ABŞ-də yaşayan azərbaycanlı mədəniyyət xadiminə medal təqdim edilib
Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov ABŞ-nin Kaliforniya ştatında yaşayan mədəniyyət xadimi Sevinc Kərimova ilə görüşüb.
Komitə sədri xaricdə yaşayan soydaşlarımızın azərbaycançılıq ideyalarına, milli dəyərlərə sadiqliyini və xalqımızın qədim mədəniyyətinin təbliği istiqamətində gördükləri işləri yüksək qiymətləndirib. Azərbaycanla ABŞ arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişafında və iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin genişləndirilməsində Azərbaycan diasporunun aktiv rol oynadığını söyləyib. Xaricdə yaşayan azərbaycanlı icmaların və soydaşlarımızın hər zaman Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın xüsusi diqqət və qayğısı ilə əhatə olunduğunu vurğulayıb.
Sevinc Kərimovaya “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim edilib.
Qonaq fəaliyyətinə verilən dəyərə görə Azərbaycan dövlətinə minnətdarlığını bildirib. Azərbaycanın və mədəniyyətinin ABŞ-də tanıdılması, gənc soydaşlarımızın milli ruhda tərbiyəsi üçün bundan sonra da çalışacağını, diaspor fəaliyyətinin daha səmərəli təşkilində səylərini əsirgəməyəcəyini dilə gətirib.
Qeyd edək ki, mədəniyyətimizin tanınmış simalarından olan Sevinc Kərimova 1980–1990-cı illərdə Azərbaycanda televiziya proqramları ilə yanaşı, kütləvi tədbirlərin rejissoru və prodüseri kimi fəaliyyət göstərib. “Karvan” qrupunun yaradıcısıdır. Fəaliyyətini ABŞ-də davam etdirən soydaşımız “Golden Arts Entertainment Production” şirkətində prodüser kimi işləyib. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə “Bakı Payızı – 35 il sonra” və “Birlikdə” adlı beynəlxalq layihələrin təşkilatçısı olub.
Sevinc Kərimova həyat yoldaşı, bəstəkar Mikayıl Vəkilovla birlikdə gənc azərbaycanlı musiqiçilərin inkişafına və böyük səhnələrə çıxmasına dəstək göstərib. Onların övladları - Rüstəm Vəkilov Hollivudda film çəkən ilk azərbaycanlı rejissor, Nigar Vəkilova isə moda sahəsi üzrə fotoqrafdır.

Азербайджанскому деятелю культуры, живущей в США, вручена медаль
Председатель Государственного комитета Aзербайджанской Республики по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с деятелем культуры Севиндж Керимовой, живущей в американском штате Калифорния.
Председатель комитета высоко оценил приверженность проживающих за рубежом соотечественников идеям азербайджанства, национальным ценностям и работу, проводимую ими в делей пропаганды древней культуры нашего народа. Он сказал, что азербайджанская диаспора играет активную роль в развитии двусторонних отношений между Aзербайджаном и США, расширении культурных связей двух стран, подчеркнул, что проживающие за рубежом азербайджанские общины и наши соотечественники всегда окружены особым вниманием и заботой Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой.
Севиндж Керимовой была вручена медаль Азербайджанской Республики “За заслуги в диаспорской деятельности”.
Гостья поблагодарила Азербайджанское государство за оценку ее деятельности. Она довела до внимания, что и впредь будет делать все возможное для популяризации в США Азербайджана и его культуры, воспитания наших молодых соотечественников в национальном духе, приложит все усилия для более эффективной организации диаспорской деятельности.
Отметим, что в 1980–1990 годах Севиндж Керимова, являющаяся одной из известных представительниц нашей культуры, наряду с телевизионными программами, работала также в качестве режиссера и продюсера массовых мероприятий в Азербайджане. Она – создатель группы “Кярван”. Наша соотечественница, продолжившая деятельность в США, работала продюсером в компании “Golden Arts Entertainment Production”. При поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой стала организатором международных проектов под названием “Бакинская осень - спустя 35 лет” и “Bместе”.
Совместно с супругом – композитором Микаилом Векиловым Севиндж Керимова оказала поддержку развитию молодых азербайджанских музыкантов и выходу их на большие сцены. Их дети – Рустам Векилов является первым азербайджанским режиссером, снявшим фильм в Голливуде, а Нигяр Векилова – фэшн-фотограф.