Pakistanlı jurnalist Azərbaycanda səfərdədir
Çin Mərkəzi Televiziyasının (CCTV) beynəlxalq icmalçısı, siyasi analitik Malik Ayub Sumbal Azərbaycana səfər edib.
Pakistanlı jurnalist Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edib, önünə gül dəstəsi qoyub. Şəhidlər xiyabanında və II Fəxri xiyabanda olan qonaq ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsini yad edib.
Jurnalist ölkəmizə səfəri çərçivəsində Şuşa, Xankəndi və Ağdama gedib, bölgədəki cari vəziyyətlə yaxından tanış olub.
Malik Ayub Sumbal Şuşada Mehmandarovun malikanəsini, Yuxarı Gövhər Ağa məscidini, Güllələnmiş heykəlləri, “Xan qızı” bulağını, Vaqifin məqbərəsini, Cıdır düzünü, Şuşa qalasının Gəncə qapısını ziyarət edib. Qonağa şəhərdə aparılan quruculuq işləri ilə bağlı məlumat verilib.
Sonra Xankəndiyə yola düşən qonaq Qarabağ Universitetinə gedib, ali təhsil ocağının fəaliyyəti ilə yaxından tanış olub. Ardınca XVIII əsrdə Qarabağ xanı Pənahəli xanın göstərişi ilə inşa edilən, Azərbaycan memarlığının parlaq nümunələrindən sayılan Əsgəran qalasını ziyarət edib. Jurnalistə qalanın tarixindən bəhs olunub.
Sumbal Ağdam İmarət Kompleksində Xurşidbanu Natəvanın məzarını, Cümə məscidini ziyarət edib. Sarıcalı kəndində aparılan bərpa və yenidənqurma işlərinin şahidi olub.
Ölkəmizə səfəri çərçivəsində qonaq Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində də olub, gənc könüllülər və əməkdaşlarla görüşüb. Qarabağ haqqında təəssüratlarını bölüşən jurnalist regionda aparılan bərpa və yenidənqurma işlərini yüksək qiymətləndirib.
Görüşdə jurnalist gənclərin suallarını cavablandırıb. Qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Qonaq qeyd edib ki, könüllülərin fəaliyyəti cəmiyyətin inkişafına böyük töhfələr verir və dayanıqlı inkişafa dəstək olur.
Pakistanlı jurnalistin öz təcrübələrini bölüşməsi, gənclərin daha dərin düşünməsi və fərqli baxış bucaqları əldə etməsi baxımından əhəmiyyətli olub. Belə görüşlərin təşkili gənclərə fərqli perspektivlər qazandırmağa kömək edir, onların dünyagörüşünü genişləndirir.
Belə səfərlər beynəlxalq media orqanlarının bölgədəki vəziyyəti daha yaxından izləməsi və dünyaya obyektiv məlumat çatdırması baxımından böyük həmiyyət kəsb edir.
Qeyd edək ki, Malik Ayub Sumbal “Tovuz to Karabakh: A Comprehensive Analysis of War in South-Caucasus” (“Tovuzdan Qarabağa: Cənubi Qafqazda müharibənin hərtərəfli təhlili”) adlı kitabın müəllifidir. Müasir Azərbaycanın inkişafında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xidmətlərindən bəhs edən məqaləsi İtaliyanın nüfuzlu “İl Nodo di Gordio” beyin mərkəzinin saytında yayımlanıb.

Международный обозреватель Центрального телевидения Китая (CCTV), политический аналитик Малик Аюб Сумбал совершил поездку в Азербайджан.
Пакистанский журналист посетил могилу общенационального лидера Гейдара Алиева и возложил цветы. Гость также побывал на Шехидляр хиябаны и II Аллее почетного захоронения, где почтил светлую память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность страны.
В рамках поездки в нашу страну журналист отправился в Шушу, Ханкенди и Агдам, обстоятельно ознакомился с нынешней ситуацией в регионе.
В Шуше Малик Аюб Сумбал посетил имение Мехмандарова, мечеть Юхары Говхар Ага, Расстрелянные скульптуры, родник “Xaн гызы”, мавзолей Вагифа, побывал на Джыдыр дюзю и у Гянджинских ворот Шушинской крепости. Гость был проинформирован о проводимой в городе созидательной работе.
Отправившись затем в Ханкенди, он побывал в Карабахском университете и обстоятельно ознакомился с работой высшего учебного заведения, после чего посетил Аскеранскую крепость, построенную в XVIII веке по указанию карабахского хана Панахали хана и считающуюся одним из ярких образцов азербайджанской архитектуры. Журналисту рассказали об истории крепости.
В Агдамском комплексе Имарет Сумбал посетил могилу Хуршидбану Натаван и Джума-мечеть, стал свидетелем работ по восстановлению и реконструкции в селе Сарыджалы.
В рамках поездки в нашу страну гость также побывал в Государственном комитете по работе с диаспорой, встретился с молодыми волонтерами и сотрудниками. Делясь впечатлениями о Карабахе, журналист высоко оценил проводимые в регионе работы по восстановлению и реконструкции.
На встрече он ответил на вопросы молодежи. Состоялся обмен мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес. Гость отметил, что деятельность волонтеров вносит большой вклад в общественный прогресс и оказывает поддержку устойчивому развитию.
Пакистанский журналист поделился своим опытом, что представлялось важным с точки зрения более глубокого мышления молодежи под разными углами зрения. Организация подобных встреч способствует принятию молодыми людьми различных перспектив, расширяет их мировоззрение.
Такие поездки представляют большое значение с точки зрения более обстоятельного отслеживания международными медиаорганами ситуации в регионе и доведения объективной информации до мира.
Отметим, что Малик Аюб Сумбал является автором книги “Tovuz to Karabakh: A Comprehensive Analysis of War in South-Caucasus” (“От Toвуза до Карабаха: всесторонний анализ войны на Южном Кавказе”). Его статья, повествующая о заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева в развитии современного Азербайджана, опубликована на сайте влиятельного итальянского мозгового центра “İl Nodo di Gordio”.