Dünya azərbaycanlıları yenidən bir arada
Qarabağ Zəfərinin 5 illiyinin qeyd edildiyi 2025-ci il dünya azərbaycanlılarının yaddaşına qürur, birlik və milli ruh ili kimi həkk olunub. Soydaşlarımız Zəfərimizlə bağlı 81 ölkədə 100-ə yaxın tədbir təşkil etməklə Azərbaycanın onlar üçün misilsiz qürur mənbəyi olduğunu, yola saldığımız ilin tariximizin unudulmaz mərhələsinə çevrildiyini nümayiş etdiriblər.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin ənənəyə uyğun 31 dekabr - Dünya Azərbaycanlılarının Həmrəyliyi Günü münasibətilə təşkil etdiyi “Bir olaq, həmrəy olaq!” adlı videokonfransda Zəfər ilinin ruhu hiss olunub, görüş soydaşlarımızda Vətənə olan sonsuz sevginin parlaq təzahürünə çevrilib.
Görüşdə 86 ölkədən 1000-ə yaxın soydaşımız iştirak edib.
Videokonfrans Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və şəhidlərin əziz xatirəsinin yad olunması ilə başlayıb.
DİDK sədri Fuad Muradov soydaşlarımızı salamlayıb, Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi diaspor siyasətinin uğurlu nəticələrindən danışıb, diasporumuzun 2025-ci ildə birlik və iradəsini, milli gücünü bir daha dünyaya nümayiş etdirdiyini qeyd edib.
Konfransda komitənin və Azərbaycan diasporunun 2025-ci ildəki fəaliyyətini əks etdirən videohesabat təqdim olunub, xaricdəki icmalarımızı fərqləndirən, fəaliyyətlərinə dəyər qatan layihələr barədə danışılıb. Nəzərə çatdırılıb ki, hazırda dünyanın 20 ölkəsində 31 Azərbaycan Evi, 15 Koordinasiya Şurası, yüzlərlə diaspor təşkilatı, 24 ölkədə 90-dan çox həftəsonu Azərbaycan məktəbi, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə yaradılan Qarabağ adlı həftəsonu məktəbləri uğurla fəaliyyət göstərir.
Soydaşlarımız Prezident İlham Əliyevi doğum günü münasibətilə təbrik edib, dünya azərbaycanlılarına daim həssas münasibət və qayğı göstərən dövlət başçısına minnətdarlıqlarını bildirib, hər zaman Azərbaycanın və onun siyasi rəhbərliyinin yanında olduqlarını bəyan ediblər.
Çıxış edənlər dünya azərbaycanlılarının birlik və həmrəylik içində, koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərdiklərini, Zəfərin 5 illiyinin hər bir soydaşımız üçün qürurun, sevincin və milli birliyin zirvəsi olduğunu dilə gətirib, həmrəylik və sülh çağırışlarını səsləndiriblər. Dünya azərbaycanlıları 2026-cı ilin yeni ideyalar, yeni məqsədlər və yeni başlanğıclar ili olacağına ümidlərini ifadə ediblər.
Daha sonra Azərbaycan dilinin və mədəniyyətinin xarici ölkələrdə təbliğinə, Azərbaycan diasporunun fəaliyyətinə verilən mühüm töhfələrə, ölkəmizin beynəlxalq aləmdə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrinin inkişafındakı səmərəli işlərinə görə bir qrup diaspor üzvü “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı ilə təltif olunub.
Görüşdə Azərbaycan mədəniyyətini dünyada tanıtdıran diaspor üzvlərinin iştirakı ilə müxtəlif musiqi nömrələri nümayiş olunub, soydaşlarımızı birliyə, həmrəyliyə çağıran Diaspor Himni səsləndirilib.

World Azerbaijanis gathered together again
The year 2025, marked by the celebration of the 5th anniversary of the Karabakh Victory, has been engraved in the memory of Azerbaijanis worldwide as a year of pride, unity, and national spirit. By organizing nearly 100 events in 81 countries dedicated to our Victory, our compatriots demonstrated that Azerbaijan remains an unparalleled source of pride for them and that the year we have concluded has become an unforgettable chapter in our national history.
The videoconference titled “Let Us Be One, Let Us Be United!”, traditionally organized by the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan on the occasion of 31 December – the Day of Solidarity of World Azerbaijanis, was imbued with the spirit of the Year of Victory. The meeting became a vivid manifestation of our compatriots’ boundless love for the Motherland.
Nearly 1000 Azerbaijanis from 86 countries attended the meeting.
Videoconference commenced with playing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, and with honoring the sacred memory of the martyrs.
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, welcomed the guests, spoke about the successful results of diaspora policy led by President Ilham Aliyev. He noted that our diaspora once again demonstrated its unity, determination, and the national strength to the world in 2025.
A video report reflecting the activities of Committee and the Azerbaijani diaspora in 2025 was presented, and projects distinguishing our communities abroad and adding value to their activities were discussed. It was noted that currently there are 31 Azerbaijan Houses, 15 Coordination Councils, hundreds of diaspora organizations, more than 90 weekend Azerbaijani schools in 24 countries, as well as the Karabakh weekend schools established on the initiative of the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Mehriban Aliyeva, all have been operating successfully worldwide.
Our compatriots congratulated President Ilham Aliyev on his birthday, expressed their gratitude to the head of state for his constant care and attention to Azerbaijanis worldwide, and affirmed that they always stand by Azerbaijan and its political leadership.
Speakers emphasized that Azerbaijanis worldwide act in unity and solidarity in a coordinated manner, noting that the 5th anniversary of the Victory represents the pinnacle of pride, joy, and national unity for every compatriot. They voiced calls for solidarity and peace. Azerbaijanis around the world expressed their hope that 2026 will be a year of new ideas, new goals, and new beginnings.
Subsequently, a group of diaspora members was awarded the medal of the Republic of Azerbaijan “For Service in Diaspora Activities” for their significant contributions to the promotion of the Azerbaijani language and culture abroad, for their active work in the Azerbaijani diaspora, and for their effective efforts in developing the country’s bilateral and multilateral relations internationally.
During the meeting, various musical performances featuring diaspora members who promote Azerbaijani culture worldwide were presented, and the Diaspora Anthem, which called on our compatriots to unity and solidarity, was performed.