Albaniyanın “Nacional” qəzetində ermənilərin Dağlıq Qarabağa gəlmə olduqlarından bəhs edən “Tarixi abidələr: Marağa – 150” başlıqlı məqalə dərc olunub.
Albaniya – Azərbaycan Dostluq, Elm və Mədəniyyət Cəmiyyətinin sədri, tarixçi-alim Entela Muçonun köməyilə işıq üzü görmüş məqalə Diaspor Fəaliyyətinə Jurnalistlərin Dəstəyi ictimai birliyinin sədri Fuad Hüseynzadənin müəllifliyi ilə nəşr olunub.
Məqalədə ermənilərin miqrasiyasının bir çox yazılı mənbələrdə qeyd olunduğuna diqqət cəlb edilib, müxtəlif illərdə İrandan və Türkiyədən ermənilərin Azərbaycan torpaqlarına köç etməsi konkret faktlarla göstərilib. Qeyd edilib ki, 1828-ci il fevralın 10-da Rusiya və İran arasında imzalanan Türkmənçay müqaviləsindən sonra ermənilərin kütləvi şəkildə Azərbaycan ərazilərinə köçürülməsinə başlanıb. Təkcə 1828-1829-cu illərdə İrandan 40-50 min, Türkiyədən isə 90 min erməni Azərbaycana köçürülüb.
Qəzetdə bildirilir ki: “...ermənilər Qarabağa gəlmələri münasibətilə “Marağa-150” abidəsini ucaldıblar. “Marağa-150” abidəsi 1978-ci ildə ermənilərin özləri tərəfindən İran Marağasından ilk 200 ailənin Qarabağa köçürülməsinin 150 illiyi ilə əlaqədar inşa edilib. Adi çay daşlarından qurulan abidənin üzərində erməni dilində “Marağa-150” yazısı öz əksini tapıb və oxşar abidələr Xankəndi şəhərində, Tərtər rayonunun Çaylı kəndində də inşa edilib”.
Məqalədə qeyd olunur ki, 2016-cı ildə BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Furio de Angelisi Tərtər rayonunda səfərdə olarkən Şıxarx kəndində “Marağa-150” abidəsinə baxıb və həmin abidənin şəkillərini çəkib.
Qeyd edək ki, sözügedən mövzu artıq Albaniya dövlət radiosunun da diqqətini cəlb edib və radio tarixçi-alim Entela Muçonun iştirakı ilə bu mövzudan bəhs etmək niyyətindədir.

В албанской газете “Nacional” опубликована статья под заголовком “Исторические памятники: Maрага – 150”, повествующая о том, что армяне являются пришлыми в Нагорном Карабахе.
Автором статьи, увидевшей свет при поддержке председателя Общества дружбы, науки и культуры Aлбания – Aзербайджан, ученого-историка Энтелы Мучо, является председатель Общественного объединения поддержки журналистов в деятельности диаспоры Фуад Гусейнзаде.
В статье говорится, что миграция армян отмечается во многих письменных источниках, на конкретных фактах указывается переселение армян из Ирана и Турции на азербайджанские земли. Подчеркивается, что после Туркманчайского договора, подписанного между Россией и Ираном 10 февраля 1828 года, началось массовое переселение армян на азербайджанские территории. Tолько в 1828-1829 годах в Азербайджан из Ирана было переселено 40-50 тысяч, а из Tурции - 90 тысяч армян.
В газете сообщается, что “...армяне по случаю переселения в Карабах возвели памятник “Maрага-150”. Этот памятник они сами построили в 1978 году в связи со 150-летием переселения из иранской Мараги в Карабах первых 200 семей. На памятнике, возведенном из обычных речных камней, отражена надпись “Maрагa-150” на армянском языке, такие же памятники построены в городе Ханкенди, селе Чайлы Тертерского района”.
В статье отмечается, что в 2016 году руководитель представительства Управления Верховного комиссара ООН поделам беженцев в Азербайджане Фурио Де Ангелис, находясь в поездке в Тертерском районе, ознакомился с памятником “Maрагa-150” в селе Шихарх и сфотографировал его.
Отметим, что упомянутая тема также привлекла внимание Албанского государственного радио, которое намерено поговорить на эту тему с участием ученого-историка Энтелы Мучо.