Gürcüstanın idman naziri Diaspor Komitəsində olub
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov ölkəmizdə səfərdə olan Gürcüstanın idman naziri Şalva Qoqoladze və Gürcüstan nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Gürcüstanın idman nazirinin müavinləri, DİDK-sədrinin müavini və hər iki tərəfdən digər rəsmi şəxslərin daxil olduğu nümayəndə heyəti iştirak edib.
Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlıların fəaliyyəti, onların ölkənin müxtəlif sahələrinə, eləcə də Azərbaycanla Gürcüstan arasındakı münasibətlərin inkişafına verdikləri töhfələr, gələcək potensial layihələr, yeni əməkdaşlıq mexanizmləri və tərəfdaşlıq imkanları barədə müzakirə aparılıb.
Qonaqları səmimi salamlayan Fuad Muradov iki ölkə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinə diqqət çəkib, Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi strateji prioritetlərə uyğun olaraq xarici ölkələrdə həyata keçirilən layihələr, o cümlədən Azərbaycan Evləri, Koordinasiya Şuraları, həftəsonu məktəbləri barədə ətraflı danışıb. Bildirib ki, hazırda Gürcüstanda Azərbaycan Evləri də daxil olmaqla 9 mərkəz mövcuddur. Tbilisi, Bolnisi, Qardabani, Laqodexi, Rustavi, Marneuli, Saqareco, Dmanisi və Sadaxlıda fəaliyyət göstərən mərkəzlərdə həftəsonu məktəbləri, Azərbaycan və gürcü dili, idman və bir sıra digər kurslar açılıb, eyni zamanda soydaşlarımıza hüquqi yardım göstərilir. Hazırda mərkəzlərdəki kurslara gələnlərin sayı 900-dən çoxdur və onların 300 nəfəri müxtəlif idman növləri üzrə kurslarda iştirak edirlər. Mərkəzlərdə çeşidli tədbirlər təşkil olunur, o cümlədən hər iki ölkənin önəmli günləri qeyd edilir. Əlavə olunub ki, bu il 100-dən artıq azərbaycanlı gənc Gürcüstanın nüfuzlu ali məktəblərinə qəbul olunub.
Əlavə edək ki, bu gün dünyanın 20 ölkəsində 31 Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir.
Qeyd olunub ki, Gürcüstanda reallaşan layihələr, xüsusilə orta və ali məktəblərə hazırlıq, eləcə də idman kursları azərbaycanlıların təhsil imkanlarının, hüquqi biliklərinin artırılmasında, idman və yüksək texnologiyalar sahəsində bacarıqlarının inkişaf etdirilməsində xüsusi rol oynayır. Görüşdə Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlı gənclərin idmana böyük maraq göstərdikləri, müxtəlif yarışlarda dəfələrlə qalib olduqları da diqqətə çatdırılıb.
Şalva Qoqoladze səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib və komitənin azərbaycanlılara yönəlik layihələrinin gələcəkdə də davam etdirilməsinin zəruri olduğunu dilə gətirib. Nazir bildirib ki, Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlılar ölkə əhalisinin mühüm hissəsini təşkil edir, ölkənin maraqlarını qoruyur və Gürcüstana müxtəlif sahələrdə qələbələr qazandırırlar. Nazir, həmçinin qarşılıqlı səmərəli əməkdaşlığın bundan sonra da uğurlu davamına əminliyini ifadə edib.
Görüşdə Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlıların cəmiyyətə inteqrasiyası, gürcü dilini dərindən öyrənmələri ilə bağlı müsbət fikirlər səsləndirilib, Azərbaycanda yaşayan gürcülərə göstərilən diqqət və qayğıya görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıq edilib.

Министр спорта Грузии побывал в Комитете по работе с диаспорой
Председатель Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с находящимся с визитом в нашей стране министром спорта Грузии Шалвой Гоголадзе и грузинской делегацией.
Во встрече приняли участие делегации в составе заместителей министра спорта Грузии, заместителя председателя ГКРД и других официальных лиц с обеих сторон.
Состоялись дискуссии о деятельности проживающих в Грузии азербайджанцев, их вкладе в различные сферы жизни страны, а также развитие отношений между Азербайджаном и Грузией, дальнейших потенциальных проектах, новых механизмах сотрудничества и возможностях партнерства.
Радушно поприветствовав гостей, Фуад Мурадов уделил внимание дружественным и братским отношениям между двумя странами, проектам, осуществляемым в зарубежных странах в соответствии со стратегическими приоритетами, намеченными Президентом Ильхамом Алиевым, в том числе подробно рассказал о домах Азербайджана, координационных советах, воскресных школах. Он сообщил, что в настоящее время в Грузии действуют 9 центров, включая дома Азербайджана. В центрах, функционирующих в Тбилиси, Болниси, Гардабани, Лагодехи, Рустави, Марнеули, Сагареджо, Дманиси и Садахлы, открыты воскресные школы, курсы по азербайджанскому и грузинскому языкам, спортивные и другие курсы, кроме того, нашим соотечественникам оказывается юридическая помощь. Сегодня число посещающих курсы в центрах превышает 900 человек, из которых 300 – участвуют в курсах по различным видам спорта. В центрах организуются различные мероприятия, в том числе отмечаются знаменательные даты обеих стран. Было подчеркнуто, что более 100 представителей азербайджанской молодежи поступили в престижные высшие учебные заведения Грузии.
Добавим, что сегодня в 20 странах мира действует 31 Дом Азербайджана.
Было отмечено, что реализованные в Грузии проекты, в частности, подготовка к средней школе и вузу, а также спортивные курсы, играют особую роль в повышении возможностей получения образования азербайджанцами, углублении их правовых знаний, развитии умений в спортивной сфере и в области высоких технологий. На встрече также говорилось о том, что проживающая в Грузии азербайджанская молодежь проявляет большой интерес к спорту, она неоднократно побеждала на различных соревнованиях.
Шалва Гоголадзе выразил признательность за радушный прием и подчеркнул необходимость продолжения в дальнейшем проектов комитета, связанных с азербайджанцами. Министр сказал, что проживающие в Грузии азербайджанцы составляют важную часть населения страны, защищают ее интересы и приносят Грузии победы в различных сферах. Министр также выразил уверенность в том, что взаимовыгодное сотрудничество будет успешно продолжаться и впредь.
На встрече прозвучали позитивные мнения об интеграции проживающих в Грузии азербайджанцев в общество, глубоком изучении ими грузинского языка, была выражена признательность Азербайджанскому государству за внимание и заботу о проживающих в Азербайджане грузинах.