Komitə sədri Azərbaycan–Livan Dostluq Assosiasiyasının prezidenti ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Azərbaycan–Livan Dostluq Assosiasiyasının prezidenti Əkrəm Tarhini ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan komitə sədri iki ölkə arasında dostluq münasibətlərinə diqqət çəkərək, yeni yaranan assosiasiyanın da bu istiqamətdəki fəaliyyətinin təqdirəlayiq olduğunu bildirib. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan uğurlu diaspor siyasətindən danışan sədr xarici ölkələrdə həyata keçirilən layihələrin, o cümlədən Azərbaycan Evlərinin, Koordinasiya Şuralarının, həftəsonu məktəblərinin soydaşlarımızın təşkilatlanmasında, Vətənə bağlılığının qorunmasında mühüm rol oynadığını qeyd edib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Əkrəm Tarhini rəhbərlik etdiyi assosiasiyanın fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. O, gələcəkdə ortaq layihələrin həyata keçirilməsi, humanitar və mədəni təşəbbüslərin genişləndirilməsi, eləcə də əməkdaşlığın daha sistemli və davamlı inkişaf etdirilməsində maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda, Azərbaycan–Livan münasibətlərinin inkişafına xidmət edən təşəbbüslərin həyata keçirilməsi, ortaq layihələrin gerçəkləşdirilməsi və əməkdaşlığın institusional əsasda genişləndirilməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Əkrəm Tarhini Azərbaycanda ali təhsil almış Livan vətəndaşıdır. 2025-ci ilin avqustunda yaradılan Azərbaycan–Livan Dostluq Assosiasiyasının üzvləri də müxtəlif illərdə ölkəmizdə təhsil alan livanlı məzunlardır. Bu məzun şəbəkəsi iki dost ölkə arasında təhsil, mədəniyyət və ictimai sahələrdə əlaqələrin möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm platformadır.

Committee Chairman met with president of Azerbaijan-Lebanon Friendship Association
Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov met with Akram Tarhini, president of Azerbaijan-Lebanon Friendship Association.
Welcoming the guest, Committee Chairman highly appreciated the efforts of the newly established association in this area, emphasizing the friendship between the two countries. Chairman spoke about the successful diaspora policy led by President Ilham Aliyev. He noted that the projects carried out abroad, as well as Azerbaijan Houses, Coordination Councils, weekend schools play a great role in organizing of our compatriots, and preserving loyalty to the Motherland.
Akram Tarhini thanked for honestly reception, and gave detailed information about the activities of the Association led by him.  He underlined their interest in implementing joint projects in the future, expanding humanitarian and cultural initiatives, as well as further developing cooperation in a more systematic and sustainable manner.
At the same time, an exchange of views was held on implementation of initiatives that contribute to the development of relations, carrying out joint projects, and expanding cooperation on an institutional basis.
It should be noted that Akram Tarhini is a Lebanese citizen, who received higher education in Azerbaijan. The members of the Azerbaijan–Lebanon Friendship Association, established in August 2025, are Lebanese alumni who studied in our country in different years. This alumni network is a significant platform for strengthening cooperation between the two friendly countries in education, culture, and social spheres.