Diaspora dair Birgə Fəaliyyət Planı qəbul olunub
Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrin diaspor məsələlərinə məsul dövlət qurumları rəhbərlərinin 7-ci iclası keçirilib.
Macarıstanın Baş Nazirinin Ofisinin Xaricdə Yaşayan Macar Birlikləri üzrə Dövlət Katibi Lörinc Nacsanın moderatorluğu ilə keçirilən iclasda Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) baş katibi Kubançıbek Omuraliyev, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Türkiyə Respublikasının Xaricdə Yaşayan Türklər və Əqrəba İcmaları Baş İdarəsinin (YTB) rəhbərinin müavini Murat Kazancı, Qırğız Respublikasının Əmək, Sosial Təminat və Miqrasiya nazirinin müavini Bakyt Darmankul uulu, Özbəkistan Respublikasının Millətlərarası Münasibətlər və Xaricdə Yaşayan Həmvətənlərlə İş üzrə Komitəsinin sədri Kahraman Sarıyev və Qazaxıstan Respublikasının “Otandastar Fondu”nun prezidenti Daniyar Kadırov iştirak ediblər.
Görüşdə TDT-yə üzv ölkələrin xaricdəki icmalarının hazırkı vəziyyəti və əməkdaşlıq imkanları geniş müzakirə olunub, koordinasiyanın gücləndirilməsi, ortaq hədəflər kimi vacib məqamlar diqqət mərkəzində saxlanılıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxışında TDT-nin türkdilli ölkələrin dövlət başçılarının Zirvə görüşündə Naxçıvan Sazişinə əsasən yaradılmasından danışıb, Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv ölkələr arasında əlaqələrin son dövrlərdə daha da intensivləşdiyini vurğulayıb. Sədr bildirib ki, TDT çərçivəsində qəbul edilən Türk Diasporunun Birgə Fəaliyyət Strategiyasına uyğun olaraq həyata keçirilən ikitərəfli və çoxtərəfli görüşlər, müxtəlif proqramlar, forumlar və təşəbbüslər ölkələr arasındakı əməkdaşlığın genişlənməsinə və möhkəmlənməsinə mühüm töhfə verir.
TDT-yə üzv dövlətlərin təmsilçiləri təcrübələrini bölüşüb, əməkdaşlıq imkanları, xaricdəki icmaların yayılma arealı və ölkələrimizi təmsil potensiallarına diqqət çəkib, bundan sonrakı fəaliyyətin də ortaq strategiyalar əsasında həyata keçirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.
Tədbirdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən hazırlanan və TDT çərçivəsində əməkdaşlığın nəticələrini əks etdirən videoxülasə nümayiş olunub.
Aparılan çoxistiqamətli fikir mübadiləsi və səmərəli müzakirələrin nəticəsi kimi 2026-cı il üçün “Diaspor üzrə Birgə Fəaliyyət Planı” qəbul edilib.

Принят Совместный план действий по диаспоре
В столице Венгрии Будапеште состоялось 7-е заседание руководителей государственных структур, ответственных за вопросы диаспоры, стран-участниц Организации тюркских государств (ОТД).
В мероприятии, проведенном под модераторством государственного секретаря Офиса Премьер-министра Венгрии по венгерским объединениям за рубежом Лёринца Ночо, приняли участие генеральный секретарь Организации тюркских государств (ОТД) Кубанычбек Омуралиев, председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов, заместитель руководителя Генерального управления по делам турок за рубежом и родственных сообществ Турецкой Республики (YTB) Мурат Казанджи, заместитель министра труда, социального обеспечения и миграции Кыргызской Республики Бакыт Дарманкул уулу, председатель Комитета по вопросам межнациональных отношений и соотечественников за рубежом Республики Узбекистан Кахраман Сариев и президент “Фонда Oтандастар” Республики Казахстан Данияр Кадиров.
На встрече состоялось широкое обсуждение нынешнего состояния и возможностей сотрудничества сообществ стран-членов ОТГ за рубежом, в центре внимания находились такие важные моменты, как усиление координации, общие цели.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов говорил о том, что ОТГ создана на основе Нахчыванского соглашения на Саммите глав государств тюркоязычных стран, подчеркнул еще большую интенсификацию в последнее время связей между странами-участницами Организации тюркских государств. Председатель отметил, что двусторонние и многосторонние встречи, форумы, различные программы и инициативы, осуществленные в соответствии с Совместной стратегией действий тюркской диаспоры, принятой в рамках ОТД, вносят важный вклад в расширение и укрепление сотрудничества между странами.
Представители государств-членов ОТД поделились опытом, уделили внимание возможностям сотрудничества, ареалу распространения сообществ за рубежом, их потенциалу представления наших стран, констатировали важность осуществления дальнейшей деятельности на основе общих стратегий.
На мероприятии был показан видеообзор, подготовленный Государственным комитетом по работе с диаспорой и отражающий результаты сотрудничества в рамках ОТД.
По итогам проведенных плодотворных дискуссий и обмена мнениями по различным направлениям принят “Совместный план действий по диаспорена 2026 год.