Komitə sədri Neapol-Bakı Assosiasiyasının prezidenti ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Neapol-Bakı Assosiasiyasının prezidenti Cüzeppe Kanilyo ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla İtaliya arasında mövcud dostluq, ticarət və mədəni-iqtisadi əlaqələrin inkişafına Assosiasiyanın verdiyi töhfələr barədə danışılıb, təşkilatın həyata keçirdiyi layihələrlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Komitə sədri Neapol-Bakı Assosiasiyasının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyini bildirib və əməkdaşlığın perspektivləri barədə müsbət fikirdə olduğunu ifadə edib.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən qonaq kiçik tarixi ekskurs edərək, 1972-ci ildə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə Bakı və Neapol şəhərlərinin qardaşlaşması və bu il həmin layihənin 50 illiyinin tamam olması barədə danışıb. Bildirib ki, Neapol-Bakı Assosiasiyası 2014-cü ildə məhz bu qardaşlaşmanı yaşatmaq məqsədilə İtaliyada yaradılıb. Assosiasiya bu günə qədər görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, ölkəmizin müasir tarixi və mədəniyyəti ilə bağlı onlarla maraqlı layihə həyata keçirib.

Chairman of the State Committee met with the President of the Naples-Baku Association
28 October, 2022Fuad Muradov, chairman of the State Committee on Work with Diaspora met with Giuseppe Canillo, President of the Naples-Baku Association.
The contribution of the association to the development of friendly, trade, cultural and economic ties between Azerbaijan and Italy was discussed at the meeting. There was an exchange of views on the projects implemented by the organization.
The Committee chairman highly appreciated the activity of the Naples-Baku Association and expressed a positive opinion regarding the prospects for cooperation.
The guest, thanking for the warm welcome, made a short digression into history and recalled the twinning of the cities of Baku and Naples in 1972 during the reign of the national leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev. He stressed that the Naples-Baku Association was established in 2014 in Italy for the preservation and development of the brotherhood between Baku and Naples.
The organization has implemented dozens of interesting projects related to the historical merits of the outstanding statesman Heydar Aliyev, modern history and culture of our country.