Qətərdə yaşayan Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Şanlı Zəfərimizin 5 illiyi münasibətilə Qətərin paytaxtı Doha şəhərində həmin ölkədə yaşayan Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə baş tutan görüşdə Azərbaycan icmasının üzvləri, Vətən müharibəsi şəhidi Fuad Məmmədovun ailəsi, bu ölkədə yaşayan Vətən müharibəsi qazisi Maqsum Həsənov iştirak ediblər.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev görüş iştirakçılarına komitə sədri Fuad Muradovun salamlarını və tarixi Zəfərimizin beşilliyi münasibətilə təbriklərini çatdırıb. O, komitənin fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr barədə geniş məlumat verib. Azərbaycan diasporunun dünyanın harasında yaşamasından asılı olmayaraq, milli maraqlarımıza xidmət etdiyini, ölkəmizin haqq səsinin dünyaya çatdırılmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Vətən müharibəsi zamanı dünya azərbaycanlılarının həmrəylik nümayiş etdirdiyini xatırladıb. Bu kontekstdə Qətərdəki Azərbaycan icmasının da fəaliyyətinin xüsusi önəm daşıdığını bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Qətərdəki Səfirliyinin müşaviri Eldəniz Musayev çıxış edərək Qarabağ Zəfərinin Azərbaycan xalqının tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını söyləyib. O, Qətərdə yaşayan Azərbaycan icmasının birliyinin qarşılıqlı etimad, dostluq və ortaq maraqlara əsaslandığını deyib.
Vətən müharibəsi şəhidi Fuad Məmmədovun anası Mətanət Məmmədova çıxışında dövlətin diqqət və qayğısını hər zaman hiss etdiklərini, bunun şəhid ailələri üçün böyük mənəvi dəstək olduğunu və onların əziz xatirələrinin daim uca tutulmasından məmnunluğunu dilə gətirib.
Tədbir çərçivəsində Zəfərimizin 5 illiyinə həsr edilən, eyni zamanda Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan diasporu haqqında fikirlərinin yer aldığı videoçarx nümayiş olunub.
İcma üzvləri, həmçinin sosial, mədəni və maarifləndirici fəaliyyətlə bağlı suallar səsləndirib, qarşılaşdıqları məsələlər, gələcək planlar və əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Azərbaycan diasporunun Qətərdə daha da fəallaşması, gənclərin birliyə cəlb olunması, milli kimliyin qorunması və digər istiqamətlərdə görüləcək işlər müzakirə edilib.
Görüş iştirakçıları icmanın bir araya gəlməsinin vacibliyini vurğulayaraq belə tədbirlərin davamlı təşkilinin zəruriliyini nəzərə çatdırıblar.

Состоялась встреча с азербайджанской общиной в Катаре
По случаю 5-летия нашей славной Победы в столице Катара Дохе состоялась встреча с азербайджанской общиной, проживающей в этой стране.
В мероприятии, проведенном при поддержке Государственного комитета Aзербайджанской Республики по работе с диаспорой, приняли участие члены азербайджанской общины, семья шехида Отечественной войны Фуада Мамедова, гази Отечественной войны Магсум Гасанов, живущий в этой стране.
Встреча началась с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики и почтения минутой молчания светлой памяти наших шехидов.
Заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев передал участникам мероприятия приветствия председателя комитета Фуада Мурадова и поздравления по случаю пятилетия нашей исторической Победы. Oн подробно рассказал о деятельности комитета, реализованных им проектах, подчеркнул, что азербайджанская диаспора, в какой бы точке мира ни проживала, служит национальным интересам, играет важную роль в доведении до мира правого дела нашей страны, напомнил, что азербайджанцы мира продемонстрировали солидарность во время Отечественной войны, отметил, что в этом контексте деятельность азербайджанской общины в Катаре также представляет особое значение.
Советник посольства Азербайджанской Республики в Катаре Эльдениз Мусаев сказал, что Победа в Карабахе золотыми буквами вписана в историю азербайджанского народа. Oн констатировал, что единство проживающей в Катаре азербайджанской общины основано на взаимном доверии, дружбе и общих интересах.
Мать шехида Отечественной войны Фуада Мамедова Матанет Мамедова довела до внимания, что семьи шехидов постоянно ощущают внимание и заботу государства, что является большой моральной поддержкой для них, выразила удовлетворение в связи с тем, что наш народ всегда чтит светлую память героев.
В рамках мероприятия был показан видеоролик, посвященный 5-летию нашей Победы, в котором одновременно нашли отражение высказывания Президента Ильхама Алиева об азербайджанской диаспоре.
Члены сообщества также задали вопросы, связанные с социальной, культурной и просветительской деятельностью, провели обмен мнениями об имеющихся проблемах, дальнейших планах и возможностях сотрудничества. Состоялось обсуждение предстоящей работы в различных направлениях, в том числе в области дальнейшей активизации азербайджанской диаспоры в Катаре, вовлечения молодежи в объединение, сохранения национальной идентичности.
Участники встречи, подчеркнув важность консолидации сообщества, отметили необходимость продолжения таких мероприятий.