Zalsburqda möhtəşəm Azərbaycan gecəsi keçirilib
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Avstriyaya səfəri çərçivəsində Zalsburq şəhər meri Harald Preuner ilə görüşüb.
Görüşdə Komitənin fəaliyyəti, dünya azərbaycanlılarının birliyi, yaşadıqları ölkələrin cəmiyyətlərinə, o cümlədən Avstriya cəmiyyətinə inteqrasiya məsələləri barədə məlumat verilib. Ermənistanın 30 illik işğal dövründə Azərbaycan torpaqlarında törətdiyi vandalizm aktlarına, Azərbaycanın qazandığı böyük Zəfərin dünya azərbaycanlıları tərəfindən qeyd olunmasına diqqət cəlb edilib.
Görüşdə iştirak edən Azərbaycanın Avstriyadakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rövşən Sadıqbəyli Avstriya-Azərbaycan münasibətlərinin tarixi köklərə malik olduğunu, ölkələrimiz arasında həm diplomatik, həm də digər sahələrdə əməkdaşlığın uğurla davam etdiyini bildirib. Azərbaycanın multikultural və tolerant ölkə olduğu, müxtəlif sivilizasiyaların və mədəniyyətlərin qovuşduğu məkan olaraq ölkəmizdə əsrlər boyu milli-mədəni rəngarənglik mühitinin formalaşdığı bildirilib.
Zalsburq Universitetinin rektoru prof. Hendrik Lehnert ilə görüşdə isə Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə həyata keçirilən diaspor siyasəti, qloballaşma şəraitində diaspor fəaliyyətinin təşkili, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyada təbliği, xaricdə yaşayan azərbaycanlıların, o cümlədən Avstriyada təhsil alan azərbaycanlı gənclərin yerli cəmiyyətə inteqrasiya məsələləri barədə məlumat verilib. Görüşdə Azərbaycanın Avstriyadakı səfiri Rövşən Sadıqbəyli də iştirak edib.
Komitə sədri daha sonra 8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə Avstriyanın Zalsburq şəhərində yerləşən Motsarteum Fondunun Böyük Zalında təşkil olunan təntənəli konsert proqramında və rəsmi qəbulda iştirak edib. Azərbaycanın Avstriyadakı səfirliyinin təşkilatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Zalsburqda fəaliyyət göstərən konsulluqların təmsilçiləri, hökumət nümayəndələri, yerli ictimaiyyətin və Azərbaycan icmasının üzvləri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Avstriyadakı səfiri Rövşən Sadıqbəyli bu il Azərbaycan və Avstriya arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasından bu il 30 il ötdüyü, lakin iki ölkə arasında əlaqələrin tarixi köklərinin daha qədim olduğunu söyləyib. Diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə bu il həm ölkəmizdə, həm də ölkə hüdudlarından kənarda Şuşa şəhərinin 270 illik yubileyi və “Şuşa İli” geniş qeyd edilib. Diplomat Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin artıq ikinci ildir bu cür tədbirin təşkilinə dəstək verdiyini xatırladaraq təşəkkürünü bildirib.
Tədbirdə çıxış edən Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Şuşa şəhərinin Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edildiyini diqqətə çatdırıb. Şuşanın Azərbaycanın tarixi, mədəni və ictimai-siyasi həyatında mühüm mərkəzlərindən biri olduğu, Şuşa şəhərində toxunulmuş xalçaların hələ 1867-ci ildə Parisdə beynəlxalq sərgidə mükafata layiq görüldüyü vurğulanıb. Komitə sədrinin sözlərinə görə, bu gün dünyanın 13 ölkəsində 19 Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir ki, onlardan da biri Avstriyanın mühüm mədəni mərkəzlərindən biri olan Zalsburq şəhərindədir, iki ölkə arasında mədəni və dostluq əlaqələrinin inkişafı, eləcə də soydaşlarımızın sıx birləşməsi istiqamətində müntəzəm işlər aparılır.
Tədbirin bədii hissəsində xalq artisti, əməkdar incəsənət xadimi Yalçın Adıgözəlovun dirijorluğu ilə Zalsburq Simfonik Orkestri Azərbaycan və Avstriya bəstəkarlarının əsərlərindən ibarət konsert proqramını təqdim edib. Konsert proqramından sonra qonaqlara ziyafət verilib.
Qeyd edək ki, dünyanın klassik musiqi mərkəzlərindən biri olan və dahi Volfhanq Amadeus Motsartın doğulduğu Zalsburqda bəstəkarın adını daşıyan fondda ilk dəfə professor Yalçin Adıgözəlovun dirijorluğu ilə Azərbaycan klassik musiqisi səsləndirilib.

В Зальцбурге отмечен “Год Шуши”
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов в рамках визита в Австрию встретился с мэром Зальцбурга Харальдом Пройнером.
На встрече говорилось о деятельности комитета, единстве азербайджанцев мира, вопросах их интеграции в общества стран проживания, в том числе в австрийское общество. Было привлечено внимание к актам вандализма, учиненным Арменией на азербайджанских землях в период 30-летней оккупации, к тому, что азербайджанцы мира отмечают одержанную Азербайджаном великую Победу.
Принимавший участие во встрече чрезвычайный и полномочный посол Азербайджана в Австрии Ровшан Садыгбейли отметил, что австрийско-азербайджанские отношения имеют историчсеские корни, что сотрудничество между нашими странами как в дипломатической, так и в других сферах, успешно продолжается. Было подчеркнуто, что Aзербайджан является мультикультуральной и толерантной страной, что в нашей стране, находящейся на стыке различных цивилизаций и культур, веками формировалась среда национально-культурного разнообразия.
А на встрече с ректором Зальцбургского университета проф. Хендриком Лехнертом была представлена информация о диаспорской политике, осуществляемой в нашей стране под руководством Президента Азербайджана господина Ильхама Алиева, организации диаспорской деятельности в условиях глобализации, пропаганде азербайджанских реалий в мире, вопросах интеграции азербайджанцев, проживающих за рубежом, в том числе обучающихся в Австрии азербайджанцев, в местное общество. Во встрече принимал участие также посол Азербайджана в Австрии Ровшан Садыгбейли.
Затем председатель комитета присутствовал на торжественной концертной программе и принял участие в официальном приеме, организованных по случаю 8 Ноября – Дня Победы в Большом зале Фонда Моцартеум, расположенного в австрийском городе Зальцбург. В мероприятии, организованном посольством Азербайджана в Австрии, приняли участие представители функционирующих в Зальцбурге консульств, члены правительства, местной общественности и азербайджанской общины.
Посол Aзербайджана в Австрии Ровшан Садыгбейли констатировал, что в этом году исполняется 30 лет установления дипломатических связей между Азербайджаном и Австрией, однако связи между двумя странами имеют еще более глубокие корни. Было подчеркнуто, что соответствующим Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в нынешнем году в нашей стране, а также за ее пределами были широко отмечены 270-летний юбилей города Шуша, а также  “Год Шуши”. Дипломат напомнил, что Государственный комитет по работе с диаспорой уже второй год оказывает поддержку организации такого мероприятия, и выразил признательность за это.
Выступивший на мероприятии председатель Государственного комитета по работе с диаспорой отметил, что Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева город Шуша объявлен культурной столицей Азербайджана. Было подчеркнуто, что Шуша являлась одним из важных центров в исторической, культурной и общественно-политической жизни Азербайджана, что ковры, сотканные в городе Шуша, еще в 1867 году были удостоены награды на международной выставке в Париже.  По словам председателя комитета, сегодня в 13 странах мира функционируют 19 домов Азербайджана, из которых один находится в одном из важных культурных центров Австрии – городе Зальцбург, проводится постоянная работа по развитию культурных и дружественных связей между двумя странами, а также тесному сплочению наших соотечественников.
В художественной части мероприятия Зальцбургский симфонический оркестр под управлением народного артиста, заслуженного деятеля искусств Ялчина Адыгезалова представил концертную программу из произведений азербайджанских и австрийских композиторов. После концертной программы был устроен прием для гостей.
Отметим, что впервые в фонде, являющемся одним из центров мировой классической музыки и носящем имя уроженца Зальцбурга великого Вольфганга Амадея Моцарта, прозвучала азербайджанская классическая музыка под управление профессора Ялчина Адыгезалова.