ABŞ-ın Portland şəhərində Xocalı soyqırımının qurbanları anılıb
ABŞ-ın Men ştatının Portland şəhərinin mərkəzi abidə meydanında Xocalı faciəsinin qurbanı olmuş 63 uşağın xatirəsini yad etmək məqsədilə şamlar yandırılıb və anım mərasimi keçirilib.
Meyn Azərbaycan Cəmiyyətinin təşkilatçılığı və Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə baş tutan tədbir Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
“Xocalıya ədalət” (Justice for Khojaly) adı altında keçirilən tədbirdə soyqırım zamanı ermənilərin amansızlıqla qətlə yetirdiyi insanların fotoları nümayiş etdirilib.
Əraziyə üzərində bəşər tarixinin ən dəhşətli cinayəti olan Xocalı soyqırımı haqqında həqiqətlərin, tarixi fakların əks olunduğu rəqəmsal plakatların quraşdırıldığı xüsusi maşın da gətirilib.
Sərgi şəhər ictimayyətinin, avtomobillərlə yoldan keçən insanların diqqətini çəkib. Onlar həmvətənlərimizə yaxınlaşıb Xocalı soyqırımı haqqında məlumatlar alıblar. Bu məqsədlə hazırlanmış xüsusi flayerlər şəhər sakinlərinə paylanılıb.

The victims of the Khojaly genocide were commemorated in Portland, USA
Candles were lit and a memorial ceremony was held in the central memorial square of Portland, Maine, to commemorate 63 children who were victims of the Khojaly tragedy.
The event, organized by the Maine Azerbaijan Society and supported by the State Committee on Work with the Diaspora, began with a minute of silence in memory of the victims of the Khojaly genocide.
The event, entitled "Justice for Khojaly", featured photos of people brutally killed by Armenians during the genocide.
A special car with digital posters reflecting the truth about the Khojaly genocide, the most horrible crime in human history, and historical facts was brought to the area.
The exhibition attracted the attention of the city community and people passing by by car. They approached our compatriots and received information about the Khojaly genocide. Special flyers prepared for this purpose were distributed to the city residents.