Avstriyanın Zalsburq şəhərində Azərbaycan Evinin açılış mərasimi keçirilib
Mərasimdə Dasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycanın Avstriyadakı səfirliyi, Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbərliyi və əməkdaşları, Azərbaycanın Zalsburqdakı fəxri konsulluğunun əməkdaşları, Avstriyada yaşayan soydaşlarımız və yerli ictimaiyyətin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açıq elan edən Azərbaycanın Avstriyadakı səfiri Rövşən Sadıqbəyli Avstriyada Azərbaycan icmasının vəziyyəti, diaspor fəaliyyətinin təşkili və görülən işlər barədə danışıb, mədəni əlaqələrin inkişafı istiqamətində Vyanada Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin fəaliyyətini təqdir edib və Zalsburqda təsis edilən Azərbaycan Evinin ölkələr arasında əlaqələrin inkişafına təkan verəcəyinə ümidvar olduğunu vurğulayıb.
Azərbaycanın Zalsburq, Tirol və Forarlberq federal əyalətləri üzrə fəxri konsulu Mixael Haynritsi Avstriyanın qeyri-rəsmi paytaxtı statusunu daşıyan Zalsburq şəhərində Azərbaycan Evinin açılmasından məmnunluq ifadə edib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov xarici ölkələrdə yaradılmış Azərbaycan Evləri və onların fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Qeyd edilib ki, koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar məhdudiyyətlər yaranmasına baxmayaraq, Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin tövsiyə və tapşırıqlarına uyğun olaraq Azərbaycan Evlərinin uğurlu fəaliyyətini təşkil etmək mümkün olub və onların sıraları genişlənib. Bu gün Zalsburq şəhərində açılan Azərbaycan Evinin sayca 15-ci belə bir mərkəz olduğunu diqqətə çatdıran F. Muradov 2024-ci ilədək onlarının sayının 26-ya çatdırılmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib.
Qeyd olunub ki, Tovuz hadisələri və 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə xaricdə fəaliyyət göstərən Koordinasiya şuraları və Azərbaycan Evləri uğurla fəaliyyət göstərib. Eyni zamanda Azərbaycan Evləri icma üzvlərinin bir araya gəlməsi, öz fəaliyyətlərini səmərəli şəkildə vahid mərkəzdən təşkili üçün məkan rolu oynayacaqdır.
Sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti və diaspor nümayəndələrinin Şuşa səfərinə həsr edilmiş videoçarxlar nümayiş olunub.
Avstriya Azərbaycanları Cəmiyyətinin sədri Fərid Əzizov hesabat xarakterli çıxış edib, təşkilatın yarandığı gündən indiyədək göstərdiyi fəaliyyəti əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Tədbirdə Zalsburq vilayəti rəhbərinin müşaviri Hubert Vaynberger və xanımı, Namibiyanın Zalsburqdakı fəxri konsulu İnqrid Vaynberger, Latviyanın Zalsburqdakı fəxri konsulu Karl Vindinq iştirak ediblər.
Açılış mərasiminin bədii hissəsində Əməkdar artistlər - tarzən Sahib Paşazadə və nağara ifaçısı Kamran Kərimov solo-konsert proqramı ilə çıxış ediblər. Proqramda xalq mahnıları, rəqslər və muğam kompozisiyası təqdim olunub.

The Azerbaijani House in Salzburg officially opened on September 21
The ceremony was attended by the heads and employees of the State Committee on Work with Diaspora, the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Austria, the Azerbaijani Cultural Centre, as well as by the employees of the Honorary Consulate of the Republic of Azerbaijan in Salzburg, Azerbaijanis living in Austria, and representatives of the local community.
Opening remarks were delivered by Rovshan Sadigbeyli, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Austria. He gave detailed information about the Azerbaijani community in Austria, organization of diaspora activities and the works done in this direction. Rovshan Sadigbayli highly appreciated the activity of the Azerbaijani Cultural Centre in Vienna and expressed the hope that the Azerbaijani House in Salzburg would give impetus to the development of relations between the countries.
Michael Heinritz, Honorary Consul of Azerbaijan in the federal provinces of Salzburg, Tyrol and Vorarlberg, expressed his satisfaction with the opening of the Azerbaijani House in the city of Salzburg, called unofficial capital of Austria.
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora provided information about the activity of the Azerbaijani houses, established in foreign countries.
It was also noted that despite the restrictions imposed because of the coronavirus pandemic, it was possible to organize effective work of the Azerbaijani Houses in accordance with the recommendations and instructions of President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief of the Armed Forces Ilham Aliyev.
Stating that the Azerbaijani House in Salzburg, is the 15th in a row, Muradov added that the number of the Azerbaijani houses is planned to reach 26 by 2024.
It was emphasized that the Coordinating Councils and the Azerbaijani Houses handled their job properly during the Tovuz events and the 44th days Patriotic War. The Azerbaijani houses play the role of a venue for the consolidation of community members.
Later, promo videos reflecting the activity of the State Committee on Work with Diaspora and a trip of the diaspora representatives to Shusha, were demonstrated.
Farid Azizov, the chairman of the Society of the Azerbaijanis in Austria, rendered an account of the woks done and a video, promoting the entire the activity of the society was presented.
Advisor to the Head of the Salzburg Provincial Government Hubert Weinberger with his wife, Namibian Honorary Consul in Salzburg Ingrid Weinberger and Honorary Consul of Latvia in Salzburg Karl Winding attended the event.
Honored Artist Sahib Pashazade (on tar) and Kamran Karimov (on nagara) gave recitals at the opening ceremony. Azerbaijani folk music, dances and mougham compositions were presented to the audience.