Almaniyada mina xəritələrinin Azərbaycana təhvil verilməməsinə etiraz olaraq aksiya keçirilib
Almaniyanın Köln şəhərində fəaliyyət göstərən Alman–Azərbaycan Mədəniyyət Evinin təşəbbüsü ilə BMT-nin Bonn şəhərindəki qərarqahı önündə Ermənistanın mina xəritələrini Azərbaycana təhvil verməməsinə etiraz əlaməti olaraq aksiya keçirilib.
Alman–Azərbaycan Mədəniyyət Evinin həmtəsisçisi Altay Rüstəmov bildirib ki, pandemiya məhdudiyyətlərinə uyğun şəkildə təşkil edilən aksiyada soydaşlarımızla yanaşı, Bonn Beynəlxalq Konversiya Mərkəzinin (Bonn International Center for Conversion) nümayəndələri də iştirak ediblər. Aksiya zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində yerləşdirdikləri minaların təhlükə mənbəyi olduğunu əks etdirən plakatlar nümayiş etdirilib, yerli sakinlərə məlumatlandırıcı flayerlər paylanılıb.
Tədbir BMT-nin qərargahına bəyannamənin təqdim olunmas ilə yekunlaşıb. Bəyannamədə mina xəritələrini Azərbaycana təhvil verməsi üçün Ermənistan hökümətinə təsir göstərilməsi tələb edilib.

A rally was held in Germany to protest the non-delivery of mine maps to Azerbaijan
At the initiative of the German-Azerbaijani Culture House in Cologne, Germany, a rally was held in front of the UN headquarters in Bonn to protest Armenia's refusal to hand over mine maps to Azerbaijan.
Chairman of the German-Azerbaijani Culture House Altay Rustamov said that along with our compatriots, representatives of the Bonn International for Conversion Center took part in the action, which was organized in accordance with the restrictions of the pandemic. During the action, posters were displayed showing that mines planted by the Armenian armed forces in the liberated territories of Azerbaijan are a source of danger, and informational flyers were distributed to local residents.
The event ended with the presentation of the declaration to the UN headquarters. The statement called to influence the Armenian government to hand over the mine maps to Azerbaijan.