Azərbaycanda yaşayan icmalar ölkəmizin haqlı mövqeyini müdafiə edir
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində Azərbaycanda yaşayan icma rəhbərləri və nümayəndələri ilə görüş keçirilib. Görüşdə “Indian Assosieyşn Azərbaycan” İctimai Birliyi, Azərbaycanın Gürcü İcması, Azərbaycanın Ukrayna Konqresi, Azərbaycanın Rus İcması, “Poloniya – Azərbaycan Polşa İcması” İctimai Birliyi, Pakistan Diasporu, Azərbaycanda yaşayan Axıska Türkləri, Dünya Axıska Türkləri Birliyi, Alman-Azərbaycan Cəmiyyəti, “Vaa Lʼhatzolas Nichei Yisroel” Yəhudi humanitar təşkilatı, Azərbaycan-Bolqarıstan Dostluğunun İnkişafına Yardım İctimai Birliyinin nümayəndələri iştirak edib.
Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə torpaqlarımızın müdafiəsi zamanı şəhid olmuş insanların əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Komitə sədri Fuad Muradov Azərbaycanın sülhsevər, tolerant və multikultural dəyərlərə malik bir ölkə olduğunu, müxtəlif millətlərə mənsub insanların burada rahat və firəvan yaşadığını qeyd edib. O, cəbhəboyu zonada Ermənistanın törətdiyi təxribatdan danışıb və bu faktların dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında diasporumuzla bərabər, yerli icmaların da xüsusi rolu olduğunu diqqətə çatdırıb.
“Indian Assosieyşn Azərbaycan” İctimai Birliyinin həmtəsisiçisi Ronald DʼMello çıxış edərək qeyd edib ki, “Azərbaycan Respublikasının Prezidendi İlham Əliyevin Rusiya-1 telekanalına verdiyi müsahibədə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və Ermənistanın son təxribatlarına dair həqiqətlər tam dolğunluğu ilə ifadə olunub. Biz bu həqiqətləri həm dünya ictimaiyyətinə, həm də yaşadığımız ölkənin insanlarına çatdırırıq. Mən 25 ildir ki, Azərbaycanda yaşayıram, bu ölkənin insanlarını sevirəm və Qarabağla bağlı əsl həqiqətləri bilirəm. Bu həqiqətlərin yayılmasını özümə borc hesab edirəm”.
Azərbaycanın Gürcü İcmasının sədri Rafael Qvaladze icmalarla keçirilən görüşü müsbət qiymətləndirib və bildirib ki, mülki əhalinin, azyaşlıların qəsdən hədəfə alınması, beynəlxalq humanitar hüququn, o cümlədən 1949-cu il Cenevrə Konvensiyalarının kobud surətdə pozulmasını sosial şəbəkələr və media vasitəsilə beynəlxalq aləmə, həm də mənsub olduğumuz millətlərin nümayəndələrinə çatdırılmasında əlimizdən gələni əsirgəməyəcəyik.
Alman-Azərbaycan Cəmiyyətinin sədri Çingiz Abdullayev, Azərbaycanın Rus İcmasının sədr müavini Anastasiya Lavrina və digər çıxış edən icma nümayəndələri Qarabağla bağlı səhih məlumatların yayılmasında yaxından iştirak edəcəklərini bildiriblər.
Müzakirənin sonunda icma rəhbərləri və nümayəndələri BMT-yə, Avropa Şurasına və digər beynəlxalq təşkilatlara, beynəlxalq hüquq və normalara hörmətlə yanaşan bütün dövlətlərə ünvanlanan birgə bəyanat imzalayıblar. Bəyanatda beynəlxalq təşkilatları təxribatlara son qoyulması və işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərinin dərhal azad edilməsi üçün Ermənistana təsir göstərməyə, Ermənistan hökumətinin beynəlxalq hüquq və normalara hörmətlə yanaşmasını təmin etməyə çağırıblar.

В Государственном комитете по работе с диаспорой состоялась встреча с руководителями и представителями проживающих в Азербайджане общин. В мероприятии приняли участие представители Общественного объединения “Indian Association in Azerbaijan”, Грузинской общины Азербайджана, Украинского конгресса Азербайджана, Русской общины Азербайджана, Польской общины “Полония-Азербайджан”, пакистанской диаспоры, проживающих в Азербайджане турок-месхетинцев, Всемирного объединения турок-месхетинцев, Германо-Азербайджанского общества, Еврейской гуманитарной организации “Vaa Lʼhatzolas Nichei Yisroel”, Общественного объединения содействия развитию азербайджано-болгарской дружбы.
На встрече, начавшейся с озвучивания государственного гимна, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, погибших при обороне наших земель.
Председатель комитета Фуад Мурадов отметил, что Азербайджан является миролюбивой, толерантной страной, обладающей мультикультуральными ценностями, что люди, принадлежащие к различным национальностям, живут здесь спокойно и благополучно. Oн коснулся провокации, совершенной Арменией в прифронтовой зоне, подчеркнув, что наряду с нашей диаспорой, местным общинам также принадлежит особая роль в доведении этих фактов до мировой общественности.
Сопредседатель Общественного объединения “Indian Association in Azerbaijan” Рональд ДʼMeлло в своем выступлении констатировал, что в интервью Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева телеканалу Россия-1 полностью нашли отражение реалии относительно нагорно-карабахского конфликта и последних провокаций Армении. Мы доводим эти реалии как до мировой общественности, так и до граждан страны, в которой живем. Я уже 25 лет живу в Азербайджане, люблю здешних людей и знаю истинное положение дел в связи с Карабахом. Считаю своим долгом распространение этих реалий”.
Председатель Грузинской общины Азербайджана Рафаэль Гваладзе позитивно оценил проводимую с общинами встречу и сказал: Мы сделаем все возможное для доведения через социальные сети и посредством медиа до международного сообщества, а также представителей национальностей, к которым принадлежим, фактов о преднамеренном обстреле гражданского населения, малолетних детей, грубом нарушении международного гуманитарного права, в том числе Женевской конвенции 1949 года.
Председатель Германо-Азербайджанского общества Чингиз Абдуллаев, заместитель председателя Русской общины Азербайджана Анастасия Лаврина и другие выступавшие представители общин подчеркнули, что примут непосредственное участие в распространении достоверных сведений, связанных с Карабахом.
По окончании обсуждений руководители и представители общин подписали совместное заявление, адресованное ООН, Совету Европы и другим международным организациям, всем государствам, уважающим международное право и нормы. В заявлении они призвали международные организации оказать влияние на Армению для прекращения провокаций и безотлагательного освобождения оккупированных территорий Азербайджана, обеспечить уважительное отношение правительства Армении к международному праву и нормам.