Qətərdə yaşayan Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Şanlı Zəfərimizin 5 illiyi münasibətilə Qətərin paytaxtı Doha şəhərində həmin ölkədə yaşayan Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə baş tutan görüşdə Azərbaycan icmasının üzvləri, Vətən müharibəsi şəhidi Fuad Məmmədovun ailəsi, bu ölkədə yaşayan Vətən müharibəsi qazisi Maqsum Həsənov iştirak ediblər.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Elşad Əliyev görüş iştirakçılarına komitə sədri Fuad Muradovun salamlarını və tarixi Zəfərimizin beşilliyi münasibətilə təbriklərini çatdırıb. O, komitənin fəaliyyəti, həyata keçirdiyi layihələr barədə geniş məlumat verib. Azərbaycan diasporunun dünyanın harasında yaşamasından asılı olmayaraq, milli maraqlarımıza xidmət etdiyini, ölkəmizin haqq səsinin dünyaya çatdırılmasında mühüm rol oynadığını vurğulayıb. Vətən müharibəsi zamanı dünya azərbaycanlılarının həmrəylik nümayiş etdirdiyini xatırladıb. Bu kontekstdə Qətərdəki Azərbaycan icmasının da fəaliyyətinin xüsusi önəm daşıdığını bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Qətərdəki Səfirliyinin müşaviri Eldəniz Musayev çıxış edərək Qarabağ Zəfərinin Azərbaycan xalqının tarixinə qızıl hərflərlə yazıldığını söyləyib. O, Qətərdə yaşayan Azərbaycan icmasının birliyinin qarşılıqlı etimad, dostluq və ortaq maraqlara əsaslandığını deyib.
Vətən müharibəsi şəhidi Fuad Məmmədovun anası Mətanət Məmmədova çıxışında dövlətin diqqət və qayğısını hər zaman hiss etdiklərini, bunun şəhid ailələri üçün böyük mənəvi dəstək olduğunu və onların əziz xatirələrinin daim uca tutulmasından məmnunluğunu dilə gətirib.
Tədbir çərçivəsində Zəfərimizin 5 illiyinə həsr edilən, eyni zamanda Prezident İlham Əliyevin Azərbaycan diasporu haqqında fikirlərinin yer aldığı videoçarx nümayiş olunub.
İcma üzvləri, həmçinin sosial, mədəni və maarifləndirici fəaliyyətlə bağlı suallar səsləndirib, qarşılaşdıqları məsələlər, gələcək planlar və əməkdaşlıq imkanları barədə fikir mübadiləsi aparıblar. Azərbaycan diasporunun Qətərdə daha da fəallaşması, gənclərin birliyə cəlb olunması, milli kimliyin qorunması və digər istiqamətlərdə görüləcək işlər müzakirə edilib.
Görüş iştirakçıları icmanın bir araya gəlməsinin vacibliyini vurğulayaraq belə tədbirlərin davamlı təşkilinin zəruriliyini nəzərə çatdırıblar.

Meeting with the Azerbaijani community living in Qatar held
A meeting with the Azerbaijani community was held in Doha, capital of Qatar, on the occasion of the 5th anniversary of the Glorious Victory.
The meeting, organized by the State Committee on Work with Diaspora, was attended by the members of the Azerbaijani diaspora, the family of martyr of the Patriotic War Fuad Mammadov, veteran of the Patriotic War Magsud Hasanov, living in this country.
The event commenced with the playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by a minute of silence to honor the dear memory of the martyrs.
Elshad Aliyev, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, conveyed Committee Chairman Fuad Muradov’s greetings and congratulations on the 5th anniversary of our historical Victory to the participants. He provided detailed information about the Committee’s activities and implemented projects. He emphasized that, regardless of where the Azerbaijani diaspora lives in the world, it serves our national interests and plays an important role in conveying our country’s rightful voice to the international community. He recalled that during the Patriotic War, Azerbaijanis around the world demonstrated unity and solidarity. In this context, he noted that the activities of the Azerbaijani community in Qatar hold particular importance.
Eldaniz Musayev, Counsellor at the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Qatar, stated that the Karabakh Victory has been inscribed in golden letters in the history of the Azerbaijani people. He noted that the unity of the Azerbaijani community living in Qatar is based on mutual trust, friendship, and shared interests.
In her remarks, Matanat Mammadova, mother of Patriotic War martyr Fuad Mammadov, said that they have always felt the attention and care of the state, noting that this is a great moral support for the families of martyrs. She expressed her gratitude that the cherished memory of the martyrs is always honored and held in high regard.
As part of the event, a video dedicated to the 5th anniversary of our historic Victory, which also featured President Ilham Aliyev’s remarks about the Azerbaijani diaspora, was shown.
Community members also asked questions related to social, cultural, and educational activities, and exchanged views on the challenges they face, future plans, and opportunities for cooperation. Discussions were held on further strengthening the Azerbaijani diaspora in Qatar, engaging youth in the community, preserving national identity, and other priority areas.
The participants emphasized the importance of bringing the community together and noted the necessity of organizing such events on a regular basis.