“Bir olaq, həmrəy olaq!” Braziliya mətbuatında
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin 31 Dekabr – Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə ənənəvi olaraq təşkil etdiyi “Bir olaq, həmrəy olaq!” adlı videokonfrans Braziliya mətbuatında geniş işıqlandırılıb.
“Brasilia İnfoco” xəbər saytının jurnalisti Fabiana Ceyhanın onlayn görüşlə bağlı qələmə aldığı məqalə yerli media orqanlarında dərc olunub. Məqalədə komitənin və Azərbaycan diasporunun 2025-ci il ərzində gördüyü işlər yüksək qiymətləndirilib. Komitənin fəaliyyəti barədə ictimaiyyətə mütəmadi məlumat verildiyi və qəbul edilən qərarların aydın mexanizmlər əsasında həyata keçirildiyi xüsusi olaraq vurğulanıb. Qeyd edilib ki, bu yanaşma diaspor təşkilatları arasında qarşılıqlı etimadı gücləndirir və daha səmərəli əməkdaşlığın qurulmasına şərait yaradır. Həmçinin videokonfrans formatında keçirilən görüş coğrafi məhdudiyyətlərin aradan qaldırılmasına imkan verən, eyni zamanda diaspor fəaliyyətində rəqəmsal modernləşməni təşviq edən mühüm hadisə kimi dəyərləndirilib.

“Будем едины и солидарны!” в бразильской печати
Видеоконференция под названием “Будем едины и солидарны!”, традиционно организуемая Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой по случаю 31 Декабря – Дня солидарности азербайджанцев мира, широко освещалась в бразильской печати.
Статья об онлайн встрече, написанная журналисткой новостного сайта “Brasilia İnfoco” Фабианой Джейхан, опубликована в местных медиа органах. Высокую оценку в материале получила работа, проделанная комитетом и азербайджанской диаспорой в 2025 году. Особо подчеркивается, что общественность регулярно информируется о деятельности комитета, а принятые решения осуществляются на основе четких механизмов. Отмечается, что данный подход укрепляет доверие между диаспорскими организациями и позволяет наладить более эффективное сотрудничество. Встреча, проводимая в формате онлайн конференции, одновременно расценивается как важное событие, способствующее устранению географических ограничений, а также поощряющее цифровую модернизацию в диаспорской деятельности.