Antalyada Azərbaycan Mədəniyyət Elçilərinin I Forumunun açılışı keçirilib
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə noyabrın 3-də Türkiyənin Antalya şəhərində Azərbaycan Mədəniyyət Elçilərinin I Forumunun açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Milli Məclisin sədr müavini Rafael Hüseynov, Azərbaycanın Türkiyədəki səfiri Rəşad Məmmədov, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Xalq artisti Polad Bülbüloğlu, Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqının sədri Xalq artisti Firəngiz Əlizadə, Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli, o cümlədən Azərbaycandan və bir sıra ölkələrdən tanınmış mədəniyyət xadimi soydaşlarımız və digər qonaqlar iştirak edirlər.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi uğrunda canından keçən Vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Sonra “Qarabağda mədəniyyətin dirçəlişi” adlı videoçarx nümayiş etdirilib.
Açılış nitqi söyləyən mədəniyyət naziri Adil Kərimli bildirib ki, Azərbaycan Mədəniyyət Elçilərinin I Forumu ölkəmizin mədəni diplomatiyasının inkişafında mühüm mərhələ hesab olunur. Bu təşəbbüs Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyeva tərəfindən mədəniyyətin və milli kimliyin qorunması, eləcə də onun beynəlxalq müstəvidə tanıdılması istiqamətində həyata keçirilən uzaqgörən siyasətin məntiqi davamıdır.
Nazir deyib ki, tariximizə qızıl hərflərlə yazılmış 44 günlük Vətən müharibəsində şanlı Zəfərimizin 5-ci ildönümü ərəfəsində keçirilən forumun məqsədi mədəniyyət elçiləri və onların şəbəkəsi vasitəsilə mədəniyyətimizin beynəlxalq səviyyədə mütəşəkkil təbliği, xaricdə yaşayan mədəniyyət xadimlərinin fəaliyyətinin stimullaşdırılması, incəsənət və yaradıcılıq sahələrinin inkişafına əlavə dəstəyin verilməsidir. Xaricdəki Azərbaycan Mədəniyyət mərkəzləri və Azərbaycan evlərinin daha sıx əməkdaşlığına nail olunması da forumun əsas hədəfidir.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxışında qeyd edib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin diaspor strategiyası Prezident İlham Əliyevin siyasi hakimiyyəti dövründə daha da inkişaf etdirilərək yeni mərhələyə yüksəldilib. Dövlətimiz bu gün xaricdə yaşayan hər bir azərbaycanlının fəaliyyətini stimullaşdırır. Xarici ölkələrdəki mədəniyyət xadimlərimiz də öz növbəsində mədəni diplomatiyaya töhfələrini verir, Azərbaycanı uğurla təmsil edirlər.
Milli Məclisin sədr müavini Rafael Hüseynov, Azərbaycanın Türkiyədəki səfiri Rəşad Məmmədov, Milli Məclisin Mədəniyyət komitəsinin sədri Xalq artisti Polad Bülbüloğlu və forumun Təşkilat komitəsinin sədri Xalq artisti Cahangir Novruzov da çıxış edərək forumun əhəmiyyətini yüksək qiymətləndiriblər.
Daha sonra Azərbaycan mədəniyyətinin beynəlxalq aləmdə təbliğinə töhfə verən incəsənət nümayəndələri təltif edilib və birgə xatirə fotosu çəkdirilib.
Bildirək ki, Azərbaycan Respublikasının Türkiyə Respublikasındakı Səfirliyinin dəstəyi ilə reallaşan forum noyabrın 5-dək davam edəcək. Forum çərçivəsində yaradıcılıq təqdimatları, mədəniyyət layihələrinin nümayişi, plenar müzakirələr, eləcə də mədəni əməkdaşlıq protokollarının imzalanması nəzərdə tutulur. Tədbir gedişində həmçinin Azərbaycan musiqisi, teatr və rəqs sənəti əsasında maraqlı bədii proqramlar da təqdim olunacaq.

В Анталье состоялось открытие I Форума посланников культуры Азербайджана
3 ноября в турецком городе Анталья состоялась церемония открытия I Форума посланников культуры Азербайджана, организованного Министерством культуры Азербайджанской Республики и Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой.
В мероприятии приняли участие министр культуры Адиль Керимли, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, заместитель председателя Милли Меджлиса Рафаэль Гусейнов, посол Азербайджана в Турции Рашад Mамедов, председатель комитета Милли Меджлиса по культуре, народный артист Полад Бюльбюльоглу, председатель Союза композиторов Азербайджана, народная артистка Франгиз Ализаде, ректор Бакинской музыкальной академии, народный артист Фархад Бадалбейли, в том числе наши соотечественники – известные деятели культуры из Азербайджана и ряда стран, другие гости.
Сначала прозвучал государственный гимн Азербайджанской Республики, минутой молчания была почтена светлая память сынов Родины, отдавших жизнь за территориальную целостность и суверенитет нашей страны.
Затем был показан видеоролик под названием “Возрождение культуры в Карабахе”.
Министр культуры Адиль Керимли, выступая со вступительной речью, отметил, что I Форум посланников культуры Азербайджана считается важным этапом в развитии культурной дипломатии нашей страны. Эта инициатива служит логическим продолжением дальновидной политики, осуществляемой Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым и первой леди, президентом Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой в области сохранения культуры и национальной идентичности, а также популяризации их в международной плоскости.
Министр сказал, что цель форума, проводимого накануне 5-й годовщины славной Победы в 44-дневной Отечественной войне, вписанной золотыми буквами в нашу историю, заключается в организованной пропаганде нашей культуры на международном уровне посредством посланников культуры и их сети, стимулировании деятельности работников культуры, проживающих за рубежом, оказании дополнительной поддержки развитию сфер искусства и творчества. К основной задаче форума относится также достижение более тесного сотрудничества азербайджанских культурных центров и домов Азербайджана за рубежом.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов подчеркнул, что в период политической власти Президента Ильхама Алиева диаспорская стратегия общенационального лидера Гейдара Алиева получила дальнейшее развитие и достигла нового этапа. Сегодня наше государство стимулирует деятельность каждого азербайджанца, проживающего за рубежом. В свою очередь наши деятели культуры в зарубежных странах также вносят вклад в культурную дипломатию, успешно представляют Азербайджан.
Заместитель председателя Милли Меджлиса Рафаэль Гусейнов, посол Азербайджана в Турции Рашад Mамедов, председатель комитета Милли Меджлиса по культуре, народный артист Полад Бюльбюльоглу и председатель Организационного комитета форума, народный артист Джахангир Новрузов также высоко оценили значение мероприятия.
Затем состоялось награждение представителей искусства, внесших вклад в пропаганду азербайджанской культуры на международной арене, и сделано совместное фото на память.
Отметим, что форум, проведенный при поддержке посольства Азербайджанской Республики в Турецкой Республике, продлится до 5 ноября. В рамках мероприятия планируются творческие презентации, демонстрация культурных проектов, пленарные дискуссии, а также подписание протоколов о культурном сотрудничестве. В ходе мероприятия также будут представлены интересные художественные программы на основе азербайджанской музыки, театрального и танцевального искусства.