Odessaya səfər çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndə heyəti A.S.Popov adına Milli Rabitə Akademiyasının fəaliyyəti ilə tanış olub.
Akademiyanın rektoru, texnika elmləri doktoru, professor Petro Vorobyenko azərbaycanlı qonaqları salamlayaraq, onları rəhbərlik etdiyi tədris ocağında görməkdən məmnunluq duyduğunu deyib. O, Azərbaycana səfərlər etdiyini, azərbaycanlı alimlərlə sıx əməkdaşlıq və dostluq əlaqələrinin mövcud olduğunu bildirib.
Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Ruslan Quliyev rektora xatirə hədiyyəsi təqdim edərək, onu və kollektivi Ukraynada rəmzi şəkildə qeyd olunan Akademiya Günü münasibətilə təbrik edib.
Qonaqlar Akademiyada fəaliyyət göstərən Azərbaycan Evi ilə tanış olublar. Burada ölkəmiz, xalqımızın Ümummilli lideri Heydər Əliyev, görkəmli elm və mədəniyyət xadimləri haqqında məlumat və şəkillər nümayiş olunur.
Azərbaycanın Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, akademik Arif Paşayev Rabitə Akademiyasının fəxri doktorları arasındadır.
Hazırda Akademiyada azərbaycanlı alimlər və müəllimlər çalışır, azərbaycanlı tələbələr təhsil alırlar.
Qeyd edək ki, Rabitə Akademiyasında Dövlət Komitəsinin "Vətən uzaqda deyil" proqramının çəkilişləri də aparılıb.

As a part of the visit to Odessa, the delegation of the State Committee on Work with Diaspora got acquainted with the activities of the National Academy of Communications named after A. S. Popov.
Rector of the Academy, Doctor of Technical Sciences, Professor Petro Vorobyenko welcomed the Azerbaijani guests and said that, he was pleased to see them at the institution led by him. He mentioned that, he had visited Azerbaijan and had close cooperation and friendship ties with Azerbaijani scientists.
Ruslan Guliyev, the head of the department of State Committee, presented a souvenir to the rector and congratulated him and his staff on the occasion of the Academy Day, which is symbolically celebrated in Ukraine.
The guests got acquainted with the Azerbaijan House at the Academy. Here information and pictures about our country, national leader Heydar Aliyev, prominent figures of science and culture are displayed.
Rector of Azerbaijan National Aviation Academy, academician Arif Pashayev is one of the honorary doctors of the Communications Academy.
Currently, Azerbaijani scholars and teachers work and Azerbaijani students study at the Academy.
It should be noted that, "Homeland is not far away" program of the State Committee was also shot at the the Communications Academy.