Cəbhəyanı Dneprdə Azərbaycan dilini yaşadan məktəb
Prezident İlham Əliyev bu il yanvarın 5-də yerli televiziya kanallarına verdiyi müsahibədə azərbaycanlıların yaşadıqları bütün ölkələrdə Azərbaycan dili məktəblərinin fəaliyyət göstərməsinin vacibliyini vurğulayıb. Dövlət başçısı Azərbaycan dilinin qorunmasının, eləcə də xaricdə yaşayan soydaşlarımızın ana dilini mükəmməl bilməsinin milli kimliyin yaşadılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Soydaşlarımıza ana dilini tədris edən həftəsonu Azərbaycan dili məktəblərindən biri də Ukraynanın Dnepr şəhərində fəaliyyət göstərir. Dnepr son 4 ildə cəbhəyanı bölgə olsa da məktəb öz işini dayandırmayıb.
Məktəbin müəllimi Yaqut Bəşirovanın sözlərinə görə tədris müəssisəsi “Dnepropetrovsk Azərbaycanlıları Liqası”nın təşəbbüsü ilə Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin nəzdində yaradılıb. O, müharibə şəraitində təhlükəsizlik qaydalarına ciddi əməl olunmaqla dərslərin əyani rejimdə davam etdirildiyini deyib. “Əsas məqsədimiz Azərbaycan dilini, adət-ənənələrimizi qoruyub saxlamaqdır. Məktəbdə 1-ci sinifdən 11-ci sinifədək şagirdlərə Azərbaycan dili, ədəbiyyatı və tarixi tədris olunur”, – deyə Yaqut Bəşirova əlavə edib. Həmçinin Prezident İlham Əliyevin xaricdə yaşayan azərbaycanlılarla bağlı mövqeyinin strateji və milli xarakter daşıdığını və diaspor təşkilatlarının Azərbaycan dilinin nəsildən-nəslə ötürülməsi işinə mühüm töhfə verəcəyini bildirib.
“Prezident İlham Əliyevin söylədiyi kimi, Azərbaycan dilini qorumaq hər birimizin borcudur. Bu çağırış milli kimliyin və dövlətçilik ideyasının gələcək nəsillərə ötürülməsi anlamını daşıyır. Dilin qorunması hər bir vətəndaşın sosial və mədəni məsuliyyətidir”, - deyə Yaqut Bəşirova vurğulayıb.

Школа, хранящая азербайджанский язык в прифронтовом Днепре
В интервью местным телевизионным каналам 5 января этого года Президент Ильхам Алиев подчеркнул важность функционирования школ азербайджанского языка во всех странах, где проживают азербайджанцы. Глава государства отметил, что защита азербайджанского языка, а также владение в совершенстве живущими за рубежом нашими соотечественниками родным языком представляют важное значение с точки зрения сохранения национальной идентичности.
Одна из воскресных школ азербайджанского языка, обучающая наших земляков родному языку, действует в украинском городе Днепр. Хотя в последние 4 года город является прифронтовой зоной, тем не менее, школа не прекращала своей работы.
По словам учителя школы Ягут Башировой, учебное заведение было создано Азербайджанским национально-культурным центром по инициативе “Лиги азербайджанцев Днепропетровска”. Она сказала, что в условиях войны уроки продолжаются в очном формате со строгим соблюдением правил безопасности. “Основная цель заключается в сохранении азербайджанского языка, наших обычаев и традиций. В школе учащиеся с 1 по 11 класс изучают азербайджанский язык, литературу и историю”, – добавила Ягут Баширова. Она также отметила, что позиция Президента Ильхама Алиева относительно проживающих за рубежом азербайджанцев носит стратегический и национальный характер и вносит важный вклад в дело передачи диаспорскими организациями азербайджанского языка из поколения в поколение.
“Как сказал Президент Ильхам Алиев, защита азербайджанского языка – обязанность каждого из нас. Этот призыв следует понимать как передачу национальной идентичности и идеи государственности грядущим поколениям. Защита языка является социальной и культурной ответственностью каждого гражданина”, - подчеркнула Ягут Баширова.