Azərbaycan ənənəvi “Ümumdünya Həftəsi”ndə təmsil olunub
11 noyabr, 2024İngiltərənin Şeffild Universitetinin ənənəvi “Ümumdünya Həftəsi”ndə ölkəmiz də təmsil olunub. Tədbirə həmin universitetdə təhsil alan azərbaycanlı tələbələrin təsis etdiyi “Şeffild Azərbaycan Tələbə Cəmiyyəti” qatılıb.
Azərbaycan guşəsi vasitəsilə xarici tələbələrə ölkəmiz haqqında geniş məlumat verilib, Zəfər Günü və Dövlət Bayrağı Günü kimi əlamətdar tarixlərdən bəhs edilib.
Onlarla xarici tələbə Azərbaycan guşəsinə və stendə yaxınlaşaraq maraqlarını ifadə edib, ölkəmizlə bağlı müfəssəl məlumat alıblar. Tədbir zamanı iştirakçılara sualların verilməsi də böyük maraqla qarşılanıb və onların ölkəmizlə bağlı daha dolğun informasiya əldə etmələrinə vəsilə olub.
“Ümumdünya Həftəsi”ndə Azərbaycanın təmsil olunması ölkəmizin tarix və mədəniyyətinin, müasir inkişafının, özünəməxsus dəyərlərinin beynəlxalq miqyasda tanıdılmasına töhfə vermək baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyıb.
Qeyd edək ki, İngiltərədə fəaliyyət göstərən “Şeffild Azərbaycan Tələbə Cəmiyyəti”ni Şeffild Universitetində təhsil alan azərbaycanlı tələbələr 2023-cü ildə təsis edib. Cəmiyyət yarandığı gündən Azərbaycanın tarix və mədəniyyətinin, milli irsimizin təbliği istiqamətində fəaliyyət göstərir. Cəmiyyət davamlı olaraq seminarlar, sərgilər, mədəniyyət gecələri və müxtəlif interaktiv tədbirlər təşkil edərək ölkəmizi layiqincə təmsil edir.

Азербайджан представлен на традиционной “Всемирной неделе”
Наша страна была представлена на традиционной “Всемирной неделе” в Шеффилдском университете. Ее представляло “Азербайджанское студенческое общество Шеффилда”, учрежденное обучающимися в университете азербайджанскими студентами.
Посредством уголка Азербайджана студенты подробно проинформировали иностранных студентов о нашей стране, рассказали о таких знаменательных исторических датах, как День Победы и День государственного флага.
Десятки иностранных студентов с интересом ознакомились с уголком Азербайджана и стендом, получили подробную информацию о нашей стране. С большим интересом также были встречены вопросы, которые задавались участникам в ходе мероприятия, что способствовало получению ими более обстоятельной информации о нашей стране.
Представленность Азербайджана на “Всемирной неделе” имело особое значение с точки зрения внесения вклада в популяризацию в международном масштабе истории и культуры, современного развития, самобытных ценностей Азербайджана.
Отметим, что в 2023 году азербайджанские студенты, обучающиеся в Шеффилдском университете, учредили функционирующее в Англии “Азербайджанское студенческое общество Шеффилда”. Со дня создания общество осуществляет деятельность, направленную на пропаганду истории и культуры Азербайджана, нашего национального наследия. Общество достойно представляет нашу страну, постоянно организуя семинары, выставки, культурные вечера и различные интерактивные мероприятия.