Komitə sədri Amerika-Azərbaycan Cəmiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Amerika-Azərbaycan Cəmiyyətinin (ASA) rəhbəri Tomris Azerinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqlar görüşdən əvvəl Fəxri Xiyabanı və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər.
65 illik tarixə malik Azərbaycan-Amerika Cəmiyyətinin nümayəndə heyətini ölkəmizdə görməkdən məmnun olduğunu söyləyən Komitə sədri diaspor siyasəti, diasporumuzun formalaşma tarixi, Komitənin fəaliyyət istiqamətləri, yeni və mühüm layihələr, diasporun, xarici jurnalist və tarixçilərin Qarabağa təşkil olunan səfərləri barədə ətraflı məlumat verib, ASA-nın diaspor fəaliyyətinə verdiyi töhfələri, Azərbaycan həqiqətlərinin Amerika ictimaiyyətinə çatdırılmasındakı rolunu yüksək qiymətləndirib.
Tomris Azeri və çıxış edən digər qonaqlar səmimi qəbula görə təşəkkür edib, ABŞ-dakı Türk-Azərbaycan diasporlarının işbirliyi, diasporumuzun bu ölkənin ictimai-siyasi həyatında mövqelərə sahib olmaq inkanları və Komitə ilə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün layihə təklifləri barədə danışıblar.
Komitənin beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycan həqiqətləri ilə məlumatlandırılması layihəsi çərçivəsində ölkəmizə gələn və müxtəlif sahələri təmsil edən amerikalıların daxil olduğu nümayəndə heyətinin səfər çərçivəsində bir sıra rəsmi qurumlarla, ali məktəb kollektivləri ilə görüşləri, eyni zamanda Qarabağa səfərləri planlaşdırılıb.
Maraqlı fikir mübadiləsi ilə yekunlaşan görüşün sonunda T.Azeriyə təltif olunduğu “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim olunub.
Xatırladaq ki, Amerika-Azərbaycan Cəmiyyətinin (ASA) rəhbəri Tomris Azeri Azərbaycan Demokratik Respublikasının yaradıcılarından biri, milli təhlükəsizlik təşkilatının ikinci sədri Nağı Şeyxzamanlının nəvəsidir.

Committee chairman met with the members of Azerbaijani Society of America (ASA)
Fuad Muradov, Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, met with the delegation headed by ASA president Tomris Azeri.
Before the meeting, the guests visited the Alley of Honor and the Alley of Martyrs.
The chairman of the Committee gave detailed information about the diaspora policy, history of the formation of Azerbaijani diaspora, new and important projects implemented by the Committee. The issues regarding the visits of the diaspora members, foreign journalists and historians to Karabakh, the role of ASA in conveying the truths of Azerbaijan to the American society were also touched upon at the meeting.
Tomris Azeri and other guests thanked for the warm reception and talked about the cooperation of the Turkish-Azerbaijani diaspora in the United States, the participation of our diaspora members in the social and political life of this country.
The delegation headed by Tomris Azeri is scheduled to meet with a number of official agencies, high school staff and to pay a visit to Karabakh region.
At the end of the meeting, Tomris Azeri was presented a Medal “For service in diaspora activity”.
It should be noted that the president of Azerbaijan Society of America (ASA) Tomris Azeri is the granddaughter of Nagi Sheykhzamanli, one of the founders of the Azerbaijan Democratic Republic, the second chairman of the National Council of Azerbaijan.