Sürix şəhərindəki "Buta" rəqs dərnəyinin fəaliyyəti genişlənir
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə İsveçrənin Sürix şəhərində "Azərbaycanın Dostları" Birliyinin nəzdində yaradılan "Buta" rəqs dərnəyinin fəaliyyəti genişlənməkdədir.
"Azərbaycanın Dostları" Birliyinin sədri Arzu Əliyeva Bodmer bildirib ki, öncədən də anons edildiyi kimi, hazırda dərnəkdə böyüklər üçün də qrup yaradılıb. 18 nəfər soydaşımızın daxil olduğu qrupun rəqs dərsləri aprelin sonundan başlayıb.
Qeyd edək ki, "Buta" qrupu milli rəqslərimizin təbliği, xalqımızın mədəni irsini tanıtmaq və sevdirmək məqsədilə fəaliyyətə başlayıb.
Həftəsonu keçirilən dərslər zamanı 5-16 yaşarası azərbaycanlı uşaqlara tariximizi və milli adət-ənənələrimizi əks etdirən rəqslər, bu sənətin özəllikləri tədris olunur. İndiyədək dərnəyin şagirdlərinin ifasında Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümü və Novruz Bayramı ilə əlaqədar xüsusi proqramlar təqdim edilib. Dərnəyin xoreoqrafi Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblının keçmiş solisti Sonaxanım Əliyevadır.

The activity of “Buta” dance group in Zurich is expanding
The activity of “Buta” dance group established under the “Friends of Azerbaijan Union” in Zurich, Switzerland, with the support of the State Committee on Work with Diaspora, is expanding.
Arzu Aliyeva Bodmer, chairwoman of the “Friends of Azerbaijan Union”, said that, as previously announced, a group for adults has been established in the association. Dance classes of the group, which includes 18 compatriots, began in the end of April.
It should be noted that the “Buta” group has been launched to promote our national dances and cultural heritage of our people.
During the weekend classes, Azerbaijani children aged 5-16 are taught dances that reflect our history and national traditions, as well as the peculiarities of this art. Till now, special programs dedicated to the 29th anniversary of the Khojaly genocide and Novruz Holiday have been performed by the students of the club. The choreographer of the group is Sonakhanim Aliyeva, a former soloist of the Azerbaijan State Dance Ensemble.