Litvanın "slaptai.lt" internet-portalında 20 Yanvar faciəsindən bəhs edən "Чего не сказал историк Альгис Касперавичюс" (Tarixçi Alqis Kasperaviçyus nəyi demədi") başlıqlı məqalə dərc olunub.
Tanınmış litvalı jurnalist İrma Ajuole qələmə aldığı məqaləsində tarixçi Alqis Kasperaviçyusun 30 il əvvəl Bakıda baş vermiş faciəli hadisələr barədə qərəzli və həqiqətdən kənar “Oxşar, lakin fərqli Yanvar. Bakı 1990, Vilnüs 1991” (Похожие, но разные январи. Баку 1990, Вильнюс 1991) adlı şərhinə etirazını bildirib. Algis Kasperaviçius 20 Yanvar faciəsi ilə Sumqayıt hadisələri arasında qərəzli və yanlış müqayisələr apararaq, cəmiyyəti növbəti erməni yalanı ilə aldatmağa cəhd edib.
Müəllif qeyd edib ki, tarixçinin 1990-cı ildə azərbaycanlıların sıxışdırdığı erməniləri müdafiə etmək üçün sovet ordusunun Bakıya yeridildiyi kimi söylədiyi cəfəng fikir heyrət doğurur. Çünki bu, zorakılığın bəraəti üçün köhnə Kreml nağılının təkrar olunmasından başqa bir şey deyil.
İ.Ajuole vurğulayıb ki, tarixçilər Ermənistan və Dağlıq Qarabağdan əvvəlcə azərbaycanlıların qovulduğunu, azərbaycanlıların erməni torpaqlarına təcavüz etmədiyi, ermənilərin isə Dağlıq Qarabağa iddia etdiyi kimi faktlar haqqında susurlar: "...orada əzəldən azərbaycanlıların da yaşadığını əlavə etməyi unudurlar. Millətlərarası ədavətdən və onu qızışdıranlardan danışarkən, düşünməyə dəyər ki, nə üçün hazırda Azərbaycanda 30 min erməni yaşadığı halda, Ermənistanda bir nəfər də olsun azərbaycanlı yoxdur...".
O, Sumqayıt hadisələrinin təşkilatçılarından birinin milliyyətcə erməni olan Eduard Qriqoryan olduğunu, əslində bu qırğına SSRİ təhlükəsizlik qüvvələrinin başçılıq etdiyinə erməni politoloq Sergey Kurginyanın aydınlıq gətirdiyini xatırladıb.
Sonda müəllif xəbərdarlıq edib ki, Qanlı Yanvar kimi ağrılı mövzuya məsuliyyətsiz şərhlər vermək təhlükəlidir. Çünki belə şərhlər həqiqəti təhrif edir, azərbaycanlıların milli heysiyyatına toxunur, millətlərarası və dövlətlərarası münasibətlərə ziyan vurur.

На литовском интернет-портале "slaptai.lt" опубликована статья под заголовком "Чего не сказал историк Альгис Касперавичюс", повествующая о трагедии 20 Января.
В своей статье известная литовская журналистка Ирма Ажуоле выразила протест против враждебного и далекого от истины комментария историка Альгиса Касперавичуса под заголовком “Похожие, но разные январи. Баку 1990, Вильнюс 1991” о трагических событиях, произошедших в Баку 30 лет назад. Альгис Касперавичюс, проводя предвзятое и ошибочное сравнение между трагедией 20 Января и сумгайытскими событиями, пытается обмануть общество очередной армянской ложью.
Автор отмечает, что такие абсурдные мысли историка о том, что в 1990 году советская армия была введена в Баку для защиты армян, которых притесняли азербайджанцы, вызывают изумление, так как это – не что иное, как повторение старой кремлевской сказки для оправдания насилия.
И.Ажуоле подчеркивает, что историки умалчивают о таких фактах, что вначале азербайджанцы были изгнаны из Армении и Нагорного Карабаха, что они не развязывали агрессии против армянских земель, армяне же претендовали на Нагорный Карабах: "...oни забывают добавить, что там изначально жили и азербайджанцы. Если говорить о межнациональной розни и тех, кто ее разжигает, стоит подумать о том, что в то время как сегодня в Азербайджане проживают 30 тысяч армян, в Армении нет ни одного азербайджанца...".
Oна напомнила о том, что одним из организаторов сумгайытских событий являлся армянин по национальности Эдуард Григорян, что армянский политолог Сергей Кургинян внес ясность в вопрос о том, что по сути эту резню возглавляли силы безопасности СССР.
В заключение автор предупреждает, что безответственные комментарии по такой болезненной теме, как Кровавый январь, представляют опасность, так как они искажают истину, затрагивают национальные чувства азербайджанцев, подрывают межнациональные и межгосударственные отношения.