Komitə sədri Amerika-Azərbaycan Cəmiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Amerika-Azərbaycan Cəmiyyətinin (ASA) rəhbəri Tomris Azerinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonaqlar görüşdən əvvəl Fəxri Xiyabanı və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər.
65 illik tarixə malik Azərbaycan-Amerika Cəmiyyətinin nümayəndə heyətini ölkəmizdə görməkdən məmnun olduğunu söyləyən Komitə sədri diaspor siyasəti, diasporumuzun formalaşma tarixi, Komitənin fəaliyyət istiqamətləri, yeni və mühüm layihələr, diasporun, xarici jurnalist və tarixçilərin Qarabağa təşkil olunan səfərləri barədə ətraflı məlumat verib, ASA-nın diaspor fəaliyyətinə verdiyi töhfələri, Azərbaycan həqiqətlərinin Amerika ictimaiyyətinə çatdırılmasındakı rolunu yüksək qiymətləndirib.
Tomris Azeri və çıxış edən digər qonaqlar səmimi qəbula görə təşəkkür edib, ABŞ-dakı Türk-Azərbaycan diasporlarının işbirliyi, diasporumuzun bu ölkənin ictimai-siyasi həyatında mövqelərə sahib olmaq inkanları və Komitə ilə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi üçün layihə təklifləri barədə danışıblar.
Komitənin beynəlxalq ictimaiyyətin Azərbaycan həqiqətləri ilə məlumatlandırılması layihəsi çərçivəsində ölkəmizə gələn və müxtəlif sahələri təmsil edən amerikalıların daxil olduğu nümayəndə heyətinin səfər çərçivəsində bir sıra rəsmi qurumlarla, ali məktəb kollektivləri ilə görüşləri, eyni zamanda Qarabağa səfərləri planlaşdırılıb.
Maraqlı fikir mübadiləsi ilə yekunlaşan görüşün sonunda T.Azeriyə təltif olunduğu “Diaspor fəaliyyətində xidmətə görə” medalı təqdim olunub.
Xatırladaq ki, Amerika-Azərbaycan Cəmiyyətinin (ASA) rəhbəri Tomris Azeri Azərbaycan Demokratik Respublikasının yaradıcılarından biri, milli təhlükəsizlik təşkilatının ikinci sədri Nağı Şeyxzamanlının nəvəsidir.

Председатель комитета встретился с представителями Американо-азербайджанского общества
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с делегацией во главе с руководителем Американо-азербайджанского общества (ASA) Томрис Азери.
Перед встречей гости посетили Аллею почетного захоронения и Шехидляр хиябаны.
Председатель комитета, отметив, что рад видеть в нашей стране делегацию Американо-азербайджанского общества, имеющего 65-летнюю историю, подробно остановился на диаспорской политике, истории формирования нашей диаспоры, направлениях деятельности комитета, новых и важных проектах, организованных поездках диаспоры, иностранных журналистов и историков в Карабах, высоко оценил вклад ASA в диаспорскую деятельность, его роль в доведении азербайджанских реалий до американского общества.
Toмрис Азери и другие гости выразили признательность за радушный прием, внесли предложения по проектам для взаимодействия турецко-азербайджанских диаспор в США, возможностей нашей диаспоры занять позиции в общественно-политической жизни этой страны и дальнейшего расширения сотрудничества с комитетом.
В ходе визита делегация, куда входят американцы, прибывшие в нашу страну в рамках проекта информирования международной общественности об азербайджанских реалиях и представляющие различные сферы, проведет встречи в ряде официальных структур, с коллективами вузов, а также совершит поездку в Карабах.
По окончании встречи, завершившейся интересным обменом мнениями, состоялось вручение Т.Азери медали “За заслуги в диаспорской деятельности”, которой она была награждена.
Напомним, что руководитель Американо-азербайджанского общества (ASA) Томрис Азери – внучка одного из основателей Азербайджанской Демократической Республики, второго председателя организации национальной безопасности Наги Шейхзаманлы.