Kölndəki Azərbaycan icması ilə görüş keçirilib
Almaniyada səfərdə olan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi əməkdaşlarının Kölndə fəaliyyət göstərən Azərbaycan icması ilə görüşü baş tutub. Görüşdə Köln şəhərində və ətrafında yaşayan azərbaycanlılar, Almaniyanın aparıcı universitetlərində çalışan həkim soydaşlarımız, Türkiyənin Kölndəki konsulluğunun əməkdaşları, türk diasporunun və KİV-lərinin təmsilçiləri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov bir daha Azərbaycan Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Vətən müharibəsində əldə olunan parlaq və şanlı Zəfər münasibətilə soydaşlarımızı təbrik edib və həmin dönəmdə Azərbaycanın haqq səsini dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq naminə nümayiş etdirdikləri birlik, həmrəylik və fədakar fəaliyyətə görə minnətdarlığını bildirib.
Komitə sədri Almaniyada ÜmumAvropa Qarabağ mitinqinin və digər izdihamlı tədbirlər keçirildiyini xatırladaraq, artıq qalib xalqın diasporunun həyatında yeni və mühüm mərhələnin başladığını nəzərə çatdırıb, diasporun güclənmiş şəkildə meydana çıxması üçün gənclərə böyük diqqət və qayğının göstərilməsini tövsiyə edib. “Biz birliyə nail olmalıyıq. Bu gün bizi birləşdirən dəyərlər daha çoxdur. İnsanları birləşdirən və bizi gücləndirən dəyərlərə daha çox diqqət göstərməliyik”, - deyə sədr bildirib.
Tədbir Komitənin son illərdəki fəaliyyət istiqamətlərini, həyata keçirdiyi layihələri, o cümlədən diaspor fəallarının Şuşaya səfərini əks etdirən videoçarxların nümayiş etdirilməsi ilə davam edib.
Sonra isə Şimali Reyn Vestfaliya vilayətinin dövlət məmuru Elnur Rixter, Almaniyanın Ruhr Universitetinin dosenti, İngiltərənin Kembric Universitetində təhlükəsizlik iqtisadiyyatı qrupunun rəhbəri, Cənubi Afrikanın Cape Universitetinin qonaq dosenti Elxan Sadıqzadə, Almaniya Yazarlar Birliyinin üzvü, yazıçı, tərcüməçi, publisist Orxan Aras, Alman–Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri Naibə Hacıyeva, İRKAZ təşkilatının üzvü, Almaniyanın “HennaMond” şirkətinin əməkdaşı Samir Həsənov, türk diasporunun üzvü Levent Taşkıran və başqaları çıxış ediblər. Onlar soydaşlarımız arasında birlik və həmrəyliyin böyük əhəmiyyət kəsb etməsindən, soykökünə, milli kimliyə bağlılığın vacibliyindən, Azərbaycan və Türkiyə diasporlarının birliyindən, alman ictimaiyyəti arasında, xüsusilə də mediada Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği istiqamətində görülən işlərdən, nüfuzlu yerli KİV-lərlə əməkdaşlığın əhəmiyyətindən və bu sahədə mövcud olan çətinliklərdən danışıb, gələcək fəaliyyətə dair təkliflər irəli sürülüblər.

Проведена встреча с азербайджанской общиной в Кельне
Состоялась встреча сотрудников Государственного комитета по работе с диаспорой с проживающей в Кельне азербайджанской общиной. Во встрече принимали участие азербайджанцы, проживающие в Кельне и его окрестностях, наши соотечественники-врачи, работающие в ведущих университетах Германии, сотрудники консульства Турции в Кельне, представители турецкой диаспоры и СМИ.
Открывая мероприятие вступительным словом, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов еще раз поздравил наших соотечественников с блестящей и славной Победой, одержанной под руководством Президента Азербайджана, Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева в Отечественной войне, и выразил им признательность за единство, солидарность и самоотверженную деятельность, проявленные в тот период для доведения до мировой общественности правового дела Азербайджана.
Напомнив о проведении в Германии Общеевропейского карабахского митинга и других многолюдных мероприятий, председатель комитета отметил, что в жизни диаспоры победоносного народа уже начался новый и важный этап, порекомендовал проявлять большое внимание и заботу о молодежи для усиления диаспоры. “Нам необходимо добиться единства. Сегодня нас объединяют еще больше ценностей. Мы должны уделять больше внимания ценностям, которые объединяют людей и придают нам силы”, - сказал председатель.
Мероприятие было продолжено демонстрацией видеоролика, отражающего направления деятельности комитета в последние годы, реализованные проекты, в том числе поездку активистов диаспоры в Шушу.
Затем выступили государственный чиновник земли Северный Рейн-Вестфалия Эльнур Рихтер, доцент Рурского университета Германии, руководитель группы экономической безопасности в Кембриджском университете Англии, гостевой доцент Университета Капе Южной Африки Эльхан Садыгзаде, член Союза журналистов Германии, писатель, переводчик, публицист Орхан Арас, председатель Общества германо-азербайджанской дружбы Наиба Гаджиева, член организации İRKAZ, сотрудник германской компании “HennaMond” Самир Гасанов, член турецкой диаспоры Левент Ташкыран и другие. Oни говорили о большом значении единства и солидарности между нашими соотечественниками, важности привязанности к своим корням, национальной идентичности, единстве азербайджанской и турецкой диаспор, работе, проводимой в области пропаганды азербайджанских реалий среди германской общественности, в частности, в медиа, значении сотрудничества с влиятельными местными СМИ и сложностях в этой сфере, выдвинули предложения относительно дальнейшей деятельности.