BMT-nin mənzil-qərargahı önündə Ermənistanın təxribatlarına etiraz edilib
Aksiya Azərbaycanın dövlət sərhədində Ermənistan silahlı qüvvələrinin 12-13 sentyabr tarixində törətdiyi genişmiqyaslı təxribata və rəsmi İrəvanın ölkəmizə qarşı apardığı təcavüzkar siyasətə etiraz məqsədilə gerçəkləşdirilib.
Azərbaycan və Türkiyə bayraqlarını dalğalandıran aksiya iştirakçıları “Qarabağ Azərbaycandır!”, “Azərbaycan sülh istəyir!”, “Ermənistan faktları təhrif edir, dünya ictimaiyyətini aldadır!”, “Ermənistan, öz qeyri-qanuni qoşunlarını Qarabağdan çıxar!”, “Ermənistan, sülh müqaviləsini imzala!”, “Ermənistan, işğal siyasətini dayandır!”, “Ermənistan, bölgədə təxribatçı olma, hərbi təxribatlarını dayandır!”, “Ermənilərin basdırdıqları minalar mülki əhalini öldürür!”, “Ermənistan, bizim torpaqlarımızın minalanmasını dayandır!”, “Ermənistan, itkin düşmüş adamlarımızın taleyi barədə məlumatı Azərbaycana təqdim et!”, “Ermənistan Azərbaycanın İrəvandakı mədəni irsini məhv edib!” kimi şüarların əks olunduğu plakatları nümayiş etdiriblər.
Aksiyada çıxış edən gənclər BMT-dən beynəlxalq hüquq normalarına məhəl qoymayan təcavüzkar Ermənistana qarşı sərt addımlar atılmasını tələb ediblər.
Soydaşlarımız ətrafdan keçən yerli və xarici diplomatları, yerli və beynəlxalq ictimayyətin nümayəndələrini Ermənistanın Azərbaycanın tarixi torpaqlarında apardığı işğalçılıq siyasəti haqqında məlumatlandıraraq, BMT-dən ədalət tələb etdiklərini nəzərə çatdırıblar.
İki saat davam edən aksiya zamanı iştirakçıların təhlükəsizliyi Nyu-York polisi tərəfindən təmin olunub.
Qeyd edək ki, BMT Baş Assambleyasının 77-ci sessiyasının keçirildiyi dövrə təsadüf edən aksiyada türk icmasının üzvləri də iştirak ediblər.
Aksiya Amerika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının üzv təşkilatları olan  Nyu-Yorkun Azərbaycan-Amerika Qadınlar Assosiasiyası və Nyu-York–Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.

Перед штаб-квартирой ООН выражен протест против армянских провокаций
Aзербайджанская община, проживающая в американском городе Нью-Йорк, провела пикет перед штаб-квартирой ООН.
Aкция состоялась в целях протеста против широкомасштабной провокации, совершенной 12-13 сентября армянскими вооруженными силами на государственной границе Азербайджана, и агрессивной политики, осуществляемой официальным Иреваном против нашей страны.
Участники пикета, развевавшие флаги Азербайджана и Турции, демонстрировали плакаты с такими лозунгами, как “Карабах – это Азербайджан!”, “Aзербайджан желает мира!”, “Армения искажает факты, обманывает мировую общественность!”, “Армения, выведи свои незаконные войска из Карабаха!”, “Армения, подпиши мирное соглашение!”, “Армения, прекрати агрессивную политику!”, “Армения, не будь провокатором в регионе, прекрати военные провокации!”, “Размещенные Арменией мины убивают гражданское население!”, “Армения, прекрати минирование наших земель!”, “Армения, предоставь Азербайджану сведения о судьбе наших без вести пропавших граждан!”, “Армения уничтожила культурное наследие Азербайджана в Иреване!”.
Выступившая на акции молодежь потребовала от ООН принять жесткие меры в отношении Армении, игнорирующей нормы международного права.
Информируя проходивших рядом местных и зарубежных дипломатов, представителей местной и международной общественности о захватнической политике, проводимой Арменией на исторических землях Азербайджана, наши соотечественники заявили, что требуют от ООН справедливости.
Безопасность участников в ходе двухчасовой акции обеспечивалась нью-йоркской полицией.
Отметим, что в пикете, совпавшем со временем проведения 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, участвовали также члены турецкой общины.
Aкция была организована Американо-азербайджанской ассоциацией женщин и Культурным центром Нью-Йорк-Азербайджан, являющимися организациями-членами Координационного совета азербайджанцев Америки.