Daşkənddə "Heydər Əliyev ili" çərçivəsində Novruz bayramı tədbiri keçirilib
Daşkənd şəhərinin Mirabad rayonunda müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi "Heydər Əliyev ili" çərçivəsində Novruz bayramı tədbiri keçirilib.
Tədbir Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Azərbaycanın Özbəkistandakı  Səfirliyi nəzdindəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin, Respublika Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin və Daşkənd şəhər “Qardaşlıq” Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Azərbaycanın Özbəkistandakı Səfirliyinin və Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları, Özbəkistan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq münasibətləri Komitəsinin, Mirabad şəhər meriyasının, hüquq-mühafizə orqanlarının rəsmiləri, Türkiyə Milli Mədəniyyət Mərkəzinin, Respublika Azərbaycan Milli Mədəniyyət Mərkəzinin, “Qardaşlıq” Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin nünamyəndələri və yerli sakinlər iştirak ediblər.
Öncə Heydər Əliyev adına meydanda xalqımızın dahi şəxsiyyətinin barelyefi böyük ehtiramla ziyarət edilib. Abidənin önünə əklil qoyulub və xalqımızın ümummilli liderinin əziz xatirəsi yad edilib.
Tədbirin rəsmi hissəsində Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev, Özbəkistan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Millətlərarası münasibətlər və xarici ölkələrlə dostluq münasibətləri Komitəsinin sədri Rustambek Kurbanov, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri Vüsal Məmmədov,”Qardaşlıq” Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin sədri Xasay Abdullayev və başqaları çıxış ediblər.
Rustambek Kurbanov bildirib ki, xalqımızın ümumilli lideri Heydər Əliyev Azərbaycan dövlətçiliyinin qurulmasında, möhkəmləndirilməsində və inkişafında misilsiz xidmətlər göstərib. İstər sovet dövründə, istərsə də müstəqillik illərində Azərbaycan və Özbəkistan arasında ikitərəfli dostluq münasibətlərinin və əməkdaşlıq əlaqələrinin ən yüksək səviyyəyə çatmasının təməli məhz Heydər Əliyev tərəfindən qoyulub. Özbəkistanda xalqımızın dahi şəxsiyyətinin xatirəsinin daim əziz tutulduğunu söyləyən Komitə sədri vurğulayıb ki, Prezident İlham Əliyevin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi barədə Sərəncamı təkcə Azərbaycanda deyil, həm də Özbəkistanda qüvvədədir. Bu il ərzində Özbəkistanda Azərbaycanın və türk dünyasının qüdrətli dövlət xadimlərindən biri olan Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə çoxlu sayda tədbirlərin – dəyirmi masalar, konfranslar və toplantıların keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu, ən böyük tədbirin isə hər iki ölkənin Dövlət Komitələrinin birgə təşkilatçılığı ilə may ayında baş tutacağını bildirib. “Özbəkistan və Azərbaycan Prezidentləri arasında mövcud olan səmimi münasibətlər dostluğumuzun daha da möhkəmləndirilməsinə xidmət edir”, - deyə Rustambek Kurbanov söyləyib.
Ölkələrimizin tarix və mədəniyyət baxımdan bir-birinə sıx bağlı olduğunu vurğulayan digər natiqlər bildiriblər ki, Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrlərdə Heydər Əliyev Özbəkistanla və digər türk dövlətləri ilə münasibətlərə xüsusi önəm verirdi. Onun şəxsiyyətinin Özbəkistanda çox sevildiyini isə siyasi irsinin geniş öyrənilməsi, adının Daşkənddə azərbaycanlıların kompakt yaşadığı küçəyə verilməsi, şərəfinə Mirabad rayonunda gözəl park-meydan salınması və memorial kompleksin inşa edilməsi sübut edir.
Tədbir konsert proqramı ilə davam edib.
Tədbir çərçivəsində təşkil olunmuş sərgidə ölkəmizin tarixini, mədəniyyətini, adət-ənənələrini və Novruz bayramını əks etdirən nümunələr nümayiş etdirilib.

В Ташкенте в рамках «Года Гейдара Алиева» было проведено мероприятие по случаю праздника Новруз
В Мирабадском районе Ташкента состоялось мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, выдающегося политического и государственного деятеля Гейдара Алиева.
Мероприятие было организовано Азербайджанским культурным центром имени Гейдара Алиева при посольстве Азербайджана в Узбекистане, Республиканским азербайджанским национальным культурным центром и Азербайджанским культурным центром “Гардашлыг” в Ташкенте при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой.
В церемонии принимали участие сотрудники посольства Азербайджана в Узбекистане и Государственного комитета Азербайджанской Республики по работе с диаспорой, официальные лица Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете министров Республики Узбекистан, мэрии города Мирабад, правоохранительных органов, представители Турецкого национального культурного центра,  Республиканского азербайджанского национального культурного центра, Азербайджанского культурного центра “Гардашлыг” и местные жители.
Сначала на площади Гейдара Алиева состоялось посещение барельефа гениальной личности нашего народа. К памятнику был возложен венок и с большим почтением отдана дань светлой памяти общенационального лидера нашего народа.
В официальной части мероприятия выступили посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев, председатель Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете министров Республики Узбекистан Рустамбек Курбанов, заведующий отделом Государственного комитета по работе с диаспорой Вюсал Мамедов, председатель Азербайджанского культурного центра “Гардашлыг” Хасай Абдуллаев и другие.
Рустамбек Курбанов отметил, что общенациональному лидеру нашего народа Гейдару Алиеву принадлежат неоценимые заслуги в построении, укреплении и развитии азербайджанской государственности. Именно Гейдар Алиев как в годы советской власти, так и в период независимости заложил основу доведения двусторонних дружественных отношений и сотрудничества между Азербайджаном и Узбекистаном до самого высокого уровня. Констатировав, что в Узбекистане всегда высоко чтут память гениальной личности нашего народа, председатель комитета подчеркнул, что Распоряжение Президента Ильхама Алиева об объявлении “Года Гейдара Алиева” действует не только в Азербайджане, но и в Узбекистане. Он сообщил, что в нынешнем году в Узбекистане планируется проведение многочисленных мероприятий – круглых столов, конференций и заседаний по случаю 100-летнего юбилея одного из могучих государственных деятелей Азербайджана и тюркского мира Гейдара Алиева, а главное мероприятие будет организовано государственными комитетами обеих стран в мае этого года. “Теплые отношения между президентами Узбекистана и Азербайджана служат еще большему укреплению нашей дружбы”, - сказал Рустамбек Курбанов.
Выступающие, отметив, что наши страны тесно связаны друг с другом с точки зрения истории и культуры, подчеркнули, что в период руководства Азербайджаном Гейдар Алиев придавал особое значение отношениям с Узбекистаном и другими тюркскими государствами. В Узбекистане с большим уважением относятся к его личности, свидетельством чего является то, что его политическое наследие широко изучается, его именем названа улица в Ташкенте с компактным проживанием азербайджанцев, в его честь в Мирабадском районе создана замечательная площадь-парк и возведен мемориальный комплекс.
Мероприятие было продолжено концертной программой.
На выставке, организованной в рамках церемонии, были представлены образцы, отражающие историю, культуру, обычаи и традиции нашей страны, Новруз байрамы.