Ana dili bizi birləşdirən güclü mənəvi bağ, müqəddəs dəyərdir
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin xaricdə yaşayan azərbaycanlıların ana dilini bilməsi, ana dilində sərbəst danışması istiqamətində səsləndirdiyi fikirlər soydaşlarımız üçün mühüm çağırışdır və onların fəaliyyətində əsas prioritetlər müəyyən edir. Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə 21 fevral Beynəlxalq Ana Dili Günü münasibətilə baş tutan geniş videokonfrans bu çağırışlarla bağlı effektiv müzakirə imkanı yaradıb və xaricdəki Azərbaycan icmalarının milli məsuliyyətini özündə ehtiva edib.
Azərbaycanla yanaşı, dünyanın ABŞ, Almaniya, Avstraliya, Avstriya, BƏƏ, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, Çexiya, Çin, Estoniya, Fransa, Gürcüstan, İordaniya, İsveç, İsveçrə, Kanada, Kipr, Koreya, Küveyt, Litva, Qazaxıstan, Qətər, Qırğızıstan, Macarıstan, Misir, Moldova, Norveç, Oman, Polşa, Serbiya, Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyə, Ukrayna kimi 33 ölkəsindən 100-dən artıq soydaşımızın, o cümlədən xarici ölkələrdəki həftəsonu Azərbaycan məktəblərinin müəllimlərinin iştirak etdiyi konfransda ölkə başçısının çıxışlarının yer aldığı videomaterial nümayiş olunub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov çıxış edərək bildirib ki: ”Azərbaycan dili bizi birləşdirir, aramızdakı mənəvi bağları, milli birliyi daha da gücləndirir. Unutmamalıyıq ki, yeni nəsil diasporun ana dilini öyrənməsi milli birliyimizin davamlılığı üçün vacibdir.  Azərbaycan dövlətinin dəstəyi ilə xaricdə açılan onlarla həftəsonu məktəbi soydaşlarımızın ana dilini mükəmməl bilməsi üçün böyük fürsətlər yaradır və birliyimizə töhfələr verir”.
Konfrans iştirakçılarına xaricdəki həftəsonu məktəbləri, ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə açılan “Qarabağ” məktəbləri barədə məlumat verilib,  “Milli Dilli” onlayn təhsil platformasının geniş təqdimatı keçirilib. Layihənin ideya müəllifi və rəhbəri Sevinc Əliyeva layihənin tətbiqi imkanlarından danışıb, davamlılığının əhəmiyyətini qeyd edib. Müəllif Milli və Dilli obrazlarının yaradılması, xaricdə ana dilinin itirilməsi təhlükəsi, ana dilinin qorunması üçün şəxsi məsuliyyət, layihə çərçivəsində müəllimlərin seçimi, platformanın həftəsonu məktəblərinin uzunmüddətli perspektivinə müsbət təsiri ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Konfrans xaricdəki Azərbaycan icmaları üzvlərinin, xüsusilə 3-cü, 4-cü nəsil diasporun ana dilini bilməsi, bu işdə “Milli Dilli” onlayn təhsil platformasının rolu, məsafədən təhsil imkanları barədə geniş fikir mübadiləsinin aparılması ilə davam edib. Soydaşlarımız ana dilini bilməyin nəsillərarası ünsiyyəti gücləndirdiyini, milli ruhun qorunmasında böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb, “Milli Dilli” layihəsinin bu sahədə əvəzolunmaz rol oynayacağını söyləyiblər. Tədbir iştirakçıları xarici ölkələrdə Azərbaycan dilinin inkişafına göstərilən dəstəyə görə dövlətimizə minnətdarlıq ediblər.
Qeyd edək ki, hazırda dünyanın 24 ölkəsində 90-dan çox həftəsonu Azərbaycan məktəbi var. Bu məktəblərdən 32-si Azərbaycan Evlərinin nəzdində fəaliyyət göstərir. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi xarici ölkələrdəki hər bir həftəsonu Azərbaycan məktəbini dərs kitabları və tədris vəsaitləri ilə təmin edir. Soydaşlarımız, eləcə də ölkəmizə dost münasibəti bəsləyən xaricilər Azərbaycan Evlərinin və həftəsonu məktəblərinin xidmətlərindən təmənnasız istifadə edir.

Родной язык – это объединяющая нас сильная духовная связь и священная ценность
Высказанные Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым мысли о том, что азербайджанцы, проживающие за рубежом, должны знать родной язык и свободно владеть им, являются важным посылом для наших соотечественников и определяют новые приоритеты в их деятельности. Масштабная видеоконференция, организованная Государственным комитетом Азербайджанской Республики по работе с диаспорой по случаю 21 февраля - Международного дня родного языка, создала возможность для эффективного обсуждения этого посыла и продемонстрировала национальную ответственность азербайджанских сообществ за рубежом.
На конференции, в которой, наряду с Азербайджаном, приняли участие более 100 наших соотечественников из 33 стран мира, таких как США, Германия, Австралия, Австрия, ОАЭ, Болгария, Великобритания, Чехия, Китай, Эстония, Франция, Грузия, Иордания, Швеция, Швейцария, Канада, Кипр, Корея, Кувейт, Литва, Казахстан, Катар, Кыргызстан, Венгрия, Египет, Молдова, Норвегия, Оман, Польша, Сербия, Саудовская Аравия, Турция, Украина, в том числе учителя азербайджанских воскресных школ за рубежом, был показан видеоматериал, отражающий выступления главы государства.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов сказал: Азербайджанский язык объединяет нас, еще больше укрепляет духовные связи, национальное единство между нами. Не следует забывать, что изучение родного языка новым поколением диаспоры представляет важное значение для незыблемости нашего национального единства. Десятки воскресных школ, открытых за рубежом при поддержке Азербайджанского государства, создают большие возможности для обучения соотечественников владению родным языком в совершенстве и вносят вклад в нашу сплоченность”.
Участники конференции были проинформированы о воскресных школах за рубежом, школах “Карабах”, открытых по инициативе Первого вице-президента страны Мехрибан Алиевой, проведена широкая презентация образовательной онлайн-платформы “Милли Дилли”. Автор идеи и руководитель проекта Севиндж Алиева рассказала о возможностях реализации проекта и отметила важность его устойчивости. Она поделилась мыслями о создании национальных и языковых образов, угрозе утраты родного языка за рубежом, личной ответственности за его сохранение, выборе учителей в рамках проекта, позитивном влиянии платформы на долгосрочную перспективу воскресных школ.
Конференция продолжилась проведением широкого обмена мнениями о знании родного языка членами азербайджанских сообществ за рубежом, в особенности, диаспорой 3-го и 4-го поколений, роли образовательной онлайн-платформы “Милли Дилли” в этом деле, возможностях дистанционного обучения. Наши соотечественники подчеркнули, что владение родным языком укрепляет общение между поколениями, представляет большое значение для сохранения национального духа, констатировали, что проект “Милли Дилли” сыграет неоценимую роль в этом направлении. Участники мероприятия поблагодарили наше государство за поддержку развития азербайджанского языка в зарубежных странах.
Отметим, что в настоящее время в 24 странах мира действуют более 90 азербайджанских воскресных школ, из которых 32 функционируют при домах Азербайджана. Государственный комитет по работе с диаспорой обеспечивает каждую азербайджанскую воскресную школу учебниками и учебными пособиями. Наши соотечественники, а также иностранцы, питающие дружественное отношение к нашей стране, безвозмездно пользуются услугами домов Азербайджана и воскресных школ.