"Şəhidlərimiz müstəqilliyimizin təməlidir” mövzusunda vebinar təşkil edilib
Niderland-Belçika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının üzvü "Beynəlxalq Azərbaycanlı Xanımlar Klubu"nun təşəbbüsü ilə 20 Yanvar faciəsinin 31-ci ildönümünə həsr olunmuş "Şəhidlərimiz müstəqilliyimizin təməlidir” mövzusunda vebinar keçirilib.
Klubun rəhbəri Kəmalə Ceylinova və Klub üzvü Svetlana Osmanlının moderatorluğu ilə keçirilən virtual tədbir Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçən şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsilə başlayıb. Tədbirdə Millət vəkilləri Ramin Məmmədov və Səbinə Xasayeva, İMZA Sosial İnkişafa Dəstək İctimai birliyinin Beynəlxalq və ictimai əlaqələr departamentinin rəhbəri Elnar Məmmədli, Abşeron rayon İcra hakimiyyətinin nümayəndəsi Elnur Fərzəliyev, Anadolu Universitetinin dosenti Yalçın Bay, Türkiyənin “Can Azərbaycan” media şirkətinin təsisçisi və rəhbəri Namiq Kamal Yıldırım, jurnalist, “Ülkem TV – İMY” direktoru Serdar Akyol, Bakı Türk Anadolu Liseyinin müdir müavini Meral Bahar çıxış ediblər.
Natiqlər 20 Yanvar qırğınının törədildiyi dəhşətli gecə ilə bağlı xatirələrini bölüşüblər, xalqımızın qanı və canı bahasına dövlət müstəqilliyinin əldə olunmasından, Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa edilməsindən danışıblar. Azərbaycan tarixinin qəhrəmanlıq səhifəsi olan 20 Yanvar hadisələrinin heç bir zaman unudulmayacağı və bu gün şəhidlərimizin ruhunun şad olduğu vurğulanıb.
Tədbir zamanı Niderland-Azərbaycan "Odlar Yurdu" Cəmiyyətinin sədri Firəngiz Bağırovanın bəstələdiyi "Şəhidlər" adlı musiqi kompozisiyası, Svetlana Osmanlının, o cümlədən Azərbaycandan olan şagirdlər Asim Pirimov və Zülfiyyə Həsənzadənin ifasında şəhidlərə ithaf olunmuş şeirlər səsləndirilib.

A webinar on "Our martyrs are the foundation of our independence" dedicated to the 31st anniversary of the January 20 tragedy was held at the initiative of the International Azerbaijani Women's Club, a member of the Coordination Council of Azerbaijanis in the Netherlands-Belgium.
The virtual event, moderated by the head of the club Kamala Jeylinova and a member of the club Svetlana Osmanli, began with a minute of silence in memory of our martyrs who died for the independence and territorial integrity of Azerbaijan. MPs Ramin Mammadov and Sabina Khasayeva, head of the International and Public Relations Department of the IMZA Social Development Support Public Union Elnar Mammadli, representative of the Absheron District Executive Power Elnur Farzaliyev, associate professor of Anadolu University Yalcin Bay, founder and head of the Turkish media company “Jan Azerbaijan” Namig Kamal Yildirim, journalist, director of "Ulkem TV - IMY" Serdar Akyol, deputy director of Baku Turkish Anatolian Lyceum Meral Bahar spoke at the event.
The speakers shared their memories on the terrible night of the January 20 massacre, spoke about gaining state independence at the expense of the blood and soul of our people, restoring the territorial integrity of our country under the leadership of President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. It was stressed that the events of January 20, which is a heroic page in the history of Azerbaijan, will never be forgotten and that the souls of our martyrs are happy today.
During the event, a musical composition "Martyrs" composed by the chairwoman of “Odlar Yurdu” Netherlands-Azerbaijan Society Firangiz Baghirova, poems dedicated to the martyrs were performed by Svetlana Osmanli, as well as Azerbaijani students Asim Pirimov and Zulfiya Hasanzade.