Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Böyük Britaniyada yaşayan həmyerlimiz Şəfiqə Robertsin təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 29-cu ildönümünə həsr olunmuş "Xocalı soyqırımını unutma!" mövzusunda videokonfransı keçirilib.
Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayan konfransda Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyli, Xocalı rayonunun icra başçısı Şahmar Usubov, "Odlar Yurdu" Universitetinin rektoru Əhməd Vəliyev, Azərbaycanın Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığındakı səfirliyinin əməkdaşı Hüseyn Hüseynov, "Şəhid ailələri, əlillər və müharibə veteranlarının hüquqlarının müdafiəsi" ictimai birliyinin Şirvan şəhər şöbəsinin sədri Arzu İbrahimov, publisist Kifayət Əhməd qızı, həkim Adil Məmmədov, Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı, general-mayor Polad Həşimovun bacısı Kəmalə Həşimova, Vətən müharibəsi şəhidi Xudayar Yusifzadənin anası Rada Yusifzadə, şəhid Anar Novruzovun oğlu, Gənclik Platformasının sədri Fariz Vəliyev, Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Şirvan şəhər bölməsinin sədri Ülviyyə Balayeva və başqaları iştirak ediblər.
Tədbirin moderatoru Şəfiqə Roberts 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda baş verənlər barədə məlumat verib daha sonra giriş sözü ilə
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Vaqif Seyidbəyli çıxış edib. Qeyd edib ki, erməni silahlı birləşmələrinin 366-cı motoatıçı alayın hərbçiləri ilə birlikdə dinc azərbaycanlılara qarşı törətdiyi soyqırımı bəşəriyyət tarixinin ən qəddar cinayətlərindən biridir.
Xocalı sakini D.Ağayeva əsir qaldığı günlərdə erməni faşistlərinin onun və digər sakinlərin başlarına gətirdikləri dəhşətli hadisələrdən danışıb, ömrünün sonuna qədər bu həqiqətləri bütün dünyaya bəyan edəcəyini və ədalətin bərpa olunması üçün əlindən gələni edəcəyini bildirib. O, müəllifi olduğu, ingilis dilində dərc edilmiş "Erməni əsirliyində 8 gün" kitabı haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verib və həmin dəhşətləri yaşayan xocalıları öz xatirələrini qələmə almağa çağırıb. Müəllif bildirib ki, onu bu acı hekayətlərlə dolu kitabı yazmağa vadar edən işğalçı Ermənistan tərəfindən törədilən dəhşətli cinayətləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, ermənilərin iç üzünü bütün dünyada ifşa etmək istəyi, eyni zamanda gələcək nəsillərin o günləri unutmamasına çağırışdır.
Tədbirdə çıxış edənlər qeyd ediblər ki, milli və dini mənsubiyyətinə görə törədilmiş Xocalı soyqırımı ədalətin iflasıdır. Bu cür cinayətlərin bir daha baş verməməsi üçün yüksək səslə "Xocalıya ədalət!" tələb olunmalı, erməni cəlladları Beynəlxalq hərbi tribunal tərəfindən cəzalandırılmalıdır.
Videokonfrans litvalı rejissor Andreas Brokasın "Sonsuz dəhliz" sənədli filminin nümayişi ilə yekunlaşıb.

A video conference on the topic "Do not forget Khojaly genocide!" was organized
A video conference on the topic “Do not forget Khojaly genocide” dedicated to the 29th anniversary of the Khojaly genocide was held with the support of the State Committee on Work with Diaspora and with the organization of our compatriot Shafiga Roberts living in Great Britain.
The conference, which began with a minute of silence in memory of the victims of the Khojaly genocide, was attended by Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Vagif Seyidbayli, Chief Executive of Khojaly district Shahmar Usubov, Rector of “Odlar Yurdu” University Ahmad Valiyev, employee of the Azerbaijani Embassy to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland Huseyn Huseynov, chairman of the Shirvan branch of the Public Union "Protection of the Rights of Martyrs' Families, Disabled and War Veterans" Arzu Ibrahimov, publicist Kifayat Ahmad gizi, doctor Adil Mammadov, National Hero of Azerbaijan, Major-General Polad Hashimov's sister Kamala Hashimova, mother of martyr Khudayar Yusifzade Rada Yusifzade, son of martyr Anar Novruzov, chairman of Youth Platform Fariz Valiyev, chairwoman of Shirvan branch of Red Crescent Society Ulviya Balayeva.
The moderator of the event Shafiqa Roberts informed about the events in Khojaly on the night of February 25-26, 1992, then the Deputy Chairman of the State Committee Vagif Seyidbeyli made an introductory speech. He noted that the genocide committed by Armenian armed forces together with the soldiers of the 366th Motorized Regiment against peaceful Azerbaijanis is one of the most brutal crimes in the history of mankind.
Khojaly resident D.Agayeva spoke about the terrible events that the Armenian fascists did on her and other residents during her captivity, and said that she would declare these truths to the whole world and do her best to restore justice until the end of her life. She informed the participants about her book "8 days in Armenian captivity", published in English, and called on the people of Khojaly to write their memoirs.
Speakers at the event noted that the Khojaly genocide, committed on the basis of national and religious affiliation, is a break-up of justice.
The video conference ended with a screening of the documentary "Endless Corridor" by Lithuanian director Andreas Brokas.