Varşavada “Şuşa ili”nə və Zəfər Gününə həsr edilmiş konsert keçirilib
Polşanın paytaxtı Varşava şəhərində “Şuşa ili”nə və 8 Noyabr - Zəfər Gününə həsr olunmuş konsert təşkil edilib.
Konsert Azərbaycan Diasporuna Dəstək Fondu, Azərbaycanın Polşadakı səfirliyi və Polşa Milli Filarmoniyasının təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konsertdə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, Azərbaycanın Polşadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nərgiz Qurbanova, Türkiyənin bu ölkədəki səfirliyinin əməkdaşları, Polşanın ictimai-siyasi xadimləri, Azərbaycan, türk və yəhudi icmalarının üzvləri, yerli ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Konsertdən əvvəl çıxış edən Azərbaycanın Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova Azərbaycan musiqisinin məbədi, Qafqazın Konservatoriyası adlandırılan Şuşa şəhərinin musiqi dünyasına dahi sənətkarlar bəxş etdiyini bildirib, bu şəhərin Azərbaycan üçün əhəmiyyətini Vyananın Avstriya, Neapolun İtaliya üçün  əhəmiyyəti ilə müqayisə edərək, Şuşanın dünya azərbaycanlıları üçün böyük mənəvi dəyərə malik olduğunu vurğulayıb. Səfir Azərbaycanın şanlı Zəfərinin həm də  beynəlxalq hüququn və ədalətin təntənəsini tərənnüm etdiyini qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Polşa və Azərbaycanın dahi sənətkarlarının əsərlərinin səsləndiriləcəyi musiqili tədbirin iki ölkə arasında mədəni əlaqələrin inkişafına böyük töhfə olduğunu qeyd edib, Şuşa şəhərinin tarixən Azərbaycan mədəniyyətinin, ictimai-siyasi həyatının mərkəzi olduğunu bildirib, Prezident İlham Əliyevin  sərəncamı ilə 2022-ci ilin “Şuşa ili” elan olunması ilə əlaqədar dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən Polşada bir sıra tədbirlər keçirildiyini xatırladıb. Komitə sədri bu il iki ölkə arasında tarixi münasibətlərin 550 illiyinin, diplomatik münasibətlərin isə 30 illiyinin qeyd olunduğunu vurğulayaraq, polyak və Azərbaycan xalqlarının tarixən bir-birinin mədəniyyətinə qarşılıqlı töhfələr verdiyini qonaqların diqqətinə çatdırıb.
“Simfonia Varsovia” orkestrinin iştirakı və maestro Əyyub Quliyevin dirijorluğu ilə baş tutan konsert proqramına Azərbaycan və Polşa bəstəkarlarının əsərləri daxil edilib. Konsert əsl bayram şöləninə çevrilib və tamaşaçıların gur alqışları ilə qarşılanıb.
Konsert salonunun girişində Zəfərimizi əks etdirən sərgi təşkil olunub və Polşanın “Orphee Classics” səsyazma şirkətinin hazırladığı CD-nin təqdimatı keçirilib.

Warsaw hosted a concert dedicated to the Year of Shusha and Victory Day
A concert dedicated to the “Year of Shusha” and November 8 – Victory Day was held in Warsaw, capital of Poland. The Embassy of Azerbaijan in Poland, Fund for Support to Azerbaijani Diaspora and National Philharmonic of Poland organized the concert.
Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov, extraordinary and plenipotentiary ambassador of Azerbaijan in Poland Nargiz Gurbanova, employees of the Turkish embassy and political figures of Poland, members of Azerbaijani, Turkish and Jews diasporas and representatives of the local communities attended the concert.
Delivering speech at the concert, Ambassador Nargiz Gurbanova told: “In terms of music, Shusha is to Azerbaijan, what Vienna is to Austria and Naples to Italy. Shusha, coined as “temple of Azerbaijani music” and the “conservatory of Caucuses”. Shusha has given dozens of talented musicians to the world”.
The ambassador has also mentioned that the Victory of Azerbaijan represents a triumph of international law and justice.
“The works of famous Azerbaijani and Polish composers to be performed at the concert will contribute to the strengthening of cultural relations between the two countries”-told Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov. The chairman added: “Shusha has historically been one of the most important centers of historical, cultural, socio-political life of Azerbaijan and 2022 was proclaimed a “Year of Shusha” by the decree of President Ilham Aliyev”. Underlining that this year marks 550th anniversary of historical relations and 30th anniversary of diplomatic relations between Azerbaijan and Poland, the chairman brought into attention of the guests that the Azerbaijanis and Poles have historically contributed to the cultures of each other.
The concert program held with the participation of the "Symphony Warsaw" orchestra under the direction of maestro Ayyub Guliyev included works by the Azerbaijani and Polish composers. The concert was met with thunderous applause from the audience.
An exhibition reflecting Glorious Victory of Azerbaijan was organized at the entrance of concert hall. A presentation of CD prepared by the Polish recording company "Orphee Classics" was held within the concert.