"20 Yanvar faciəsi: tarixi və siyasi aspektləri" mövzusunda videokonfrans keçirilib
Finlandiya, İsveç və Norveç Azərbaycanlıları Koordinasiya Şuralarının təşkilatçılığı ilə "20 Yanvar faciəsi: tarixi və siyasi aspektləri" mövzusunda videokonfrans keçirilib.
20 Yanvar faciəsinin 31-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbirdə Koordinasiya Şuralarının Finlandiya, İsveç və Norveç üzrə əlaqələndiriciləri Ülviyyə Cabbarova, İradə Əliyeva Söderberg, Ramil Əliyev, İsveç, Norveç, Finlandiya, Türkiyə, Avstriya, Almaniya və Azərbaycandan soydaşlarımız iştirak ediblər.
Tədbir Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsilə başlayıb
Tədbirə dəvət olunan AMEA-nın aparıcı elmi işçisi, tarixçi-alim Firdovsiyyə Əhmədova 31 il öncə baş verənlərə ekskurs edərək, 20 Yanvar hadisələrinə gətirib çıxaran tarixi və siyasi aspektlərdən danışıb. M.Qorbaçov başda olmaqla SSRİ rəhbərliyinin xalqımıza qarşı amansız hərbi cinayət törətdiyini, eyni zamanda 20 Yanvar faciəsinin tariximizin şərəf və qəhrəmanlıq səhifəsi, mətinlik günü olduğunu nəzərə çatdırıb.
Müzakirələr zamanı hadisələrin canlı şahidləri olan tədbir iştirakçıları həmin gecə və sonrakı günlərdə baş verənləri xatırladıblar. Tədbirdə 20 Yanvar hadisələrinə beynəlxalq hüquqi qiymət verilməsi təşəbbüsü ilə çıxış etmək qərara alınıb.

The Coordination Councils of Azerbaijanis in Finland, Sweden and Norway organized a video conference on "January 20 tragedy: historical and political aspects."
The event dedicated to the 31st anniversary of the January 20 tragedy was attended by coordinators of the Coordination Councils for Finland, Sweden and Norway Ulviya Jabbarova, Irada Aliyeva Soderberg, Ramil Aliyev, our compatriots from Sweden, Norway, Finland, Turkey, Austria, Germany and Azerbaijan. The event began with a minute of silence in memory of our martyrs who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan. Leading researcher of ANAS, historian-scientist Firdovsiya Ahmadova, who was invited to the event, gave an excursion to the events of 31 years ago and spoke about the historical and political aspects that led to the events of January 20. She noted that the USSR leadership, led by Gorbachev, had committed a ruthless war crime against our people, and that the January 20 tragedy was a page of honor and heroism in our history.
During the discussions, the participants, who witnessed the events, recalled what happened that night and the following days. It was decided to take the initiative to give an international legal assessment to the events of January 20.