Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzi ilə videomüzakirə aparılıb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü əsasında növbəti videokonfrans Gürcüstan Azərbaycanlılarının İnteqrasiya Mərkəzi (GAİM) ilə təşkil edilib. Konfrans “COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar yaranan çətinliklər, həll yolları və gələcək perspektivlər” mövzusunda keçirilib.
Virtual tədbirdə Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondunun icraçı direktoru Elşad Əliyev, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Anar Rəsulov, GAİM-in icraçı direktoru Aygül İsayeva, GAİM-in idarə heyətinin sədri və layihə koordinatoru Murad Muradov, mərkəzin Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimi Fatma Əliyeva, gürcü dili və ədəbiyyatı müəllimi Leyla Babayeva, məntiq və riyaziyyat müəllimi Musa Ömərov, ingilis dili müəllimi Məhəmməd Aslanov, tarix müəllimi Nərgiz Nəbiyeva, məktəbəqədər hazırlıq üzrə müəllim Hafizə Qasımova iştirak ediblər.
Müzakirələr zamanı Gürcüstandakı mövcud durum, təhsil və tədrisdə yaranan problemlər, onlayn tədris imkanları barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Fövqəladə vəziyyətin bitməsindən və karantin rejiminin aradan qaldırılmasından sonra GAİM-də sosial məsafə qaydasına əməl olunmaqla tədrisin bərpa olunmasının mümkünlüyü vurğulanıb. Ali məktəblərə qəbul imtahanlarına hazırlaşan abituriyentlərə isə dəstək olmaq məqsədilə məntiq və riyaziyyat fənlərinin onlayn tədrisinin bərpa olunması qərara alınıb.
Xatırladaq ki, GAİM 2019-cu il aprelin 3-dən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Gürcüstanın Marneuli rayonunda fəaliyyətə başlayıb. Ötən il mərkəzin 16 dinləyicisi "1+4" proqramı üzrə Gürcüstanın ali məktəblərinə qəbul olunublar.

The next video conference was organized with the Integration Center of Georgian Azerbaijanis (ICGA) at the initiative of the State Committee on Work with Diaspora. The conference was held at the theme "Challenges, solutions and future perspectives due to the COVID-19 pandemic."
Virtual event was attended by Elshad Aliyev, Executive Director of the Fund for Support to Azerbaijani Diaspora, Anar Rasulov, Head of the department of the State Committee on Work with Diaspora, Aygul Isayeva, Executive Director of the ICGA, Murad Muradov, Chairman of the ICGA Board and Project Coordinator, Fatma Aliyeva, teacher of Azerbaijani language and literature, Leyla Babayeva, Georgian language and literature teacher, Musa Omraov, logic and mathematics teacher, Mahammad Aslanov, English language teacher, Nargiz Nabiyeva, history teacher, Hafiza Gasimova, preschool teacher.
During the discussions, the sides exchanged views on the current situation in Georgia, problems in education and teaching, online learning opportunities. It was noted that after the end of extraordinary situation and the abolition of the quarantine regime, it is possible to restore education in the ICGA by following the rules of social distance. It was decided to restore online teaching of logic and mathematics in order to support applicants preparing for entrance exams to universities .
It should be noted that, ICGA started operating in the Marneuli region of Georgia on April 3, 2019 with the support of the State Committee on Work with Diaspora. Last year, 16 students of the center were accepted to Georgian universities under the "1 + 4" program.