Seulda Azərbaycan icmasının üzvləri və azərbaycanlı tələbələrlə görüş keçirilib
“Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində Şanlı Zəfərimizin 5 illiyi münasibətilə Koreya Respublikasının paytaxtı Seul şəhərində icmamızın üzvləri və azərbaycanlı tələbələrlə görüş keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə baş tutan görüşün əvvəlində Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Əkrəm Abdullayev iştirakçıları salamlayaraq Qarabağ Zəfərinin 5 illiyi münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib. O, fondun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi layihələr barədə geniş məlumat verib. Diaspor hərəkatının gücləndirilməsi, xaricdə yaşayan soydaşlarımızın birliyinin möhkəmləndirilməsi, milli kimliyin qorunması və mədəni diplomatiyanın genişləndirilməsi sahəsində görülən işləri diqqətə çatdırıb. Həmçinin fondun təhsil təşəbbüsləri, gənclərin fəaliyyətinin dəstəklənməsi, informasiya təminatı, Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq aləmdə təbliği, müxtəlif ölkələrdə icmaların layihələrinin maliyyələşdirilməsi və yeni əməkdaşlıq platformalarının yaradılmasından bəhs edib. Vurğulayıb ki, Koreyada yaşayan azərbaycanlıların təşkilatlanması dövlətimizin daim diqqət mərkəzindədir.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Koreya Respublikasındakı Səfirliyinin əməkdaşı Vüsalə Zeynallı Azərbaycan diplomatiyasında diaspor fəaliyyətinin təşviqinə xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib.
Görüş zamanı tələbələrin təhsil mühiti, akademik fəaliyyəti və onları düşündürən digər məsələlər müzakirə olunub. İştirakçıların fondun dəstək mexanizmləri, qrant proqramları, mədəni və sosial layihələrdə iştirak imkanları haqqında sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, tədbirin təşkilində Azərbaycan icmasının fəal üzvləri - fəlsəfə doktoru Leyla Məsimli və Əzizə Hüseynzadənin də xüsusi rolu olub.

В Сеуле состоялась встреча с членами азербайджанской общины и азербайджанскими студентами
В рамках “Года Конституции и суверенитета” и 5-летия славной Победы в столице Республики Корея Сеуле была организована встреча с нашей общиной и азербайджанскими студентами.
В начале встречи, состоявшейся при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена светлая память наших шехидов.
Исполнительный директор Фонда поддержки азербайджанской диаспоры Экрем Абдуллаев, поприветствовав гостей, поздравил наших соотечественников с 5-летием Дня Победы - 8 Ноября. Он подробно рассказал о деятельности фонда и реализованных проектах, довел до внимания проводимую работу в области усиления диаспорского движения, укрепления единства проживающих за рубежом наших соотечественников, сохранения национальной идентичности и расширения культурной дипломатии, а также говорил об образовательных проектах фонда, поддержке молодежных инициатив, информационном обеспечении, пропаганде азербайджанских реалий на международной арене, финансировании проектов сообщества в различных странах и создании новых платформ сотрудничества, подчеркнул, что организационное становление проживающих в Корее азербайджанцев постоянно находится в центре внимания нашего государства.
Сотрудник посольства Азербайджанской Республики в Республике Корея Вюсаля Зейналлы, выступая на мероприятии, отметила, что в азербайджанской дипломатии уделяется особое внимание поощрению диаспорской деятельности.
В ходе встречи состоялось обсуждение образовательной среды, академической деятельности студентов и других интересующих их проблем. Были даны ответы на вопросы участников о механизмах поддержки, грантовых программах фонда, возможностях его участия в культурных и социальных проектах.
Отметим, что особая роль в организации мероприятия принадлежит активным членам азербайджанской общины – доктору философии Лейле Масимли и Азизе Гусейнзаде.