Azərbaycanın görkəmli ziyalıları VI Yay Düşərgəsində
Xankəndidə təşkil olunan Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsində Azərbaycanın görkəmli mədəniyyət xadimlərinin iştirakı ilə panel təşkil olunub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun moderatorluğu ilə keçirilən panelin qonaqları Xalq artisti, professor, dirijor Yalçın Adıgözəlov, “Şöhrət” ordenli Xalq artisti, teatr və kino aktyoru Fəxrəddin Manafov, Əməkdar incəsənət xadimi, bəstəkar Cavanşir Quliyev, Əməkdar incəsənət xadimi, Türkiyənin Çukurova Universitetinin professoru Cahangir Novruzov olub.
Azərbaycanın mədəniyyət elçiləri Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın azad olunmasını və dünya azərbaycanlı gəncləri ilə Xankəndidə bir araya gəlmələrinin qürurunu böyük şövqlə dilə gətiriblər. Gənclərə fərqli xalqlar və mədəniyyətlər arasında “mədəni körpü” rolu oynamağın sirlərindən danışılıb, qarşılıqlı anlaşma, inteqrasiya və mədəni tolerantlıq barədə tövsiyələr verilib.
Çıxışlarda hər bir xalqın kimliyinin, tarixinin, dünyagörüşünün, dəyərlərinin ifadəsi və unikallığının nümayiş etdirilməsi baxımından mədəniyyətin əvəzsiz rolu diqqət mərkəzinə gətirilib. Qeyd olunub ki, millətlərin və xalqların gücü yalnız iqtisadi və ya hərbi sahədə deyil, onun mədəni irsində də öz əksini tapır. Məhz buna görə də dünya azərbaycanlıları ölkəmizi həm də ən güclü vasitələrdən olan mədəniyyətlə təmsil etməli, ölkəmizə dostlar qazandırmalıdırlar. İştirakçılar Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələrinin bu baxımdan unikal bir platforma olduğunu bildirib və bu platformanın yaradılmasına görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlıq ifadə ediblər.
İnteraktiv və səmərəli fikir mübadiləsinin aparıldığı paneldə düşərgə iştirakçısı olan xaricilərin Azərbaycan dilində danışmaları, qonaqları bəstəkar mahnıları ilə salamlamaları böyük coşğu yaradıb.
Qeyd edək ki, avqustun 3-dən 9-dək davam edən Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsi Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Heydər Əliyev Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə keçirilib. Diaspor Gənclərinin VI Yay Düşərgəsində dünyanın 61 ölkəsindən 128 gənc iştirak edib. Bundan əvvəlki düşərgələr Şəki, Şamaxı, Şuşa, Naxçıvan və Laçın şəhərlərində baş tutub, düşərgələrə hər il 60-dan çox ölkədən ümumilikdə 700-dən çox gənc qatılıb.

Известные представители азербайджанской интеллигенции в VI Летнем лагере
В VI Летнем лагере диаспорской молодежи, организованном в Ханкенди, состоялась панель с участием видных деятелей культуры Азербайджана.
Гостями панели, проведенной под модераторством председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Фуада Мурадова, стали народный артист, профессор, дирижер Ялчин Адыгезалов, народный артист, кавалер ордена “Шохрат”, актер театра и кино Фахреддин Манафов, заслуженный деятель искусств, композитор Джаваншир Гулиев, заслуженный деятель искусств, профессор Университета Чукурова (Турция) Джахангир Новрузов.
Посланники азербайджанской культуры с большим воодушевлением говорили о том, что освобождение наших земель под руководством победоносного Верховного главнокомандующего и встреча с азербайджанской молодежью мира в Ханкенди вызывает у них чувство гордости. Они поделились секретами того, как молодежь может сыграть роль “культурного моста” между различными народами и культурами, дали рекомендации, связанные с взаимопониманием, интеграцией и культурной толерантностью.
В выступлениях в центре внимания находилась неоценимая роль культуры с точки зрения выражения идентичности, истории, мировоззрения, ценностей каждого народа и демонстрации его уникальности. Было отмечено, что сила наций и народов находит отражение не только в экономической или военной сфере, но и в их  культурном наследии. Именно поэтому азербайджанцам мира следует представлять нашу страну в том числе через ее культуру, являющуюся одним из мощнейших средств, способствовать обретению друзей для страны. Участники подчеркнули, что летние лагеря диаспорской молодежи являются в этом смысле уникальной платформой, и выразили Азербайджанскому государству признательность за создание данной платформы.
Иностранцы, являющиеся участниками лагеря, говорили на панели, где состоялся интерактивный и плодотворный обмен мнениями, на азербайджанском языке, приветствовали гостей композиторскими песнями, что было встречено с большим воодушевлением.
Отметим, что VI Летний лагерь диаспорской молодежи, который продлился с 3 по 9 августа, был проведен Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой совместно с Фондом Гейдара Алиева. В VI Летнем лагере диаспорской молодежи участвовали 128 человек из 61 страны мира. Предыдущие лагеря состоялись в городах Шеки, Шамаха, Шуша, Нахчыван и Лачин, в лагерях ежегодно принимали участие представители молодежи из более, чем 60 стран (в целом свыше 700 человек).