Monrealda Azərbaycan nəfəsi: ölkəmizə sonsuz maraq
Monreal Kanada-Azərbaycan Cəmiyyəti Monrealda keçirilən Orientalys Festivalında ölkəmizi təmsil edib.
Şərq xalqlarının zəngin mədəniyyətini nümayiş etdirmək məqsədilə təşkil olunan festivalda Azərbaycanın qədim və zəngin mədəniyyəti, müxtəlif bölgələri, tarixi abidələri və coğrafi gözəllikləri haqqında ziyarətçilərə ətraflı məlumat verilib.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə nəşr olunan Etibar Cəfərovun müəllifi olduğu “The Colors of Azerbaijan” (“Azərbaycanın rəngləri”) kitabı, eləcə də Monreal Kanada-Azərbaycan Cəmiyyətinə komitənin xətti ilə göndərilən digər bütün nəşrlər festival iştirakçılarının xüsusi marağına səbəb olub. Kitabda yer alan rəngarəng və yüksək keyfiyyətli fotoşəkillər vasitəsilə ziyarətçilər Azərbaycanın təbiətini, tarixini və mədəni dəyərlərini vizual olaraq yaxından tanımaq imkanı əldə ediblər.
Festivalda qurulan Azərbaycan stendinə gələn ziyarətçilər kələğayı, araqçın və milli baş örtükləri ilə şəkil çəkdirməyə böyük maraq göstəriblər. Bir çox iştirakçı ölkəmiz haqqında sosial şəbəkələr vasitəsilə məlumatlandığını, Azərbaycanın mədəniyyətinə və insanlarına dərin rəğbət bəslədiyini bildirib.
Ziyarətçilər arasında Azərbaycana turist kimi səfər etmək arzusunda olanlar bu istəklərini ifadə edib, bəziləri isə Formula 1 yarışları zamanı Bakıya səfər etdiklərini və odlar ölkəsinə yenidən gəlmək arzusunda olduqlarını qeyd ediblər.

Азербайджанское дыхание в Монреале: бесконечный интерес к нашей стране
Монреальское общество Канада-Азербайджан представляло нашу страну на проведенном в Монреале фестивале Orientalys.
На мероприятии, организованном с целью демонстрации богатой культуры народов Востока, посетители были подробно проинформированы о древней и богатой культуре Азербайджана, различных регионах, исторических памятниках и красоте его природы.
Особый интерес у участников фестиваля вызвала книга Этибара Джафарова “The Colors of Azerbaijan” («Колорит Азербайджана»), изданная при поддержке Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, а также все остальные издания, отправленные Монреальскому обществу Канада-Азербайджан по линии комитета. Благодаря красочным и высококачественным фотографиям, представленным в книге, посетители получили возможность поближе визуально ознакомиться с природой, историей и культурными ценностями Азербайджана.
Посетители сооруженного на фестивале азербайджанского стенда охотно фотографировались в келагаи, тюбетейках и национальных головных уборах. Многие участники отметили, что информированы о нашей стране через социальные сети, что проявляют глубокую симпатию к нашей культуре и народу.
Многие посетители выразили желание приехать в Азербайджан в качестве туристов, а некоторые сообщили, что побывали в Баку во время соревнований Формула-1, и мечтают вновь посетить страну огней.