Kanadada yaşayan soydaşlarımız üç böyük paradda ölkəmizi təmsil edib
Kanadanın Alberta əyalətində yaşayan Azərbaycan icması “Heritage Park Canada Day” və “Banff Canada Day” paradlarında ilk dəfə, “Stampede” paradında isə artıq ikinci dəfə ölkəmizi təmsil ediblər.
Paradlarda milli ornamentlərlə bəzədilmiş xüsusi konstruksiyalı nəqliyyat vasitəsi üzərində ölkəmizin zəngin mədəniyyətini əks etdirən simvollar nümayiş olunub. Kompozisiyada Qız qalasının modeli, Azərbaycan xalçası, “Odlar Yurdu”nu simvolizə edən alov maketləri, musiqi alətləri, Qarabağ atlarının və Şuşa qalasının təsviri yer alıb.
Layihənin müəllifi Kalqari şəhərində fəaliyyət göstərən Azərbaycan icmasının rəhbərlərindən biri İradə Şamilovadır. Kompozisiyanın hazırlanmasında Kalqari icmasının fəalı Aleks Qubski, “Azerbaijan Calgary Stars” rəqs qrupu və digər könüllülər iştirak ediblər.
İradə Şamilovanın sözlərinə görə, təkcə “Stampede” paradı zamanı Azərbaycan bayrağı və milli musiqi sədaları altında irəliləyən qrupumuzu təxminən 300.000 nəfərə yaxın yerli sakin izləyib. Paradın onlayn izləyici sayı isə 5 milyon nəfərə çatıb. İcmamızın çıxışı tamaşaçıların alqışları, soydaşlarımızın sevinc və qürur hissi ilə qarşılanıb.

Наши соотечественники, проживающие в Канаде, представляли Азербайджан на трех больших парадах
30 июля, 2025Азербайджанская община, проживающая в канадской провинции Альберта, впервые представляла нашу страну на парадах “Heritage Park Canada Day” и “Banff Canada Day” и уже во второй раз – на параде “Stampede”.
На парадах на транспортном средстве специальной конструкции, украшенном национальными орнаментами, демонстрировались символы, отражающие богатую культуру нашей страны. Композиция включала модель Девичьей башни, азербайджанский ковер, макеты пламени, символизирующего “Страну огней”, музыкальные инструменты, изображения карабахских скакунов и Шушинской крепости.
Автор проекта – одна из руководителей азербайджанской общины, осуществляющей деятельность в городе Калгари, Ирада Шамилова. В подготовке композиции приняли участие активист общины в Калгари Алекс Губский, танцевальная группа “Azerbaijan Calgary Stars” и другие волонтеры.
По словам Ирады Шамиловой, во время одного только парада “Stampede” за нашей группой, шествовавшей под флагом Азербайджана и звуки национальной музыки, наблюдали около 300.000 местных жителей. А число тех, кто отслеживал парад в онлайн формате, достигло 5 миллионов человек. Выступление нашей общины было встречено аплодисментами зрителей, чувством радости и гордости наших соотечественников.