“Bir olaq, həmrəy olaq!” Braziliya mətbuatında
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə ənənəvi olaraq təşkil etdiyi “Bir olaq, həmrəy olaq!” adlı videokonfrans Braziliya mətbuatında geniş işıqlandırılıb.
“Brasilia İnfoco” xəbər saytının jurnalisti Fabiana Ceyhanın onlayn görüşlə bağlı qələmə aldığı məqalə yerli media orqanlarında dərc olunub. Məqalədə komitənin və Azərbaycan diasporunun 2025-ci il ərzində gördüyü işlər yüksək qiymətləndirilib. Komitənin fəaliyyəti barədə ictimaiyyətə mütəmadi məlumat verildiyi və qəbul edilən qərarların aydın mexanizmlər əsasında həyata keçirildiyi xüsusi olaraq vurğulanıb. Qeyd edilib ki, bu yanaşma diaspor təşkilatları arasında qarşılıqlı etimadı gücləndirir və daha səmərəli əməkdaşlığın qurulmasına şərait yaradır. Həmçinin videokonfrans formatında keçirilən görüş coğrafi məhdudiyyətlərin aradan qaldırılmasına imkan verən, eyni zamanda diaspor fəaliyyətində rəqəmsal modernləşməni təşviq edən mühüm hadisə kimi dəyərləndirilib.

“Let Us Unite and Stand in Solidarity!” in the Brazilian press
The video conference titled “Let Us Unite, Let Us Stand in Solidarity!”, traditionally organized by the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan on the occasion of 31 December – the Day of Solidarity of World Azerbaijanis was widely covered by the Brazilian press.
The article on the online meeting, written by Fabiana Ceyhan, a journalist for the “Brasilia Infoco” news website, was published on local media. The work carried out by the Committee and the Azerbaijani diaspora throughout 2025 was highly appreciated in the article. It was specifically highlighted that the public is regularly informed about the Committee’s activities and that decisions are implemented based on clear mechanisms. It was noted that this approach strengthens mutual trust among diaspora organizations and facilitates more effective cooperation. Additionally, the online meeting held in a videoconference format was described as an important event that overcomes geographical limitations while promoting digital modernization in diaspora activities.