Neapol şəhəri Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyib
Neapol Şəhər Şurası "Azərbaycan Respublikasının ərazi bütövlüyünə hörmətin ifadə edilməsi və Azərbaycan ilə İtaliya arasında çoxşaxəli əməldaşlığın möhkəmləndirilməsinə yönəldilmiş addımların atılması üçün İtaliya hökumətinə müraciət" adlı sənəd qəbul edib.
Vinçentso Solombrinonun müəllifi olduğu sənəddə beynəlxalq səviyyədə Dağlıq Qarabağın Azərbaycan ərazisi kimi tanındığı, bu bölgənin və ona bitişik 7 rayonun 1990-cı illərin əvvəllərində Ermənistan tərəfindən işğal olunduğu, azərbaycanlıların doğma torpaqlarından qovulduğu, BMT Təhlükəsizlik Şurasının və Baş Assambleyasının qətnamələri, Ermənistanın 27 sentyabr təcavüzü nəticəsində 44 günlük müharibəsinin başladığı barədə ətraflı məlumat verilib.
İtaliya hökumətindən tərəfləri Azərbaycan Prezidenti, Rusiya Prezidenti və Ermənistan baş naziri arasında imzalanan 10 noyabr 2020-ci il tarixli bəyanatdakı öhdəlikləri yerinə yetirməyə çağırmaq tələb olunub. Şəhər Şurası hesab edir ki, münaqişənin başa çatması və vəziyyəti normallaşdırma prosesinin başlanması Azərbaycana öz ərazilərini bərpa etməyə imkan yaradacaq. Ərazilərin bərpasına dair strateji planın işə salınması isə yüksəliş və inkişaf mərhələsinin davam etməsinə, eləcə də italyan şirkətləri üçün yeni vacib iqtisadi və kommersiya imkanlarının yaranmasına yol açacaq.
Sənəddə Azərbaycan və İtaliya arasında gözəl münasibətlərin mövcud olduğu, 2020-ci ilin fevralında hökumət başçıları arasında siyasi, iqtisadi, səhiyyə, enerji, texnoloji, elm və mədəniyyət sahələrində geniş əməkdaşlığa dair çoxşaxəli strateji əməldaşlığın möhkəmləndirilməsi barədə birgə bəyannamənin olduğu vurğulanıb.
Neapol-Bakı Assosiasiyasının da Azərbaycanla Neapol arasında sıx əlaqələri dəstəklədiyinə diqqət cəlb edilib. Qeyd olunub ki, Neapolla Azərbaycanın paytaxtı Bakı qardaşlaşmış şəhərlərdir və bu qardaşlaşma iki xalq arasında dostluq, mədəni, kommersiya və institusional mübadilə baxımından konkret nəticələrin əldə olunmasına gətirib çıxarıb.

The City Council of Naples has adopted a document entitled "Appeal to the Italian government to show respect for the territorial integrity of the Republic of Azerbaijan and to take measures to strengthen multifaceted cooperation between Azerbaijan and Italy."
The document, authored by Vincenzo Solombrino provides detailed information on the international recognition of Nagorno-Karabakh as Azerbaijani territory, the occupation of this region and 7 adjacent regions by Armenia in the early 1990s, the expulsion of Azerbaijanis from their native lands, the resolutions of the UN Security Council and the General Assembly, and the start of the 44-day war as a result of the Armenian aggression on September 27.
The Italian government was asked to call on the parties to fulfill their obligations under the statement signed between the President of Azerbaijan, the President of Russia and the Prime Minister of Armenia on November 10, 2020. The City Council considers that the end of the conflict and the start of the normalization process will allow Azerbaijan to restore its territory. The launch of a strategic plan for the restoration of the territories will allow the growth and development phase to continue, as well as create new important economic and commercial opportunities for Italian companies.
The document emphasizes the existence of good relations between Azerbaijan and Italy, and a joint declaration in February 2020 on strengthening multifaceted strategic cooperation between the heads of government on broad cooperation in political, economic, health, energy, technological, scientific and cultural spheres.
It was noted that the Naples-Baku Association also supports close relations between Azerbaijan and Naples. It was stressed that Naples and Baku, the capital of Azerbaijan, are sister cities, and this brotherhood has led to concrete results in terms of friendship, cultural, commercial and institutional exchange between the two peoples.