Jan Klod Van Dammın oğlu: “Atam Azərbaycana gələndən sonra mənə demişdi ki, gələcəkdə mütləq Azərbaycandan olan bir xanımla evlən”
«Elçilik onlayn oldu, sonra o, mənə poçtla üzük də göndərdi”
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin Təbliğat, informasiya və analitik təhlil şöbəsinin müdiri Vəsilə Vahidqızının məşhur aktyor Jan Klod Van Dammın oğlu Kristofer Van Dam və onun azərbaycanlı xanımı Suada Hacızadə ilə eksklüziv müsahibəsini təqdim edirik.
-        Görüşüb söhbətləşmək fürsəti yaratdığınız üçün sizə təşəkkür edirəm. Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə əlaqə qurmaq niyyətiniz bizi sevindirdi və vaxt itirmədən görüşünüzə gəldik. Xüsusilə Kristoferi Bakıda görməkdən məmnun olduq.
Suada:
-        Bizimlə görüşə vaxt ayırdığınız üçün biz də sizə təşəkkür edirik.
Gəlin tanışlığınızdan başlayaq, harada və necə tanış olmusunuz?
Kristofer:
-        Atam 2000-ci illərin əvvəllərində Azərbaycana gəlib. Burada qısa müddət qalmasına baxmayaraq, Azərbaycanı çox sevir, çox bəyənir. O vaxtlar atam həm də Suadanın atası ilə tanış olub. ABŞ-a, Los-Ancelesə qayıdanda atam məni ofisinə çağırdı və dedi ki, Azərbaycan adlı bir ölkəyə səfər etmişdim. Çox gözəl ölkədir və parlaq gələcəyi olacaq. Dedi ki, o ölkənin insanları çox mehribandır,  mədəniyyəti çox zəngindir. Bilmirəm bunu niyə dedi, amma dedi ki, sən gələcəkdə mütləq Azərbaycandan olan bir xanımla evlən. Həmin vaxt başqa xanımla münasibətlərim var idi, ona görə etiraz etdim. Dedim ki, yox, bu mümkün deyil. İllər sonra Suada ilə “İnstagram”da tanış oldum. Azərbaycan adını görən kimi atamın sözləri yadıma düşdü. Suada ilə düz 4 il “İnstagram”da danışdıq və yaxın dosta çevrildik. Zamanla isə bir-birimizə aşiq olduq.
Atam “Facebook”da və digər sosial şəbəkələrdə canlı yayıma qoşulurdu. Bir dəfə Yeni  ildə o, 100 min izləyicinin iştirakı ilə canlı yayımda olanda ekranda onun adını görür və oxumağa başlayır: Suada Hacızadə. Amma Suadanın kim olduğu, həmin tanışının qızı olduğu ağlına belə gəlməzdi. Suadanı Yeni il münasibətilə təbrik edir və Suada da həmin videonu yazıb saxlayır.
-        O video məndə hələ də durur. Heç vaxt da silməyəcəm.
-        O, mənə həmin video haqqında danışanda inanmadım, dedim ki, zarafat edirsən? Bu da taleyin bizi başqa formada qarşılaşdırması idi. Bir neçə il sonra ailələrimiz İstanbulda görüşmək qərarına gəldi.
-        Niyə bəs Bakıda deyil, İstanbulda?
-        Çünki viza baxımından ora daha rahat idi. Pandemiya dövründə valideynlərimin Azərbaycana gəlməsi və ya Suadagilin Belçikaya gəlməsi mümkün deyildi. Evlənmək qərarımızı isə artıq vermişdik. Biz onsuz da münasibətlərimizi necə deyərlər, onlayn qurmuşduq, nikah üçün İstanbula gələndə orada ilk dəfə görüşdük, görüşəndən 3 gün sonra isə evləndik. Nikahımız Azərbaycanın İstanbuldakı baş konsulluğunda baş tutdu. İstanbul çox gözəl şəhərdir. Amma mən gəlib Bakını da görmək istəyirdim. Çünki atam Bakıdan çox danışmışdı. 2 il sonra nəhayət ki, gələ bildim. 6 il sonra ilk dəfə Suadagilin evlərində qonaq oldum, amma 6 il ərzində o evi internetlə danışanda çox görmüşdüm. Bizim tanışlıq hekayəmiz belə olub. İnanılmazdır. Bu, həm də qismətdir, Allahın qisməti. Allaha da yəqin ki, hamımız inanırıq.
-        Suada, siz Kristoferlə tanış olanda bu tanışlığın evliliklə bitəcəyi ağlınıza gələrdimi?
-        Düzdür, onu insan kimi bəyənirdim, yaxın dost idik, lakin bir-birimizdən məsafəcə çox uzaq olduğumuza görə onunla real həyatda tanış olacağımı düşünməzdim, nəinki evlilik  haqqında fikirləşərdim. Tanışlığımızın əvvəlində atasının kim olduğunu da bilmirdim. Özü də bu barədə mənə heç nə deməmişdi. Həmişə soyadını gizlədirdi, atası ilə şəkil də paylaşmırdı. Səhifəsində ancaq öz şəkli, motosikl şəkli və incəsənətə aid şəkillər olurdu. Bir neçə ildən sonra telefonla danışmağa başlayanda məndən soruşdu ki, sən mənim atamın kim olduğunu bilirsən? Mən də təbii ki, “yox, bilmirəm” dedim. Fikirləşdim ki, mən onun atasını hardan tanıya bilərəm ki? Dedi, bəs bu illər ərzində mənim atamın kim olduğunu öyrənməmisən? Dedim ki, yox. Atandan “Jan Klod Van Dammın kim olduğunu soruşarsan” dedi. Həm yaşım çox deyildi, həm də vaxtımı daha çox təhsilə və musiqiyə ayırırdım deyə TV-yə baxmağa, filmlərə tamaşa etməyə imkan qalmırdı. Bəzən evdə 10-12 saat pianoda çalırdım. Atamdan soruşdum ki, Jan Klod Vandam kimdir? Atam da həmin an Van Dammın filmini izləyirmiş. Dedi ki, bax, budur. Təəccübləndim və nə baş verdiyini anlamadım. Məni Kristofermi aldadırdı, yoxsa atam mənimlə zarafat edirdi? Atama dedim ki, bəs mənim bir xarici dostum var, deyir ki, atası Jan Klod Vandammdır. Dedi ki, ola bilməz, yəqin səninlə zarafat edir. Valideynlərim bundan sonra onunla danımağı məsləhət bilmədilər, belə hesab etdilər ki, o, hər kimdirsə, yalançıdır. Onlar bu yolla məni qoruduqlarını düşünürdülər.
-        Valideynləriniz əcnəbi ilə evlənməyinizə necə razılıq verdilər?
-        Əlaqələrimiz artdı və o, evlənmək niyyətini “Facetime” vasitəsilə özü valideynlərimə dedi. Hətta poçtla üzük də göndərdi.
-        Elçilik onlayn oldu?
-        Bəli, elçilik onlayn oldu. Bir-birimizi daha yaxından tanımaya-tanımaya. Pandemiya dövrü idi, uçuşlar yox idi. Arada əlaqəmiz itmişdi, illər sonra - 2020-ci ilin yayında təzədən danışmağa başladıq və məni bəyəndiyini etiraf etdi.
-        Sosial şəbəkədə sevgi, elçilik... Həyatda isə başqa şeylə rastlaşa bilərdiniz. Bu, sizi qorxutmurdu ki?
-        Onun milyondan artıq izləyicisi və rəsmi “İnstagram” hesabı var idi, bilirdim ki, saxta deyil, həqiqidir.
-        Xarakter olaraq nəzərdə tuturam.
-        O, illər ərzində mənimlə ancaq musiqi, incəsənət haqqında danışırdı. Çox mədəni münasibət göstərir, hörmətlə davranırdı. Mənə, ailəmə, ölkəmə qarşı hörməti mənim üçün çox önəmli idi. Bir xaricinin Azərbaycanı tanıması, ölkəmizin mədəniyyəti haqqında məlumatlı olması məni təəccübləndirmişdi. Atası Azərbaycanda olmuşdu və bu, Krisdə ölkəmizə maraq oyatmışdı. Azərbaycanın mədəniyyəti haqqında daha çox öyrənməyə başlayanda mən ona şəkillər və videolar göndərdim, yeməklərimizi nümayiş etdirdim. Həqiqətən ona çox maraqlı gəlirdi və onun səmimiyyətinə inanırdım.
-        Mən bu münasibətin sehrinə inanırdım. Azərbaycan adını görəndə atamın sözləri yadıma düşdü və fikirləşdim ki, görəsən, atamın təriflədiyi bu ölkənin qızları gözəldirmi? Və bizim macəramız belə başladı. Suada ilə bağlı bir məqamı qeyd edim ki, onun gözləri, baxışları məndə inam yaradır, bu inam günü-gündən daha da artır. Suadanın da mənim ruhumu duyduğunu bilirəm.
-        Suada, siz sadə bir azərbaycanlı ailənin övladısınız, Kristofer isə dünya ulduzunun. Münasibət qurarkən qorxu hiss etmədiniz ki? Axı siz fərqli dünyaların adamlarısınız...
-        Mən başqa dünyaların adamları olduğumuzu düşünmürdüm. İnsanın peşəsindən çox, onun ruhunun uyumu önəmlidir. Bizim hətta “ruh yoldaşı” inisiallı boyunbağılarımız  da var. O, mənə poçtla üzük göndərmişdi, mən də poçtla ona həmin boyunbağını göndərmişdim. Üzüklərimizin üstündə də S və K hərfləri yazılmışdı. Ulduz ailəsi olmalarına baxmayaraq, ailənin hər bir üzvü mənə sevgi göstərdi, çox istiqanlı davrandılar və məni ilk gündən ailəyə qəbul etdilər. Müxtəlif dünyalardan olduğumuzu fikirləşmirdim, çünki anası da, atası da mənimlə danışmağa başladı. Qardaşı, bacısı ilə də əlaqəm yarandı. Onların mənə münasibətini görəndən sonra bir ailə olduğumuzu hiss edirdim. Çox sadə və mehriban insanlardır. Hətta anası qısa zamanda mənə dedi ki, mənə ana deyə bilərsən. Eyni hissləri Kris də yaşadı.
-        İndi harada yaşayırsınız və gələcəkdə harada yaşamağı planlaşdırırsız?
-        Hazırda Bakıdayam və ABŞ-a viza almağı gözləyirəm. Yəqin ki, qış aylarında artıq ABŞ-da olaram. Krisin atasının qohumları Belçikada yaşadığı üçün orada görüşürük. Atası bilirsiniz ki, Belçikadandır. Orada nənəsi və babası ilə tanış oldum. 3 ay orada qaldım və hər gün nənə-babası ilə görüşürdüm. Onlar da bizim kimi böyüklərə hörmət edirlər, onlarla çox vaxt keçirmək istəyirlər. Mən Bakıya qayıdanda hətta kövrəldilər də. Mən də təsirləndim. Onlar məni də öz nəvələri kimi qəbul etdilər. Hər gün məni gəzdirir və Belçikanın yeməkləri, mədəniyyəti haqqında danışırdılar.
-        Gizli deyilsə, sənə toy hədiyyəsi kimi nə verdilər?
-        Onların adət-ənənələrinin bizimkindən fərqli olmasına baxmayaraq, toy hədiyyələri olub. Lakin hədiyyəni gizli saxlamaq daha yaxşı olar.
-        Nəvə məsələsinə orada münasibət necədir? Evlənən kimi uşaq haqqında danışmırlar ki?
-        Az qala hər gün, hər gün deyirlər ki, nəvə istəyirik. Amma mən viza prosesindəyəm. Ora köçməliyəm, iş tapmaq və işləmək istəyirəm. Mən Bakı Musiqi Akademiyasının bakalavr pilləsini bitirmişəm və Prezident təqaüdçüsüyəm. Bu, musiqiçi üçün böyük statusdur. 7 ölkədə müsabiqələrdə yer tutmuşam. Təhsil məsələsi valideynlərim üçün də prinsipialdır. Bəlkə ABŞ-da magistratura təhsili də alaram. Kris mənə kino sahəsində bir yerdə işləməyi təklif edir. Mən musiqiçiyəm, kinoda da fəaliyyətim ola bilər. Bundan başqa musiqi festivallarının, müsabiqələrin təşkili ilə də məşğul olmaq fikrindəyəm.
Krisin mədəniyyətə ayrı bir münasibəti var. Uzaq yol gedəndə 2-3 saat danışmadan musiqiyə qulaq asırıq. Sənət əsərlərini müzakirə edirik. Bir dəfə hava limanında royal gördüm, orada Vaqif Mustafazadənin “Düşüncə” əsərini ifa etməyə başladım, onun çox xoşuna gəldi. Hər dəfə pianoda ifa edəndə mütləq məni videoya çəkir. Mənimlə fəxr etdiyini deyir.
-        Kristofer, hazırda hansı işlə məşğul olursunuz?
-        Atam kimi mən də idmanla - şotokanla məşğul olmuşam və hələ də məşğul oluram. Suadanın atası da şotokan üzrə ustadır. Mənim kimi yox, atam kimi ustadır. Hazırda əsasən film sənayesində işləyirəm. Qardaşımla mənim “Damme BROS” adlı şirkətimiz var. Ssenarilər yazırıq, film çəkməyi, filmlərdə çəkilməyi planlaşdırır, sponsor tapmağa çalışırıq. Atam yaxşı aktyordur, elə biz də. Birlikdə filmdə çəkilsək, maraqlı olar. Mən həmçinin 2D animasiyalar hazırlayıram, həm də çox keyfiyyətli. Karyeramı hər zaman düşünürəm, planlar qururam. Bir çox filmlər çəkməyi planlaşdırıram, atamı, qardaşımı və Suadanı da o filmlərə cəlb etmək istəyirəm. Mənim həyat yoldaşımın film dünyasında olması mənim üçün çox önəmlidir. Ümid edirəm ki, gələcəkdə parlaq layihələrimiz olacaq. O, pianoçudur, həm də mükəmməl pianoçudur, hissiyyatı güclüdür, səhnəni hiss edə bilər. Bu bir il ərzində biz kamera arxasında məşq də etdik. İstədim ki, o, videoçəkilişlər zamanı emosiyaları elə çəkə bilsin ki, insanlar o emosiyaları hiss etsin. O, çox istedadlıdır və hər şeyin ən yaxşısına nail olmaq üçün əlindən gələni edir. Buna görə də onu lap çox sevirəm.
Suada həm də mənim sosial media üzrə menecerimdir. O, mənim “krisvandamoffical” səhifəmi idarə edir, “mavi tık” gözləyirik. Bu, ikimiz üçün də gözəl platformadır.
Elə adamlar var ki, kəmiyyət etibarilə çox iş görür, yaxşı pul qazanır, amma peşəkarlaşa bilmir. Mən belə olmaq istəmirəm. Mən seçiciyəm. Gündəlik işimin bir hissəsi də məşq etməkdir, hər gün məşq edirəm, formada qalmalıyam.
- Təhsiliniz nədir?
-        Ali təhsilliyəm, animasiya üzrə magistr dərəcəm var. Valideynlərim mənim üçün hər şey etməyə hazırdırlar, amma mən sevdiyim işi görmək, animasiya ilə məşğul olmaq istəyirdim. Mən biznesi əsasən babamdan öyrənmişəm. O, orta məktəbi bitirib, bizneslə məşğul olub, atam və bibim üçün gözəl şərait qurub. Film industriyası, kino istehsalı sahəsində isə atamın yanında praktiki təhsil alaraq öyrənmişəm, bilik və bacarıq əldə etmişəm.
-        Atanızı bütün dünya tanıyır, bəs ananız haqqında nə deyə bilərsiniz?
-        Mənim atam da, anam da yaxşı aktyor və aktrisadır. Anam həm rəssamdır, həm də bodibildinq çempionu olub. Ümumiyyətlə, anam çox istedadlı qadındır, amma bunu çox az adam bilir.
-        Kristofer, bəs atanızla ananız necə tanış olub?
-        Atam 70-ci illərin sonunda anamın şəklini bir idman jurnalda görüb. Belçikada yaşayırmış o vaxt. Ordakı idmançı dostlarına deyib ki, mən nə olur-olsun, bu qızla evlənəcəm və məşhur aktyor olacam. Heç kim ona inanmayıb. İllər sonra onlar Meksikada çəkiliş zamanı qarşılaşıblar. Anam da təbii ki, idmançı kimi onu görəndə heyrətlənib. Həmin görüşdən şəkilləri də var. Atam arzularının enerjisinə inanıb, anam da ABŞ-a, Nyu-Yorka qayıdanda yolboyu ancaq atam barədə düşünüb. Anam atamdan öncə məşhur olub, bacım və mən dünyaya gələndən sonra karyerasına son qoyub. Arada atamla anam ayrılıb, Suadanın anadan olduğu il yenidən evləniblər. Onlar həm də çox möhkəm dostdurlar.
-        Van Dammın oğlu olduğunuz üçün özünüzü başqalarından fərqli hesab edirsiniz?
-        Əksinə, mən “Hollivud oyunu”ndan uzağam. Hollivud dünyasında gərək maskanı geyinib başqa adam olasan, yalan danışasan. Mənim karatedən gələn mənəvi dəyərlərim var, yalan danışmıram. Uşaq olanda səhvlərim olub, yalan da danışmışam, amma səhvlərimdən dərs çıxarmışam, bir daha o səhvləri təkrar etməmişəm. Atam da mənə həmişə tövsiyə edir ki, səmimi  olmaq, dürüst olmaq “rola girmək”dən daha gözəldir. İnsan gərək etdiklərinə görə qocalanda təəssüf hissi keçirməsin. Mənim üçün birinci yerdə ailəm, ikinci yerdə sağlamlığım gəlir. Film sənayesində olanlar bunlardan önəmli deyil. Suada özü də ABŞ-a gedib görəcək, amma əsas odur ki, o, indidən bunları başa düşür, dərk edir.
-        Dostluğa nə qədər önəm verirsiniz? Dostunuz çoxdur?
-        Dost insanın istədiklərini bilən və istəklərini daim dəstəkləyən insandır. Hollivudda əsl dost olmur, amma mənim adi həyatda 4-5 yaxşı dostum var. Onların içərisindən də ikisinə, maksimum üçünə güvənə bilərəm. Onları qardaşım kimi bilirəm. Bundan əlavə, ailə üzvlərimlə də dostcasına münasibətlərimiz var. Ümumiyyətlə, dostluq çox önəmli məsələdir. Mənə elə gəlir ki, ABŞ-la müqayisədə Azərbaycanda dostluq anlayışı daha dərin məna kəsb edir. Düşünürəm ki, ABŞ-da ciddi dostluqlar ancaq hərbi sistemdə olanlardadır. Çünki onlar çox çətinlikdən bərabər keçirlər. Ümumiyyətlə, azərbaycanlı gənclərə də məsləhət görərdim ki, əcnəbilərlə dostluq edəndə seçici olsunlar. Elə Azərbaycanda da belədir. Mələsən, mən Suada ilə ailə həyatı quranda da dostlarımdan məsləhət aldım. Çünki onlar mənim keçmişimi, keçmiş münasibətlərimi yaxşı bilirdilər. Bir yaxın dostum var, adı Skotdur. Bir çox layihələrdə birlikdə işləmişik. O, mənim həm pis günümdə, həm də yaxşı günümdə yanımda olan dostumdur. Ondan Suada barədə soruşanda dedi ki, siz bir-biriniz üçün yaradılmısınız.
-        Dünən Krisin anası da mənə mesaj yazmışdı ki, “Kris səninlə bir yerdə olandan müsbət tərəfə daha çox dəyişib, o, sənin yanında olanda gözlərinin içindəki parıltını görürəm. Səni çox sevirəm”.
-        Kristofer, Azərbaycanın kino sənayesi, Azərbaycan incəsənəti ilə maraqlanırsınız?
-        Mən Azərbaycanın kino sənayesi ilə yaxından tanış deyiləm, amma burada film çəkməyi çox arzu edirəm. Azərbaycanlı sənət adamları ilə tanış olmaqdan, işləməkdən qürur duyardım. Həyat yoldaşım azərbaycanlıdır, mən də bu ölkəyə necəsə töhfə verməliyəm. Yəqin ki, bu töhfə də film sahəsində olar. Azərbaycan kino mədəniyyətinin bir hissəsi olmaq istərdim.
-        Bir gün burada yaşamalı olsanız...
-        Birdəfəlik bura köçə bilmərəm. Amma Suadanın valideynləri burada yaşıyır, bu, mənim üçün çox önəmlidir və müəyyən müddət burada yaşaya bilərəm. Mənim bütün həyatım, 35 illik həyatım Los-Anceleslə bağlıdır. Amma mən dünyanın müxtəlif şəhərlərində - Honqkonqda, Vankuverdə yaşamışam. Belçikada, Almaniyada, İspaniyada, İsveçrədə və digər Avropa ölkələrində də həmçinin. Asiya ölkələrini də sevirəm, lakin ikinci evimiz, məncə, Yaponiya ola bilər. Yaponiyanın bir çox şəhərlərində olmuşam, oranı çox sevirəm. Avstraliya və Yeni Zelandiyaya da getmək istəyirəm.
-        Neçə övladınızın olmasını istərdiniz?
-        Üç - iki oğlan, bir qız.
-        Bəs onlardan hansınınsa adı azərbaycanlı adı ola bilər?
-        Mən fikirləşirəm ki, övladım olanda ona mütləq həm də azərbaycanlı adı qoymalıyam. Düzdür, bunu hələ heç özünə deməmişəm, indi deyirəm. Bu adın deyilişi, yazılışı asan olmalı, anlaşılan olmalıdır.

Jean Claude Van Damme's son: "After his visit to Azerbaijan, my father told me to marry a woman from this country in future"
7 September, 2022"Our parents met online, approved our marriage and Kris sent me a ring by post”
Vasila Vahidgizi’s exclusive interview with Kristopher Van Damme (Kristopher Van Varenberg), son of the famous actor Jean-Claude Van Damme and his Azerbaijani wife Suada Hajizadeh
- Thank you for giving me this opportunity. We were pleased to hear about your intention to contact the State Committee on Work with Diaspora. It is a great pleasure to see Kristopher in Baku.
Suada:
-Thank you for taking the time to meet us.
- What is your story? How did it start?
Kristopher :
- My father visited Azerbaijan in the early 2000’s. Despite his short stay in Azerbaijan, he loved this country very much. While being in Baku, my father had an opportunity to get acquainted with Suada’s father. When my father returned to Los Angeles, he asked me to come to his office. I went. He told that he had been to an amazing and futuristic country called Azerbaijan. He told that this country had very beautiful people and rich culture. Then he added that you should marry a girl from Azerbaijan in future. I had a girlfriend at that time; I did not take his words seriously. Years later, we got acquainted with Suada on “Instagram”. When I found out that she was from Azerbaijan, I immediately remembered my father’s advice. We chatted on Instagram during 4 years and became close friends. As time went by, we fell in love with each other.
- My father has gone live very often on Facebook and other social media. Once, on the eve of New Year, my father sees Suada’s name on the screen during Live broadcast with one hundred thousand followers.…He reads it aloud: Suada Hajizade… But he couldn’t even imagine at the time that Suada was the daughter of his acquaintance from Azerbaijan. He congratulates Suada’s New Year… Suada still has that video screen.
- That is true; I still have that video screen. I have never deleted it.
- When she talked me about that video screen, I thought that she was joking. It is another case showing that our destiny wanted us to meet. Some years later, our families decided to meet in Istanbul, Turkey.
- Why in Istanbul, not in Baku?
- Because of Pandemic, it was impossible for my parents to come to Azerbaijan, of course, for her family to fly to Belgium. I have already asked her hand in marriage. How to say, we have dated online for several years. However, our fist physical meeting took place in Istanbul. Three days later, we got married at the Consulate General of Azerbaijan in Istanbul. Istanbul is a very beautiful city. Nevertheless, I wanted to come and see Baku. Because my father told me so much about Baku. Six years later, I was a guest at Suada’s apartment. Everything seemed so familiar to me at her apartment; I saw every corner during video calls. That is how our love story started. It is unbelievable. It is our destiny. God’s will. I think you all believe in God.
- Suada, have you thought that your story would end in marriage?
- To tell the truth, I loved him as a friend. But I have never expected to see him in real life, let alone marriage. I did not know who his father was. He has never spoken about his father. He used to hide his surname and posted either his own photos or photos of his bikes, or artworks on his Instagram page. Several years later, when we passed to a new stage and started to call each other, he asked me if I knew his father. Of course, I did not know. I thought why I should know his father. Then he told to ask my father about Jean-Claude Van Damme. I devoted my whole life to education and music. I even did not watch TV. Sometimes I practiced piano for 10-12 hours a day. One day,I asked about Jean Claude Van Damme. It turned out that my father was watching his movie at that time and showed Jean Claude Van Damme on TV. I was astonished and did not understand what was going around. I thought that either Kristopher was lying or my father was joking. I told my father about my foreigner friend who was claiming that his father was Jean Claude Van Damme. Father advised me it would be better to cut off all contact with “fake friends”. My parents wanted to protect me.
- How did you convince your parents to agree your marriage with a foreigner?
- We already had close relations and one day Kris himself talked to my parents on FaceTime and declared about his intention of marriage.
- He asked your parents’ permission online, didn’t he?
- Yes, that is true. We even did not know each other well. Due to the pandemic restrictions, flights were grounded across the world. We lost contact for some period. Nevertheless, in the summer of 2020, we started to communicate again. Then he declared his love.
- Love on social platform... Weren’t you afraid of meeting someone different in reality?
- He had more than million followers and official Instagram account. I knew that he was real.
- I mean his character…
- Over the passing years, he talked only about music and art. He acted respectfully towards my family, my country and me. It was surprising that a foreigner knew about Azerbaijan and its culture. His father had been to Azerbaijan and generated considerable interest in Kris. I used to send him pictures and videos about Azerbaijan and showed samples of the Azerbaijani cuisine. He was interested in everything about our country.
- I believed in magic of this relationship. When I saw the name of Azerbaijan on Suada’s Instagram page, I remembered my father's words and thought: “Are there beautiful girls in the country, which my father praised too much?” And so our adventure began. Let me mention one point about Suada. Her eyes and gaze give me confidence, and this confidence is increasing day by day. Suada can feel my soul.
- Suada, you come from a humble Azerbaijani family, but Kristopher was raised in a family of celebrity. How to say, you are from different worlds…
- I do not think that we are from different worlds. I think that harmony of souls is much more important than profession. We even have soulmate chains with our initials. When he sent me the ring, I sent him that chain.. By the way, “S” and “K” letters were engraved on those rings. All members of Kris’s family showed his\her love towards me and welcomed me into their family. I never thought that we were from different worlds. Since the first day, both his father and mother came in contact with me. I have contact with his brother and sister as well. I felt myself a piece of their family immediately. They are very humble and friendly people. Even her mother asked me not to hesitate to call her “MOM”. Kris shares the same feelings.
- Where do you reside now and what are your future plans regarding the place of residence?
- Now I am in Baku and waiting for my US visa procedures to start. Most likely I will be in the US this winter. We meet in Belgium with Kris. His father side is from Belgium. I got acquainted with his grandparents. I stayed here for 3 months and met his grandparents every day. They also treat elders with respect, as we do, and try to spend much time with them. When I flew to Baku, they even shed a few tears. I was impressed too. They accepted me as their granddaughter. We went out for a walk every day and they told me about the cuisine and culture of Belgium.
- If it is not a secret, what did they give you as a wedding gift?
- Their wedding traditions differs from ours. Of course, Kris’s grandparents gave us a wedding gift. I think it would be better not to speak about details.
- Do they remind you about grandkids very often?
- Almost every day they remind us about grandkids. First of all, I have to obtain my US visa. I should move to the US and find a good job. I want to work. I have bachelor's degree from Baku Music Academy. I get a presidential scholarship. This is a great achievement as a musician. I took part in competitions held in seven countries of the world. My parents pay special attention to this issue. Maybe, I will get a master's degree in the United States. Kris offers me to work in the film industry. I am a musician; I can work in cinema. In addition, I would like to organize music festivals and competitions. Kris has an interesting attitude towards culture. We can just listen to music for 2-3 hours without talking. We usually discuss art together. Once, I saw a grand piano at the airport, and I started to play "The thought" by Vagif Mustafazadeh. He liked it very much. Every time when I play the piano, he definitely makes a video record. He says that he is so proud of me.
-Kristopher, what line of work are you in for now?
I hope we will have bright aspirations together in the future. She is a pianist, an excellent pianist. She has a strong sense of music, she can feel the stage. Last year I have trained her behind the camera. I wanted her to be able to capture emotions during video shoots in a way that people could feel those emotions. She is very talented and tries to do her best about everything. That is why I love her so much. Suada is my social media manager as well. She manages my page "krisvandamoffical". Nowadays, we are waiting for "blue badge". It is a great platform for both of us. Some people work much and earn well enough but they cannot become masters. I do not want to be like them. I am a selective person. I train every day, I shroud be in a good shape.
- What did you major in?
- I graduated from High School. I have master’s degree in animation. My parents were ready to do their best for me, but I chose animation, because I loved it most of all. My business skills come from my grandpa. After leaving secondary school, he started his business and created good circumstances for my aunt and father. As regards filming, I can say that I got practical education from my father.
- Your father is a world famous actor, what can you say about your mother?
- My father is a good actor, my mother is a good actress. My mother is a master painter as well. She was a bodybuilding champion long years ago. Generally, she is very talented woman but very few people know that.
- Kristopher, how did your parents meet?
- My father saw my mother's photo in a sport magazine at the end of the 70s. He lived in Belgium at that time. My father told his friends that no matter what happens, I would marry this girl and become a famous actor. No one believed him. Years later, they met during film shooting in Mexico. Of course, my mother could not hide her surprise when she saw such a talented athlete. They have photo from first meeting. My father believed in the energy of his dream. On her way back to New York, my mother thought only about my father. My mother was famous before my father. She had to end her career as my sister and I were born. Unfortunately, for a some period of time, my mother and father got separated. In 1999, when Suada was born, they got married again. They are very good friends.
- You are Jean Claude Van Damme's son. Do you see yourself differently than others because of this reason?
- Kristopher :
- No, it is actually the opposite. I am far from “Hollywood game”. If you play “Hollywood game”, you should wear your mask and pretend. You should lie. I have spiritual value based on Karate, I do not lie. I had mistakes, I lied as a kid but I have learned from my mistakes and never repeated them again. My father always tells that it is better to play honestly than to play a role. I do not want to regret in my later phase of life. For me, family is in the first place. Then comes my health. Filming industry is not as much as important. I always tell her too. When she will move to the US, she will witness herself how is the system working. It is uncultured mentality. I mean film industry.
- What do friendship mean for you? Do you have many friends?
- A friend is someone who understands you, and supports you. In Hollywood, you do not have real friends. Nevertheless, I have friends, good friends. Maybe 4 or 5 good friends. I can really trust to 2 or 3 of them. I have a friend who can jump the gun for me. I can call him “Bro”. My family members are my best friends. Friendship is an important issue. I think, friendship is more appreciated in a country like Azerbaijan, than in the US. I think, serious friendship in the US exist in the military system. Because, they overcome many difficulties together. Generally, my recommendation to young people of Azerbaijan is to be selective while making foreign friends. When I decided to marry Suada, I told to my friends about my decision. Because they know me well, they know my previous relationships. I have a very good friend. His name is Scott. We are working on many projects together. He knows my lowest and highest points. He told me that Suada and I were made for each other.
- “Mama G” yesterday wrote me a message, “I can see glimpse of glitter in Kristopher’s eye when he is next to you. So happy for you, I love you”.
- Kristopher, have you interested in film industry of Azerbaijan or in Azerbaijani art?
- Of course, I do not have much information about film industry of Azerbaijan, but I would like to have. I would like to make a movie in Azerbaijan. My wife is from Azerbaijan and I need to contribute to this country somehow. I think I will contribute to the film industry. I would love to know artists, directors, producers closer, and be a part of Azerbaijani cinema culture.
- If you have to live here one day...
Kristopher:
- I would live here part time. Her family is here. That is important for me. I built my life in Los Angeles, where my bikes, my studio, my house, everything that I gained during 35 years. I have lived in every corner of the world. I have lived in Hong Kong, Vancouver, also in Belgium, Germany, Spain, and Switzerland and in other European countries. I lived in Asian countries too. I love Japan; my second house would be Japan. I would like to visit Australia and New Zealand.
- So, how many kids do you want to have in future?
- Three – two boy and a girl.
- Would you like to give Azerbaijani name to one of them?
- I think that I probably will give Azerbaijani name to my kids in future. I even have not told Kris about it. He will hear now. However, these names should be easily pronounced and written.
- Another one may be American, Belgium or Puerto Ricco name.
- Does Jean Claude Van Damme plan to come to Azerbaijan again?
- Now my father is very busy. But he will certainly visit Azerbaijan as soon as possible. He loves Azerbaijan and Azerbaijanis very much. As my father considers himself “Man of the Universe”, he strives to get acquainted with all cultures. Along with people, he loves nature, animals, and takes care of ecology. He loves to travel. His daughter in law is from Azerbaijan, that is why, Azerbaijan is at the top of the list of countries he will travel .
- My father is also looking forward his visit.
- There are many rumors going around you on social networks. Does it bother you?
- I am used to such attacks. Nevertheless, Suada thinks a little bit different. Everyone has his/her own opinion, own reasons, own stories. This is normal. These comments cannot affect our love. Our attitude towards each other is much more important. I am thankful that God has blessed me with such a beautiful woman. I do not worry about these people; they will become used to us.
- People do not know us closely, but they comment on our relationship. They say that as if we got acquainted on Tiktok. However, Chris hates Tiktok at all. There were sayings that they would divorce in two months. We promised to prove that our love is real. Some people think that I married Kris because he comes from celebrity family. I even did not know this fact in the beginning. Some people claimed that our marriage was fake, I married for money, not for love. These thoughts bothered me a lot.
On what matters does your spouse restrict you?
He just does not want me to be out after dark. He is a little bit jealous; nevertheless, he believes in me and trusts me. Both his grandmother and his mother always say that he holds your hand tightly and do not pay attention to what others say. He behaves like an Azerbaijani man. I do not have restrictions. I trust him.