İsraildə 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş videokonfrans təşkil edilib
"Azİz" İsrail-Azərbaycan Beynəlxalq Assosiasiyasının təşəbbüsü ilə 20 Yanvar faciəsinin 31-ci ildönümünə həsr olunmuş "Bakı küçələri ilə" adlı videokonfrans keçirilib.
Videokonfrans Assosiasiyanın nəzdindəki Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin direktoru Yeganə Salmanın moderatorluğu ilə baş tutub. Tədbirdə 1980-ci illərin sonlarında SSRİ-də baş verən proseslər, 20 Yanvar faciəsinə gətirib çıxaran səbəblər barədə ətraflı məruzə ilə Azərbaycanda yaşayan tanınmış jurnalist və bloger Vyaçeslav Sapunov çıxış edib. Məruzəçi həmçinin 1990-cı il yanvarın 19-dan 20-nə keçən gecə şahidi olduğu hadisələri xatırladıb, hərbçi desantların Bakıda dinc sakinlərə qarşı törədilən qəddar cinayət haqqında yazışmalarını təqdim edib.
Videokonfransda İsraildə yaşayan tanınmış azərbaycanlı yazıçı Çingiz Hüseynov, Ukraynanın Jitomir vilayət şurasının deputatı Oleq Buryak, Almaniyada yaşayan "Bizim Bakı" saytının qurucusu İrina Rotte, Bakı şəhərinin tanınmış araşdırmaçısı Fuad Axundov və digərləri çıxış ediblər.
Natiqlər 20 Yanvar hadisəsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər, faciənin günahsız qurbanları arasında müxtəlif millətlərin nümayəndələrinin olduğuna, hazırda onların qohumlarının İsraildə və digər ölkələrdə yaşadıqlarına diqqəti cəlb ediblər.

At the initiative of the Israel-Azerbaijan International Association "AzIz", a video conference "Through the streets of Baku" dedicated to the 31st anniversary of the January 20 tragedy was held.
The video conference was moderated by Yegana Salman, director of the Azerbaijan Cultural Center under the Association. Vyacheslav Sapunov, a well-known journalist and blogger living in Azerbaijan, made a detailed report on the processes taking place in the USSR in the late 1980s and the causes of the January 20 tragedy. The rapporteur also recalled the events he witnessed on the night of January 19-20, 1990, and presented correspondence of military paratroopers on the brutal crimes committed against civilians in Baku.
Well-known Azerbaijani writer living in Israel Chingiz Huseynov, member of the Zhytomyr regional council of Ukraine Oleg Buryak, founder of the "Our Baku" website living in Germany Irina Rotte, well-known researcher of Baku Fuad Akhundov and others spoke at the video conference.
The speakers shared their views on the events of January 20, noting that among the innocent victims of the tragedy were people of different nationalities, and now their relatives live in Israel and other countries.