Diaspor gənclərinə Azərbaycanın xarici siyasətindən və ictimai diplomatiyadan bəhs olunub
Xankəndidə keçirilən Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsinin növbəti paneli “Azərbaycanın xarici siyasəti və ictimai diplomatiya” mövzusuna həsr olunub.
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyovun moderatorluğu ilə keçirilən paneldə Azərbaycan Respublikasının Polşa Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nərgiz Qurbanova, Azərbaycan Respublikasının Avstriya və Sloveniya Respublikalarında fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, Azərbaycan Respublikasının ATƏT və BMT-nin Vyana şəhərindəki bölməsi və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Rövşən Sadıqbəyli və Azərbaycan Respublikasının Avropa Şurası yanında daimi nümayəndəsi Fəxrəddin İsmayılov iştirak edib.
Paneldə diaspor gənclərinə müasir Azərbaycanın xarici siyasət strategiyası, balanslaşdırılmış yanaşma, beynəlxalq hüquqa sadiqlik və ictimai diplomatiyanın artan rolu barədə müfəssəl məlumat verilib. Bildirilib ki, beynəlxalq münasibətlər sistemində, diplomatik müstəvilərdə uğur qazanan ölkəmizin yeni nəsil diasporu müasir səriştələrə yiyələnməli və Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında daha fəal iştirak etməlidir. Diplomatlar yeni dünya düzənində ictimai diplomatiyanın xüsusi rolunu vurğulayıb və gənclərə bu sahədə peşəkar biliklərə sahib olmanın mexanizmləri barədə tövsiyələrini çatdırıblar. Panel qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılması və soydaşlarımızın suallarının cavablandırılması ilə yekunlaşıb.

Диаспорская молодежь проинформирована о внешней политике Азербайджана и общественной дипломатии
Очередная панель проходящего в Ханкенди VI Летнего лагеря диаспорской молодежи была посвящена теме “Внешняя политика Азербайджана и общественная дипломатия”.
В панели, проведенной под модераторством заместителя председателя Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой Вагифа Сеидбекова, приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Республике Польша Наргиз Гурбанова, чрезвычайный и полномочный посол Азербайджанской Республики в Австрийской Республике и Республике Словения, постоянный представитель Азербайджанской Республики при отделениях ОБСЕ и ООН в Вене и других международных организациях Ровшан Садыгбейли и постоянный представитель Азербайджанской Республики при Совете Европы Фахреддин Исмайлов.
На панели диаспорская молодежь была подробно проинформирована о внешнеполитической стратегии современного Азербайджана, сбалансированном подходе, приверженности международному праву и возрастающей роли общественной дипломатии. Было отмечено, что диаспора нового поколения нашей страны, добившейся успеха в системе международных отношений и дипломатической плоскости, должна приобщиться к новой практике и принимать более активное участие в доведении азербайджанских реалий до мировой общественности. Дипломаты подчеркнули особую роль общественной дипломатии в новом миропорядке и довели до молодежи свои рекомендации о механизмах овладения профессиональными знаниями в этой области. Панель завершилась проведением взаимного обмена мнениями и ответами на вопросы наших соотечественников.