ABŞ-ın Kaliforniya ştatının San-Fransisko şəhəri və vilayətin Nəzarətçilər Şurası tərəfindən 18 oktyabr - Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi Günü ilə bağlı təbrik bəyannaməsi qəbul edilib.
Azərbaycanın Los-Ancelesdəki baş konsulluğuna göndərilən və Nəzarətçilər Şurasının bütün üzvləri tərəfindən imzalanan bəyannamədə Azərbaycan xalqının müsəlman dünyasında ilk dünyəvi və demokratik respublika yaratdığı qeyd edilir. Bildirilir ki, Azərbaycan Respublikası regionda demokratiyanın yayılması və inkişafına önəmli töhfələr verərək böyük nailiyyətlərə imza atıb.
Daha sonra sənəddə San-Fransisko sakinləri və Nəzarətçilər Şurası adından Azərbaycan Respublikasının Dövlət Müstəqilliyi Günü təbrik edilir.
Qeyd edək ki, Kaliforniyada əhalisinin sayına görə dördüncü böyük şəhər olan San-Fransisko Şimali Kaliforniyanın əsas mədəniyyət, təhsil, maliyyə və iqtisadi mərkəzidir. 900 minə yaxın əhalisi olan şəhər ABŞ-da əhalinin ən sıx məskunlaşdığı ikinci böyük şəhərdir.

Совет по надзору города и провинции города Сан-Франциско США принял поздравительную декларацию в связи с 18 октября - Днем государственной независимости Азербайджана.
В декларации, направленной в генеральное консульство Азербайджана в Лос-Анджелесе и подписанной всеми членами Совета по надзору, подчеркивается, что народ Азербайджана создал первую в мусульманском мире светскую и демократическую республику. Отмечается что, Азербайджанская Республика достиг больших успехов, внеся важный вклад в развитие и распространение демократии в регионе.
Далее в документе от имени жителей Сан-Франциско и Совета по надзору передано поздравление в связи с Днем государственной независимости Азербайджана.
Отметим, что по численности населения является четвёртым по величине городом в Калифорнии, Сан-Франциско также является основной культурный, образовательный, финансовый и экономический центр в Северной Калифорнии. Город с населением около 900 тысяч человек является вторым по величине городом США с наиболее компактным проживанием населения.