Komitə sədri Neapol-Bakı Assosiasiyasının prezidenti ilə görüşüb
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Neapol-Bakı Assosiasiyasının prezidenti Cüzeppe Kanilyo ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanla İtaliya arasında mövcud dostluq, ticarət və mədəni-iqtisadi əlaqələrin inkişafına Assosiasiyanın verdiyi töhfələr barədə danışılıb, təşkilatın həyata keçirdiyi layihələrlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Komitə sədri Neapol-Bakı Assosiasiyasının fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyini bildirib və əməkdaşlığın perspektivləri barədə müsbət fikirdə olduğunu ifadə edib.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən qonaq kiçik tarixi ekskurs edərək, 1972-ci ildə Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin hakimiyyəti dövründə Bakı və Neapol şəhərlərinin qardaşlaşması və bu il həmin layihənin 50 illiyinin tamam olması barədə danışıb. Bildirib ki, Neapol-Bakı Assosiasiyası 2014-cü ildə məhz bu qardaşlaşmanı yaşatmaq məqsədilə İtaliyada yaradılıb. Assosiasiya bu günə qədər görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin tarixi xidmətləri, ölkəmizin müasir tarixi və mədəniyyəti ilə bağlı onlarla maraqlı layihə həyata keçirib.

Председатель комитета встретился с президентом Ассоциации Неаполь-Баку
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов встретился с президентом Ассоциации Неаполь-Баку Джузеппе Канильо.
На встрече говорилось о вкладе ассоциации в развитие дружественных, торговых и культурно-экономических связей между Азербайджаном и Италией, состоялся обмен мнениями о реализованных организацией проектах.
Председатель комитета высоко оценил деятельность Ассоциации Неаполь-Баку и выразил позитивное мнение о перспективах сотрудничества.
Гость, поблагодарив за радушный прием, сделал небольшой экскурс в историю и отметил побратимство городов Баку и Неаполь в 1972 году в период власти общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и исполнение в этом году 50-летия данного проекта. Он подчеркнул, что Ассоциация Неаполь-Баку была создана в 2014 году в Италии именно для сохранения и развития этого братства. На сегодняшний день организация реализовала десятки интересных проектов, связанных с историческими заслугами выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева, современной историей и культурой нашей страны.