Amerika Yəhudi Komitəsi yubiley münasibətilə Dövlət Komitəsini təbrik edib
Amerika Yəhudi Komitəsinin (AJC) icraçı direktoru Devid Harris yaradılmasının 20 illiyi münasibətilə Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsini (DİDK) təbrik edib.
AJC icraçı direktorunun DİDK sədri Fuad Muradova ünvanlanan məktubunda bildirilib ki, rəhbərlik etdiyi təşkilat əsl beynəlxalq tərəfdaşlığa nümunə olan Azərbaycanla münasibətlərə və bu istiqamətdə uğurlu fəaliyyət göstərən Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlıq əlaqələrinə böyük əhəmiyyət verir:
“Hörmətli cənab Muradov,
Azərbaycan Respublikası Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin yaradılmasının 20 illiyi münasibətilə Sizi, komandanızı və dünyadakı Azərbaycan diasporunu təbrik etməkdən böyük məmnunluq duyuram.
Avrasiya regionunda heç bir ölkə Azərbaycan qədər İsraillə yaxın strateji münasibətlərə malik deyil və biz bu fakta böyük dəyər veririk. Azərbaycanla İsrail arasında dostluq və etimada əsaslanan əməkdaşlıq ənənəsi əsl beynəlxalq tərəfdaşlığın nümunəsidir. Ən çətin vaxtlarda bu ölkələr həmişə bir yerdə olub, bir-birinə dəstək göstərib. Azərbaycanda 16 mindən çox yəhudinin xalqınızla qarşılıqlı hörmət və harmoniya şəraitində yaşamasını, ölkənin mədəniyyətinə, iqtisadiyyatına və inkişafına töhfələr vermələrini biz yüksək qiymətləndiririk.
Uzun illərdir ki, Azərbaycana səfərlərimiz və Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlıq zamanı müxtəlif etnik icmaların ictimai-siyasi həyatda fəal iştirak etdiyini, ölkənin birliyinin möhkəmlənməsinə, Azərbaycan mədəniyyətinin dünya ictimaiyyətinə təqdim olunmasına köməklik göstərdiyinin şahidi olmuşuq. Azərbaycan hökumətinin prioritet istiqaməti olan bu siyasətin prinsipləri Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin xətti ilə uğurla həyata keçirilir.
Komitənin dünya azərbaycanlılarını birləşdirmək və əlaqələndirmək səylərini yüksək qiymətləndirir, qlobal problemlər və beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə birgə layihələri səbirsizliklə gözləyir, nəcib missiyanızda uğurlar arzulayıram”.

American Jewish Committee congratulated the State Committee on the occasion of the 20th anniversary
David Harris, Executive Director of the American Jewish Committee (AJC), congratulated the State Committee on Work with Diaspora on the occasion of 20th anniversary of Committee.
AJC Executive Director's letter addressed to Fuad Muradov, Chairman of the State Committee, states that his organization attaches great importance to relations with Azerbaijan and cooperation with the State Committee.
Honorable Mr. Muradov,
It is a great pleasure to congratulate you, your team and Azerbaijani diaspora around the world on the occasion of 20th anniversary of the establishment of the State Committee on Work with Diaspora of the Republic of Azerbaijan,
We attach great value to the fact that no country in the Eurasian region has as close strategic relations with Israel as Azerbaijan. The tradition of friendship and trust-based cooperation between Azerbaijan and Israel is an example of a true international partnership. In the most difficult times, these countries have always been together and supported each other. And we highly appreciate that more than 16,000 Jews in Azerbaijan live in the conditions of mutual respect and harmony with the people of Azerbaijan, contributing to the culture, economy, and development of the country.
For many years, during our visits to Azerbaijan and cooperation with the State Committee, we have seen that diverse ethnic communities in Azerbaijan actively participating in the socio-political life, help strengthen the country's unity and present Azerbaijani culture to the world community. The principles of this policy, which is a priority of the Azerbaijani government, are being successfully implemented through the State Committee on Work with Diaspora.
I appreciate the Committee's efforts to unite and coordinate Azerbaijanis around the world, look forward to joint projects on global issues and international cooperation, and wish you success in your noble mission.