Diaspor təşkilatlarından #Evdəqal çağırışına dəstək
Dünyada COVİD-19 pandemiyasının yayılması ilə bağlı insanlara evdə qalmaq və ciddi zərurət olmadığı halda yaşadıqları yeri tərk etməməklə bağlı çağırışlar edilir. Hər zaman olduğu kimi, müxtəlif ölkələrdə yaşayan soydaşlarımız, diaspor təşkilatları, Koordinasiya Şuraları, Azərbaycan evləri, “Qarabağ” Azərbaycan məktəbləri də dövlətimizin #Evdəqal çağırışına dəstək verərək azərbaycanlılara müraciət ünvanlayıb.
Müraciətdə bildirilir ki: Əziz həmvətənlər, bütün dünyanı bürümüş COVİD-19 pandemiyası bir sıra qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsini zəzuri edir. Bunlardan biri də virusun daha geniş yayılmasının qarşısını almaq üçün ciddi zərurət olmadıqda yaşadığımız yeri tərk etməməkdir. Bununla biz həm özümüzü, həm də doğmalarımızı qoruyur, dövlətimizə vətəndaş dəstəyi göstərmiş oluruq.
Mövcud vəziyyəti nəzərə alaraq, yaşadığı ölkədən asılı olmayaraq bütün soydaşlarımızı #Evdəqal çağırışına qoşulmağa və virusun yayılmasının qarşısını almaqda dəstək verməyə çağırırıq.
Bir daha diqqətinizə çatdırırıq ki, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində martın 12-dən 24 saat fəaliyyət göstərən operativ qərargah yaradılıb. Sizləri maraqlandıran suallar, problemlər ilə bağlı www.diaspora.support, info@diaspora.support ünvanlarına müraciət edə bilərsiniz. Müraciət edən hər bir soydaşımızın sualı operativ cavablandırılır, zərurət olduqda müvafiq qurumlara yönləndirilir və problemlərin aradan qaldırılması istiqamətində çevik addımlar atılır.

В связи с распространением в мире пандемии COVİD-19 граждан призывают оставаться дома и не покидать места проживания без крайней необходимости. Как всегда, наши соотечественники, проживающие в различных странах, диаспорские организации, координационные советы, дома Азербайджана, азербайджанские школы “Карабах”, поддерживая призыв нашего государства #оставайсядома, направили обращение к азербайджанцам.
В обращении говорится: Дорогие соотечественники, охватившая весь мир пандемия COVİD-19 диктует необходимость принятия превентивных мер. Одна из них заключается в том, что для предотвращения более широкого распространения вируса не следует покидать места проживания без крайней необходимости. Тем самым мы предохраняем как себя, так и родных, оказываем нашему государству гражданскую поддержку.
Учитывая сложившуюся ситуацию, призываем всех наших соотечественников, независимо от страны проживания, присоединиться к призыву #оставайсядома и оказать поддержку предотвращению распространения вируса.
Еще раз доводим до вашего внимания, что с 12 марта в Государственном комитете по работе с диаспорой создан круглосуточно работающий оперативный штаб. Вы можете обратиться по интересующим вас вопросам и проблемам по адресам www.diaspora.support, info@diaspora.support. На вопросы всех обратившихся граждан дается оперативный ответ, при необходимости они направляются в соответствующие структуры, предпринимаются безотлагательные шаги по устранению проблем.