Soydaşlarımız Odessada ağacəkmə aksiyası keçirib
Ukraynanın Odessa şəhərində “Birlik” Diaspor Təşkilatı və soydaşlarımız 8 Noyabr – Zəfər Günü münasibətilə ağacəkmə aksiyası keçiriblər.
Odessada salınması planlaşdırılan “Azərbaycan” parkında təşkil olunan aksiyada soydaşlarımızla yanaşı, Odessa şəhər merinin birinci müavini Aleksandr Filatov, meriyanın nümayəndələri, Odessanın ictimai-siyasi xadimləri iştirak ediblər.
Aleksandr Filatov şəhərin etnik azərbaycanlı sakinlərinin Odessanın inkişafında, ətraf mühitinin qorunmasında fəal iştirak etdiklərini bildirib. O, 300-dən artıq ağacın əkilməsinin Odessa şəhərinin ekologiyasına dəyərli töhfə verəcəyini diqqətə çatdırıb.
“Birlik” Diaspor Təşkilatının sədri Cəlil Astanov müharibə şəraitinə baxmayaraq, 30 mindən çox azərbaycanlının Odessa şəhərində və vilayətində aktiv fəaliyyətlərini davam etdirdiyini söyləyib. “Bugünkü aksiyamız Zəfərimizin 5 illiyinə həsr edilib. Həmçinin aksiya zamanı milli mətbəximiz də nümayiş olunub”, - deyə soydaşımız məlumat verib.
Qeyd edək ki, sahəsi 3 hektardan artıq olacaq parkda Azərbaycanın tarixi və mədəniyyətini əks etdirən məlumat guşələri, muzey, uşaqlar və böyüklər üçün istirahət məkanları, idman zonaları, eləcə də “Azərbaycan” foto guşəsinin yaradılması planlaşdırılır. Şəhər ictimaiyyəti layihəni yüksək qiymətləndirir və parkın həm sakinlər, həm də turistlər üçün cəlbedici bir məkan olacağına inanır.

Наши соотечественники провели в Одессе акцию по посадке деревьев
Диаспорская организация “Бирлик” и наши соотечественники провели в украинском городе Одесса акцию по посадке деревьев по случаю 8 Ноября - Дня Победы.
В акции, организованной в парке “Азербайджан”, который планируется создать в Одессе, наряду с нашими соотечественниками, приняли участие первый заместитель мэра Одессы Александр Филатов, представители мэрии, общественно-политические деятели Одессы.
Александр Филатов отметил, что жители города – этнические азербайджанцы активно участвуют в развитии Одессы, охране окружающей среды. Он подчеркнул, что посадка более 300 деревьев внесет ценный вклад в экологию города Одесса.
Председатель Диаспорской организации “Бирлик” Джалил Астанов сказал, что несмотря на войну, более 30 тысяч азербайджанцев продолжают активную деятельность в городе и Одесской области. “Сегодняшняя акция посвящена 5-летию нашей Победы. В ходе акции также представлена национальная кухня”, - сообщил наш соотечественник.
Отметим, что в парке, площадь которого составит более 3 гектаров, планируется создать информационные уголки, музей, отражающие историю и культуру Азербайджана, места отдыха для детей и взрослых, спортивные зоны, а также фотоуголок “Азербайджан”. Общественность города высоко оценивает проект и верит, что парк станет привлекательным местом как для горожан, так и туристов.