda COVİD-19 qlobal pandemiyasına qarşı mübarizə çərçivəsində Rusiyanın bu bölgəsində yaşayan soydaşlarımızın karantin müddətində yaşayışı və ehtiyacları barədə ətraflı müzakirələr aparılıb. Aztəminatlı və çoxuşaqlı ailələrə yardım göstərilməsi ilə bağlı həyata keçirilən xeyriyyə tədbirlərindən danışılıb və hazırda da humanitar aksiyaların davam etdirildiyi bildirilib.
Karantin və postpandemiya dönəmində diaspor təşkilatlarının fəaliyyəti ilə bağlı geniş fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.

The State Committee on Work with Diaspora has organized a video conference with the leaders and representatives of the Azerbaijani diaspora in the North Caucasus region of Russia.
Chairman of the National-Cultural Autonomy of Makhachkala Azerbaijanis Rakif Azizov, Chairman of the Regional National Autonomy of Ingushetia Rahmatulla Babayev, Honorary President of the “AzerbaijaniCongress” of the Republic of North Ossetia-Alanya, Assistant to the Commissioner for Human Rights in the Republic of North Ossetia-Alanya Shahin Mammadov, Chairman ofthe Pyatigorsk regional branch of "Araz" Azerbaijan National-Cultural Autonomy Tahmasib Novruzov, chairman of the Karachay-Cherkess regional public organization Hagverdi Mammadov, chairmen of the “Azeri” National-Cultural Center for Nalchik and Kabardino-Balkaria Akif Mammadov and Ali Dadashov, member of the “Heritage” public organization, general administrator of the Azerbaijan Drama Theater in Dagestan Gani Panayev, as well as representatives of the State Committee attended the virtual event.
The conference discussed in detail the lives and needs of our compatriots living in this region of Russia during the quarantine period in the framework of fight against the global pandemic COVID-19.They spoke about the charitable activities carried out to provide assistance to low-income and large families, and said that humanitarian actions continue today.
There was a wide exchange of views on the activities of diaspora organizations in the quarantine and post-pandemic periods, and suggestions were made.